Żonaci księża w Polsce?. Prymas Polski zajął w tej sprawie stanowisko

„Nie widzę takiej potrzeby dla polskiego Kościoła” – powiedział Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. W rozmowie z portalem „Onet” Prymas odniósł się do postulatu Synodu Amazońskiego, który poprosił papieża o możliwość wyświęcania żonatych księży na prezbiterów.

Zakończony 27. października Synod Amazoński poprosił Ojca Świętego o zgodę na wyświęcanie żonatych mężczyzn na prezbiterów w regionie Amazonii. W odpowiedzi na tę prośbę biskupi w kilku krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech i Austrii, opowiedzieli się za przeniesieniem takiego rozwiązania także tutaj.

Czy także w Polsce w obrządku rzymskokatolickim żonaci mężczyźni otrzymywać będą wkrótce święcenia kapłańskie?

Prymas Polski abp Wojciech Polak tego nie wyklucza, choć twierdzi, że nie widzi też takiej potrzeby.

„Widzę potrzebę promowania różnych posług, które są obecne w Kościele, ale nie widzę konieczności wyświęcania osób świeckich

– powiedział Prymas w rozmowie z portalem „Onet”.

„Oburzamy się, że Kościół jest tak sklerykalizowany, a z drugiej strony oczekujemy aby stać się duchownymi w sensie klerykalnym”

– mówił.

„Czy w świecie, który tak bardzo ostrzega Kościół przed klerykalizmem, nie będzie to sakralizowanie pewnej rzeczywistości, która byłaby rzeczywistością stricte klerykalną?”

– pytał.

Stanowisko Prymasa pozornie cieszy: nie ma potrzeby, by w Polsce sięgać po „amazońskie” wzorce. Z drugiej wszakże strony brak tutaj pryncypialnej obrony celibatu, rzecz jest uzasadniania jedynie „brakiem potrzeby”.

Co zatem przyniesie odleglejsza przyszłość?

_____________

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Czasy postchrześcijańskie, EKUMENIZM, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Kościół Katolicki w Polsce, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Synod Panamazoński 2019, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.