Trzy „Zdrowaś Maryjo”. Perła modlitewna z czasów apostolskich.

Trzy „Zdrowaś Maryjo” na dobre życie i dobrą śmierć.

Perła modlitewna z czasów apostolskich.

„Dusze wybrane, wiedzcie, że Zdrowaś Maryjo po Ojcze nasz ze wszystkich modlitw jest najpiękniejsze. Jest to najmilsze Maryi pozdrowienie, jakie Jej złożyć możecie, bo pozdrowienie, z którym Najwyższy przysłał do Niej Archanioła, żeby pozyskać Jej Serce.

I tak też ono Jej Sercem zawładnęło, że Maryja, mimo swej pokory dała przyzwolenie na Wcielenie Syna Bożego. I ty także ujmiesz Ją za Serce, gdy będziesz je odmawiał ze czcią i pobożnością.”

Ludwik Maria Grignion de Montfort.

Zobacz też: NABOŻEŃSTWO TRZECH ZDROWAŚ MARYJO Z OPISEM JEGO ROZWOJU I SKUTECZNOŚCI – JAK ODMAWIAĆ

Jak odmawiać?

Dziękujemy Tobie Trójco Przenajświętsza za Potęgę udzieloną Najświętszej Maryi Pannie.

Zdrowaś Maryjo, …

Moja Droga Matko, Panno Maryjo, zachowaj mnie dnia dzisiejszego od grzechu śmiertelnego i udziel mi bezcennej łaski wytrwania w dobrym aż do końca, czyli do szczęśliwej śmierci.

Dziękuje Tobie Trójco Przenajświętsza za Mądrość udzieloną Najświętszej Maryi Pannie.

Zdrowaś Maryjo…

Moja Droga Matko, Panno Maryjo, zachowaj mnie dnia dzisiejszego od grzechu śmiertelnego i udziel mi bezcennej łaski wytrwania w dobrym aż do końca, czyli do szczęśliwej śmierci.

Dziękujemy Tobie Trójco Przenajświętsza za Miłosierdzie udzielone Najświętszej Maryi Pannie.

Zdrowaś Maryjo …

Moja Droga Matko, Panno Maryjo, zachowaj mnie dnia dzisiejszego od grzechu śmiertelnego i udziel mi bezcennej łaski wytrwania w dobrym aż do końca, czyli do szczęśliwej śmierci.

Maryja w Koronie

Zdrowaś Maryjo, po łacinie:
Ave, María, gratia plena, Dóminus tecum

Po każdym Zdrowaś dodać można inne intencje, o nawrócenie, za dusze czyśćcowe, w ciężkiej sytuacji materialnej, itd.

Kościół Święty obdarzył tę praktykę odpustami:

„Wiernym, którzy przed obrazem Najświętszej Maryi Panny odmawiają pobożnie Trzy Zdrowaś Maryjo z wezwaniem „Najświętsza Matko Boża wstawiaj się za mną”- albo też z jakimś innym dowolnym wezwaniem, udziela się odpustu cząstkowego; odpustu zupełnego dostępuje się pod zwykłymi warunkami, jeżeli się przez cały miesiąc odmawia te Trzy Zdrowaś Maryjo. ”

Nabożeństwo Trzech Zdrowaś Maryjo sięga czasów apostolskich. Świątobliwa Maria z Agredo, której Pan Bóg pozwalał w wizjach wiele rzeczy zobaczyć, opowiedziała, że po zaśnięciu Maryi Panny, kiedy Św. Piotr i Św. Jan weszli do Jej izdebki, ujrzeli światłość i usłyszeli śpiew Anielski, czczący Maryję słowami: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą… a inni Aniołowie odpowiadali po każdym Zdrowaś: Dziewico przed poczęciem Boga, Dziewico w czasie Bożego Poczęcia, Dziewico po Poczęciu Boga.

Po tym widzeniu Świętych Apostołów wielu wiernych tak pozdrawiało Maryję a drogą Tradycji modlitwa ta dotarła aż do dzisiejszych czasów.

Wielu świętych średniowiecznych znało praktykę „Trzech Zdrowaś Maryjo”.

Św. Bruno zaprowadził u Kartuzów zwyczaj domawiania ich codziennie przed Jutrznią. W innych klasztorach odmawiano je przed i po oficjum odprawianym w nocnych godzinach, boso, leżąc krzyżem lub przynajmniej w schylonej pozycji. Zwyczaj ten był zachowany w Galii.

Święta Mechtylda, żyjąca w benedyktyńskim zakonie w XIII wieku, pod koniec swego życia bardzo lękała się śmierci. Objawiła jej się Najświętsza Maryja Panna, zapewniła ją, że udzieli jej swej opieki. Zażądała, aby zakonnica co dzień odmawiała Trzy Zdrowaś Maryjo.

Pouczyła:

„Ponieważ Bóg Ojciec w hojności swej najwyższej Potęgi wyniósł duszę moją na tron chwały niezrównanej, tak, że po Bogu jestem najpotężniejszą w niebie i na ziemi, przeto w pierwszym pozdrowieniu błagać będziesz, ażebym była obecną przy tobie w godzinę śmierci, by cię wzmocnić i oddalić od ciebie wszelką moc nieprzyjacielską.

