Pamiętana „Encyklika” Caritas in veritate ”Benedykta XVI

fot /Giuseppe Ruggirello/lic-cc-by-sa-3-0 /via Wikipedia

10 lat po publikacji „Caritas in veritate” papieża Benedykta XVI, Dykasteria ds. Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka zorganizuje międzynarodową konferencję poświęconą wpływowi encykliki na teologię. Konferencja odbędzie się w Casina Pio IV Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie we wtorek 3 grudnia 2019 r.

10 lat po opublikowaniu encykliki Caritas Benedykta XVI Watykańska Dykasteria ds. Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka (PIHD) zorganizuje międzynarodową konferencję poświęconą wpływowi encykliki na teologię –  „Teoria i praktyka rozwoju”. 

W „Caritas in veritate” Benedykt XVI zaktualizował myśl Pawła VI, nie tylko poprzez zwrócenie uwagi na temat „ekologii człowieka”, ale także podkreślając, że „autentyczny rozwój człowieka dotyczy całej osoby w każdym wymiarze” (CV, 11).

Kontekst

Tło encykliki stanowiły tło różnych ówczesnych realiów międzynarodowych: trwałe ubóstwo, głód, wyzysk, pojawienie się problemów środowiskowych, globalizacja i planetarna współzależność, nowe środki komunikacji, rosnące trudności rządów krajowych w konfrontacji z mocarstwami światowymi i firmami międzynarodowymi, kryzys finansowy i instytucje finansowe itp.

Powołanie osoby ludzkiej

Z punktu widzenia Benedykta XVI, te pytania społeczne mają swoje podstawy w pytaniach zasadniczo antropologicznych (patrz CV, 75). Odnoszą się do prawdy o osobie ludzkiej, której tego, kim jesteśmy, należy szukać w prawdzie w Chrystusie, który jest carità nella verità (miłość w prawdzie) i który jest „główną siłą napędową autentycznego rozwoju każdej osoby i całej ludzkości ”(CV, 1). Jeśli zatem rozwój rozumiany jest jako „powołanie” każdego człowieka, jego rozwój musi być inspirowany miłością Chrystusa i wynikającą z tego cnotą bezinteresowności.

Szczegóły międzynarodowej konferencji

Integralny rozwój osoby ludzkiej jest centralną misją Dykasterii ds. Promowania Integralnego Rozwoju Człowieka. Z tego powodu zorganizowano jednodniową sesję studyjną z okazji 10. rocznicy ogłoszenia Caritas in veritate.

Watykan ma nadzieję, że dzięki wkładowi przedstawicieli Kościoła, organizacji międzynarodowych i pozarządowych oraz ekspertów ze świata ekonomii i nauczycieli akademickich, zostanie naświetlony wpływ, jaki Caritas może nadal wywierać we współczesnym społeczeństwie. Znane na całym świecie osoby, takie jak Jeffrey Sachs, dr Tony Castleman, dr Anna Rowlands, dr Mukhisa Kituyi, Maria Luisa Silva i inni będą przez cały dzień przyczyniać się do osiągnięcia tego celu.

***

[I wszystko jasne, nazwiska mówią same za siebie

„8. Publikując w 1967 r. Encyklikę Populorum progressio, mój czcigodny poprzednik Paweł VI rozjaśnił wielki temat rozwoju narodów blaskiem prawdy i światłem Chrystusowej miłości. Stwierdził on, że głoszenie Chrystusa jest pierwszym i zasadniczym czynnikiemrozwoju6 i pozostawił nam zadanie kroczenia drogą rozwoju całym naszym sercem i całym naszym umysłem, to znaczy z żarem miłości i mądrością prawdy. To pierwotna prawda miłości Bożej, darowana nam łaska, otwiera nasze życie na dar i umożliwia nadzieję na «rozwój całego człowieka i wszystkich ludzi», na przejście «z mniej ludzkich warunków życia do warunków bardziej godnych człowieka, zrealizowane po pokonaniu trudności, które nieodłącznie spotykamy na drodze.”

Benedykt XVI – Caritas in veritate (Miłość w prawdzie) – WPROWADZENIE, 8;

– M.Jasińska]

Tłum. M.Jasińska

2 grudnia 2019 r.,

https://www.vaticannews.va/en/vatican-city/news/2019-12/benedict-caritas-veritate-anniversary.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii A.| Nauka - Filozofia, Agenda 2030, Czasy postchrześcijańskie, Dokumenty, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Kościół i masoneria, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, Synod Panamazoński 2019, Uncategorized, Z cyklu: Ekumeniczne wysiłki na rzecz Jednej Światowej Religii i NWO. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.