Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie zamknięta na tydzień.

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie została w środę zamknięta na tydzień – Jlascar/ Wikimedia CC BY 2.0

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, czczona w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa, została w środę zamknięta na tydzień.

Decyzja o zamknięciu na tydzień Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie nastąpiła po spotkaniu w środę izraelskiej policji i wyższych przywódców kościoła – ujawnił Wadi Abu Nasar, rzecznik prasowy Zgromadzenia Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej (AOCHL).

– Oczywiście przywódcy kościoła wyrazili zrozumienie – powiedział Abu Nasar.

– Te ustalenia obowiązują przez tydzień, chociaż nikt nie wie, jak długo potrwa ten kryzys – przyznał.

Palestyńczyk Adib Dżuda, którego rodzina od XIII wieku posiada jeden z kluczy do kościoła, potwierdził decyzję na Facebooku. Bazylika pozostaje we współposiadaniu kilku Kościołów chrześcijańskich, więc by nie wyróżniać żadnego z wyznań, klucze zostały powierzone muzułmanom.

Zamknięcie świątyni nastąpiło w okresie przygotowań do Wielkanocy, najważniejszego święta w kalendarzu chrześcijańskim, które katolicy obchodzą w tym roku 12 kwietnia. Zazwyczaj tłumy pielgrzymów i turystów przybywają do miasta, którego ulice są teraz praktycznie opustoszałe – zauważa agencja Reutera.

>> a  pod Ścianą Płaczu jedynie odradzano odprawiania zbiorowych modlitw

Rzecznik AOCHL powiedział również, że „jeśli, broń Boże, ta sytuacja przedłuży się do czasu Wielkanocy”, władze kościelne mają nadzieję, że uda się znaleźć porozumienie, by świętować w ramach nowych wytycznych, być może ograniczając frekwencję uczestników.

W środę władze izraelskie poinstruowały wszystkie synagogi, by zamknęły budynki i odmawiały modlitwy na zewnątrz, przy uczestnictwie nie więcej niż dziesięciu osób jednocześnie. Pod Ścianą Płaczu pouczano wiernych, by powstrzymywali się od odprawiania zbiorowych modlitw i całowania kamieni starożytnego muru, który jest prawdopodobnie jedyną pozostałością po zburzonej przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej.

W niedzielę muzułmańscy urzędnicy zawiesili również wszystkie modlitwy w pobliskim

W ramach zaostrzenia restrykcji w związku z rozszerzaniem się epidemii wprowadzono w Izraelu ograniczenia w ruchu, a mieszkańcy, którzy chcą wyjść na spacer muszą pozostać w odległości 100 metrów od domu. Zasady obowiązują od środy przez tydzień.

Do tej pory w Izraelu potwierdzono 2170 przypadków zakażenia koronawirusem i pięć ofiar śmiertelnych Covid-19 – podaje agencja Reutera.

___________

26 marca 2020

Źródło: Koronawirus w Izraelu. Zamknięta Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, odwołane modlitwy w meczecie al-Aksa https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-w-izraelu-zamknieta-bazylika-grobu-panskiego-w-jerozolimie-odwolane-modlitwy-w-meczecie-al-aksa-4514497

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Bazylika Grobu Pańskiego, Coronawirus - Covid-2020, Jerozolima, KARY I ZNAKI BOŻE, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Uncategorized, WIELKANOC, WIELKI TYDZIEŃ. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.