Ponieważ Syn Boży w swej niezmierzonej, niezbadanej Mądrości ozdobił i napełnił mnie takimi darami wiedzy i rozumu, że mam znajomość tajemnicy Trójcy Przenajświętszej w wyższym stopniu niż wszyscy święci razem, wylewając nadto na mnie, taki blask, że oświecam całe niebo jak jaśniejące promieniami słońce, przeto w drugim pozdrowieniu błagać mnie będziesz, ażebym była obecna przy tobie w godzinę śmierci, by napełnić twoją dusze światłem wiary i prawdziwej mądrości, by wiara twoja nie była zaćmiona ciemnościami niewiedzy i błędu.

Ponieważ zaś Duch Święty wlał w moje Serce słodką pełnię Swej Miłości i uczynił mnie tak dobrą i miłosierną, że po Bogu jestem najsłodszą, najłagodniejszą i najmiłosierniejszą, przeto w trzecim „Zdrowaś Maryjo” błagać będziesz, żebym ci pomogła w godzinę śmierci, napełniając twą duszę taką słodyczą miłości Bożej, która by ci całą karę i gorycz śmierci złagodziła”.

Innym razem, gdy św. Mechtylda zawołała w uniesieniu:

„Gdybym mogła Cię pozdrowić o Królowo Niebios, najsłodszym pozdrowieniem, jakie serce ludzkie kiedykolwiek wynalazło, uczyniłabym to z największą chęcią! „

Maryja Panna ukazała jej się ze złotym napisem na piersiach: „Pozdrowienie Anielskie”.

Powiedziała: „Nie masz milszego dla mnie pozdrowienia nad te słowa wypowiedziane z głębokim uszanowaniem.

Pozdrawiając mnie tym słowem „Zdrowaś”, Ojciec Niebieski potwierdził, że Jego wszechpotęga wyjęła mnie z wszelkiego przekleństwa grzechu.

Syn Boży oświecił mnie swą Boską Mądrością i umieścił jakby gwiazdę błyszczącą, która rzuca światło na niebo i ziemię; to samo wskazuje imię Maryja, które po hebrajsku znaczy: Gwiazda morza.

Duch Święty wreszcie przenikając mnie swą Boską słodyczą, tak mnie napełnił swą łaską, że ci wszyscy, którzy jej pragną, znajdą ją przeze mnie, co również daje poznać owo wyrażenie: łaski pełna.

Słowa „Pan z Tobą” przypominają mi moje niewypowiedziane zjednoczenie z Trójcą Przenajświętszą i to cudowne działanie, jakie Ona spełnia we mnie, kiedy zjednoczyła ciało wzięte ze mnie z naturą Boską przez Wcielenie jednej z Trzech Osób w ten sposób, że Bóg stał się człowiekiem, a człowiek stał się Bogiem. Nikt nigdy nie pozna do końca radości i tej słodyczy, jakiej w owej chwili doznałam.

Mówiąc słowa: „Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławion owoc żywota twojego, Jezus” wychwala się i wielbi owoc błogosławiony, który ożywił, uświęcił i ubłogosławił na zawsze wszystko, co zostało stworzone”.

Św. Gertruda, w Uroczystość Zwiastowania śpiewała z siostrami „Zdrowaś Maryjo”, ujrzała Trzy Osoby Boskie, zaś z każdej z Nich wypływały trzy strumienie w kierunku Serca Maryi. Usłyszała słowa:

„Po Potędze Ojca, Mądrości Syna i Czułości pełnej miłosierdzia Ducha Świętego pierwsza jest Potęga, Mądrość i Miłosierdzie Maryi”.

Święta Gertruda poznała wtedy, że wskutek odmawiania ze czcią „Zdrowaś Maryjo” w duszy każdej modlącej się osoby znacznie wzrastają skarby duchowe, jakimi ubogaciło tę duszę Wcielenie Syna Bożego.

Tę modlitwę stosował na uproszenie czystości święty Antoni Padewski, który zasłużył się nią tak, że trzymał na ręku Dzieciątko Jezus, miłośnika czystych dusz.

Franciszkański misjonarz Leonard de Porto Mauricio (1676-1751) do praktyki trzech „Zdrowaś Maryjo” przywiązywał wielką wagę. Nalegał, aby każdy odprawiał tę prosta i krótką modlitwę rano i wieczorem. Rano, by w ciągu dnia zachować siebie od grzechu a wieczorem, by nie zgrzeszyć w nocy, szczególnie przeciwko czystości. Nauczał on, że od wierności tej modlitwie zależy zachowanie siebie na drodze cnoty i ostateczne wytrwanie w dobrym. Nie wahał się przyrzekać zbawienia tym, którzy wytrwają w tej praktyce do końca życia. Jest ona prosta, krótka ale nie w jej długości ale w wytrwałości i wierności modlitwie leży przypisana przez Niebo moc upraszania łask dobrego życia i błogosławionej śmierci. Wielki Doktor Kościoła Alfons Liguori uznawał Trzy Zdrowaś Maryjo za praktykę modlitewną najpotrzebniejszą, stosowną dla każdego. Nakładał ją często jako pokutę, uczył jej dzieci.

Stosowali i zalecali te praktykę święci Brunon i Bonawentura, Gerard Majella, Jan Vianey, św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej ze Zgromadzenia Pasjonistów we Włoszech. Odmawiał tę modlitwę także św. Jan Bosko i wpajał ją dzieciom i młodzieży po wszystkich zakładach salezjańskich, głównie celem wyproszenia czystości i wytrwania w łasce uświęcającej do końca życia.

Wytrwanie w tej modlitwie przywołuje w godzinę śmierci Najświętszą Maryję Pannę jako niepokonaną Obrończynię.

______________________

swietatradycja.wordpress.com

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: