Cudowny Krucyfiks przeniesiony na Plac Świętego Piotra na błogosławieństwo Franciszka „Urbi et Orbi”

Cudowny Krucyfiks wynoszony z kościoła San Marcello al Corso 25 marca.
/Courtesy photo

Watykan, 25 marca 2020 / 15:10 (CNA). – Cudowny Krucyfiks, przed którym Franciszek modlił się w niedzielę o zakończenie epidemii koronawirusa, został zdjęty z ołtarza i przetransportowany na plac Świętego Piotra. Będzie obecny w piątek, podczas papieskiego błogosławieństwa  „Urbi et Orbi”.

Wg watykańskiego dziennika Francesco Antonio Grana, Krucyfiks został zabrany z kościoła San Marcello al Corso przez personel Watykanu w środę wieczorem i ma zostać tymczasowo zainstalowany na Placu Świętego Piotra w czwartek.

Krzyż jest czczony jako cudowny przez Rzymian, kiedy po spustoszeniu spowodowanym przez pożar 23 maja 1519 roku, jako jedyny przetrwał bez szwanku.

Niecałe trzy lata później Rzym pustoszyła „czarna zaraza”. Na prośbę Rzymian, Krucyfiks został zabrany w procesji z klasztoru Sług Maryi przy Via del Corso na Plac Świętego Piotra, zatrzymując się w każdej dzielnicy Rzymu.

Procesja trwała 16 dni, od 4 do 20 sierpnia 1522 r. Kiedy Krucyfiks powrócił do kościoła św. Marcellusa, zaraza zniknęła z Rzymu.

Od tego czasu, w każdy rzymski Święty Rok – co około 50 lat,  Krucyfiks przenoszony jest na Plac Świętego Piotra – a z tyłu Krucyfiksu, na ramionach, wyryte są imiona każdego papieża, który był świadkiem tych procesji. Wygrawerowane jest też imię Jana Pawła II, który obejmował Cudowny Krucyfiks podczas „Dnia Przebaczenia” w Roku Jubileuszowego 2000.

***

Franciszek podczas pieszej pielgrzymki po Rzymiemodli się przed Cudownym Krucyfiksem o ustanie pandemii koronawirusa

Franciszek modli się przed krucyfiksem kościoła San Marcello al Corso 15 marca 2020 r. Źródło: Vatican Media.

Rzym, Włochy, 15 marca 2020 / 12:43 (CNA). – Franciszek w niedzielę odbył krótką pieszą pielgrzymkę po Rzymie i modlił się o zakończenie pandemii koronawirusa podczas niespodziewanej wizyty w Bazylice Najświętszej Marii Panny i Krzyżem, który przemierzał Rzym podczas zarazy z XVI wieku.

Wg Watykanu, papież udał się do bazyliki Salus Populi Romani, (Maryi Obrony Ludu Rzymskiego), aby modlić się przed Ikoną o ustanie pandemii koronawirusa dotykającej Włochy i świat.

Franciszek „błagał o uzdrowienie wielu chorych, pamiętał o wielu ofiarach tych dni i prosił, aby ich rodziny i przyjaciele znaleźli pocieszenie i pociechę” – czytamy w watykańskich mediach.

Papież modlił się również za pracowników służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarki i osoby starające się utrzymać funkcjonowanie społeczeństwa, podczas gdy wielu jest poddawanych przymusowej lub dobrowolnej kwarantannie.

Bizantyjska kona Salus Populi Romani również pielgrzymowała przez Rzym, niesiona przez papieża Grzegorza I w 593 roku, w modłach o zakończenie zarazy, znanej jako Czarna Śmierć.

Ikona od wieków jest czczona przez Rzymian i jest uważana za symbol miasta i jego mieszkańców.

Według Lopsa, Franciszek chciał odbyć wizytę, aby umocnić Włochów podczas kwarantanny w całych Włoszech.

***

__________

Tłum. i opr. M. Jasińska

Źródła:

https://www.catholicnewsagency.com/news/miraculous-crucifix-moved-to-st-peters-square-for-pope-francis-urbi-et-orbi-blessing-54055

https://www.catholicnewsagency.com/news/pope-francis-makes-walking-prayer-pilgrimage-for-coronavirus-pandemic-40105

Zobacz: Rzym: cudowny krzyż z kościoła św. Marcelego trafi na Plac Świętego Piotra.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: