I niedziela Adwentu poprzedzająca Święta Bożego Narodzenia

Potrzeba czujności w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa – Mt 24, 37-44

1. Świece adwentowe_arsorandi.blogspot.co.uk«Jak  było  za  dni  Noego,  tak  będzie   z  przyjściem  Syna  Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wyda wali  aż  do  dnia,  kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, że przyszedł  potop  i  pochłonął  wszystkich,  tak  również  będzie  z   przyjściem Syna Człowieczego.  Wtedy  dwóch  będzie  w  polu:  jeden  będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona.

Czuwajcie więc,  bo nie wiecie,  w  którym  dniu  Pan  wasz  przyjdzie.

A  to rozumiejcie:  Gdyby  gospodarz  wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść,  na  pewno  by  czuwał  i nie pozwoliłby włamać się do swego domu.  Dlatego  i  wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie».

„Adwent” łac. „adventus” oznacza „przyjście”.  Okres Adwentu został ustanowiony w Kościele w IV wieku, podczas Synodu w Saragossie w 380 roku. W VI wieku papież Grzegorz Wielki zalecił, by Adwent trwał cztery tygodnie.

Pierwsza niedziela Adwentu jest początkiem kościelnego nowego roku liturgicznego.  Okres  ten  to  czas  oczekiwania  i  duchowego przygotowania się  na święta narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa – kapłani noszą w tym okresie  fioletowe  szaty  liturgiczne.

Jednocześnie jest to czas,  w  którym  Kościół przypomina  o  powtórnym  przyjściu  Zbawiciela,  które  nastąpi  przy   końcu świata – ze szczególną mocą w licznych rekolekcjach nawołuje do nawrócenia przez spowiedź, zadośćuczynienie i wynagradzanie Bogu za popełnione grzechy i wzywa do poprawy życia; jest to czas refleksji i pokuty.

Zwyczajowym nabożeństwem odprawianym w  Kościele w tym czasie każdego dnia są Roraty, czyli Jutrznia.  Nabożeństwo  to odprawiane jest na cześć Najświętszej Maryi Panny. —  Uczestnicy Rorat przynoszą ze sobą specjalne, zdobione lampiony albo świece zwane „roratkami” – symbol Światłości Świata oczekiwanego Jezusa Chrystusa.  Opasane  są  one  białą  lub  niebieską  kokardą – kolorami Maryjnymi.

____________________________________

m.jasińska

Ten wpis został opublikowany w kategorii ADWENT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.