Przewodniczący KEP na otwarciu biura Komitetu Żydów Amerykańskich w Europie Środkowej

Przewodniczący Episkopatu abp Gądecki wziął udział w otwarciu biura Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee) w Europie Środkowej. Wygłosił z tej okazji okolicznościowe przemówienie. Uroczysta gala  z udziałem urzędników państwowych, dyplomatów, przedstawicieli mediów i przywódców społeczności żydowskiej odbyła się 27. marca 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. [Wierni katolicy wiedziel? – M.J.]

W swoim wystąpieniu abp Gądecki zwrócił uwagę, że otwarcie biura AJC w Polsce w siedzibie Muzeum jest symboliczne, „ponieważ właśnie to muzeum ukazuje wielowiekową historię narodu żydowskiego w Polsce”.

Wyraził też nadzieję, że AJC Central Europe Office będzie kolejnym wyrazem kontynuacji wspólnej drogi, która ma dwa główne kierunkowskazy. Są nimi: wiara w jednego Boga i dialog.

– Judaizm i chrześcijaństwo są nierozerwalnie złączone wiarą w jednego Boga. Shema Israel jest wyznaniem wiary Izraela. Fragment tej modlitwy odmawiamy jako katolicy w codziennej modlitwie, w pacierzu. Nawiązujemy tym samym do słów Jezusa, że najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego (Mt 22;34-40). Co więcej, łączy nas Pismo Święte, które czytamy jako część naszych wspólnych dziejów. Nie wystarczy jednak, aby każdy wierzący w jednego Boga zatrzymywał się w swoim środowisku. Potrzebny jest dialog – wskazał abp Gądecki.

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) powstał w 1906 roku, a jego główna kwatera mieści się w Nowym Yorku. Posiada również 22 biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, 10 biur zagranicznych oraz 33 międzynarodowe umowy stowarzyszeniowe ze społecznościami żydowskimi. Misją Komitetu jest poprawa statusu życia Żydów na całym świecie oraz działanie na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych.

AJC Central Europe jest piątym biurem AJC w Europie, a jego działalność będzie obejmować siedem krajów Europy Środkowej: Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę i Słowację. AJC ma także biura w Berlinie, Brukseli, Paryżu i Rzymie. AJC Central Europe jest częścią organizacji AJC Europe z siedzibą w Paryżu.

„Założenie stałego biura w Warszawie jest kontynuacją dekad inicjatyw programowych i stanowi zwieńczenie formalnego powrotu AJC do Polski po ośmioletniej nieobecności. Nowe otwarcie umożliwi nam pogłębienie współpracy z innymi ważnymi krajami regionu” – powiedział David Harris, przewodniczący AJC od 1990 r. „Mamy szczerze nadzieje, że przyczyni się to do zacieśniania więzi między siedmioma krajami, Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i społecznościami żydowskimi” – dodał dyrektor AJC.

KAI/BPKEP

Publikujemy treść wystąpienia abp Gądeckiego:

Szanowni Państwo!

Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich zebranych na tym ważnym wydarzeniu, jakim jest otwarcie Shapiro Silverberg American Jewish Committee Central Europe Office.

Jak wiemy, biuro będzie służyło siedmiu krajom: Litwie, Łotwie, Estonii, Czechom, Słowacji, Węgrom i Polsce. To jest bardzo ważne, iż biuro otwierane jest w Polsce, ponieważ Polska, do II wojny Światowej, stała się domem dla największej wspólnoty żydowskiej na świecie, która liczyła ponad 3 mln ludzi. Symboliczne jest również to, że otwarcie biura ma miejsce w Muzeum Polin, ponieważ właśnie to muzeum ukazuje wielowiekową historię narodu żydowskiego w Polsce. Jak wiemy, już sama nazwa Polin jest wymowna, ponieważ pochodzi od słowa Polania, co w tradycji rabinicznej jest interpretowane jako: Po-tutaj, lan –przebywa, ia – (skrót of Jahwe) Bóg.

Ufam, że AJC Central Europe Office będzie kolejnym wyrazem kontynuacji wspólnej drogi, która ma dwa główne kierunkowskazy. Są nimi: wiara w jednego Boga i dialog.

Judaizm i chrześcijaństwo są nierozerwalnie złączone wiarą w jednego Boga. Shema Israel jest wyznaniem wiary Izraela. Fragment tej modlitwy odmawiamy jako katolicy w codziennej modlitwie, w pacierzu. Nawiązujemy tym samym do słów Jezusa, że najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego (Mt 22;34-40). Co więcej, łączy nas Pismo Święte, które czytamy jako część naszych wspólnych dziejów. Nie wystarczy jednak, aby każdy wierzący w jednego Boga zatrzymywał się w swoim środowisku. Potrzebny jest dialog.

Trzeba przy tym podkreśliślić, że dialog katolicko-żydowski jest wyjątkowy, ponieważ „Judaizmu nie należy traktować zwyczajnie jako innej religii. Żydzi są w istocie naszymi „starszymi braćmi” (św. Jan Paweł II), naszymi „ojcami w wierze” (Benedykt XVI)” – czytamy w najnowszym dokumencie Stolicy Apostolskiej (Komisja Ds. Relacji Religijnych Z Judaizmem, „Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne” (Rz 11, 29), Watykan, 10.12.2015). Zdaje sobie z tego dobrze sprawę Konferencja Episkopatu Polski, która ustanowiła w 1997 r. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. To jest dobra okazja do wzajemnego poznania się, które prowadzi do większego zrozumienia i nawiązywania przyjaznych relacji.

Mam nadzieję, że otwarcie Shapiro Silverberg American Jewish Committee Central Europe Office w Warszawie będzie kamieniem milowym także w dialogu z katolicko-żydowskim.

Jako znak tego dialogu, proszę pozwolić, że wypowiem błogosławieństwo Aaronickie, pochodzące z Tory:
Niech cię Pan błogosławi i strzeże!
Niech Pan rozjaśni nad tobą swe oblicze i niech będzie łaskawy dla ciebie!
Niech Pan zwróci ku tobie swe oblicze i udzieli ci pokoju – Szalom!

____________

28-03-2017
http://episkopat.pl/warszawa-otwarcie-biura-komitetu-zydow-amerykanskich…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czasy postchrześcijańskie, Dokumenty, EKUMENIZM, Judaizacja Kościoła, JUDAIZM - ŻYDZI, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Kościół i masoneria, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Przewodniczący KEP na otwarciu biura Komitetu Żydów Amerykańskich w Europie Środkowej

  1. Nieuctwo, podłość, kłamstwo, obłuda. Episkopat cały jest do wyrzucenia. To organ Synagogi Szatana zaimplementowany na Ciele Kościoła. Pan Jezus do Żydów którzy Go odrzucili powiedział że diabła mają za ojca, a ten nieuk mówi, że ma z nimi wspólnego Boga. Może prawdę mówi, bo w Boga Kościoła katolickiego nie wierzy. Ale jeśli tak to co robi w kapłańskich szatach?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.