Mistyczne Wcielenie

ZwiastowanieŚwięty Ludwik de Montfort mówi, że prawdziwi Niewolnicy Jezusa przez Maryję będą mieli szczególne nabożeństwo do Tajemnicy Wcielenia (Prawdziwe Nabożeństwo, nr 243). Ci, którzy pragną być uczniami tego wielkiego duchowego pisarza Kościoła – inspiracji dla tak wielu innych świętych (1) – powinni dobrze się zastanowić, co pociąga za sobą oddanie Wcieleniu.

Cześć Tajemnicy Wcielenia jest czcią planu miłości Najświętszej Trójcy, który ma odkupić ludzkość dając nam „tak wielkiego odkupiciela” (Exultet Świętego Augustyna). To także centralny fakt historyczny wynikający z tego planu: Druga Osoba Wiecznej Trójcy, która przybiera ciało w łonie Matki Bożej, czyniąc Maryję „komnatą ślubną, w której Słowo wyznało sobie ciało”, jak czule wyraża się św.  Proclus z Konstantynopola.

Kiedy badamy głębiej, widzimy, że Kościół jest przedłużeniem – w czasie i przestrzeni – Wcielenia Słowa. Właśnie dlatego Kościół nazywany jest „Mistycznym Ciałem Chrystusa”. Kim Jezus był z natury, stajemy się dzięki łasce, ponieważ jesteśmy z Nim zjednoczeni w Mistycznym Ciele – najpierw w chrzcie, a najlepiej w Eucharystii. Z tego powodu możemy powiedzieć, że Wcielenie jest tajemnicą, która trwa w nas. Właśnie dlatego ojciec d ‚Alzon, o którym pisaliśmy niedawno, mógł powiedzieć, że jego praca jako kapłana i zakonnika polegała na „pomocy Jezusowi w kontynuowaniu mistycznego wcielenia w Kościele i w każdym z członków Kościoła”.

To „Mistyczne Wcielenie” jest bogatą doktryną patrystyczną, źródłem wszelkiego zdrowego pobożności maryjnej, fundamentem naszego życia moralnego i rozkwitu doktryny Eucharystii.

Nasz Pan, którego radości mają być z dziećmi ludzkimi, postanowił być z człowiekiem, stając się jednym z nas. Czyniąc to, dał nam środki, dzięki którym możemy stać się tym, kim On jest: boskością.

To deifikacja lub przebóstwienie człowieka, jak mówi wielu Ojców Kościoła. Grecy i inni wschodni chrześcijanie, którzy kładą duży nacisk na doktrynę, nazywają to teozą. Jest to koncepcja występująca zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie.

W tradycyjnej liturgii rzymskiej antyfona na oktawę Bożego Narodzenia trafnie wyraża to nauczanie:

O cudowna wymiano!
Stwórca ludzkości przyjął duszę i ciało,
narodził się z Dziewicy,
a stając się człowiekiem bez udziału ziemskiego ojca,
obdarzył nas swoim Bóstwem.

(Synaxis Theotoku)

Mistyczne Wcielenie jest podstawą naszego życia moralnego. Jeśli mamy być wierni naszej nowej naturze otrzymanej w chrzcie, musimy żyć jak inni Chrystusowie, czyniąc Jego cnoty naszymi, a paląc grzech i występki w tym „ogniu”, o którym wspominał św. Jan Damasceński. Naśladowanie Chrystusa to nie tylko imię bestsellera duchowego, to sposób na życie dla tych, w których Chrystus żyje. „A ja żyję, teraz nie ja; ale Chrystus żyje we mnie ”(Gal. 2:20).

„Mistyczne Wcielenie” to rzeczywistość obejmująca Trójcę, Niepokalane Serce, Kościół, Mszę i Sakramenty. To jest dogmat i pobożność. To święta historia i uświęcona teraźniejszość. I niech to będzie dla nas wszystkich więcej niż zwykłe słowa.

Modlitwą „Mistycznego Wcielenia” w najwyższym stopniu jest „Jezus żyjący w Maryi”, owoc francuskiej szkoły duchowości, która uformowała św. Ludwika de Montfort:

O Jezu, żyjący w Maryi,
przyjdź i żyj w sługach swoich,
w duchu Twej świętości,
w pełni mocy Twojej,
w doskonałości dróg Twoich,
w uczestnictwie cnót Twoich,
w uczestnictwie tajemnic Twoich.
Panuj nad wszelką potęgą nieprzyjacielską,
w Duchu Twoim na chwałę Ojca.
Amen

[ O Jesu, vivens in Maria, veni et vive in famulis tuis in spiritu sanctitatis tuae, in plenitudine virtitutis tuae, in perfectione viarum tuarum, in veritate virtutum tuarum, in communione nysteriorum tuorum. Dominare omni odverae potestati in Spiritu tuo ad gloriam Patris. Amen]
(Traktat…, s.229, N)

***

(1 ) Wśród świętych praktykujących „świętą niewolę”, wg św. Ludwika, byli: św. Maksymilian Maria Kolbe, papież św. Pius X i św. Katarzyna Drexel.

Vide:

M. Jasińska

Brother Andre Marie at St. Benedict Center, working for the conversion of America.

Za; The Mystical Incarnation – Catholicism.org http://sumo.ly/12lBh przez @SBC_Catholic

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized, Zwiastowanie Najświetszej.Mari Panny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.