Ks. prof. Jerzy Szymik ostrzega przed pisarstwem Olgi Tokarczuk

„Opowiadania i powieści noblistki to ciekawa, wciągająca proza. Olga Tokarczuk to wielki literacki talent: warsztat, wyobraźnia, inteligencja, celność i świeżość frazy. A jednak jest w tych książkach coś, co każe mi – chrześcijaninowi, księdzu katolickiemu, teologowi – napisać: nie ma zgody”

– pisze ks. prof. Jerzy Szymik w „Gościu Niedzielnym„.

Na co zgody nie ma i być nie może? Kapłan wyjaśnia:

„Na cofnięcie się do czasów przed-Chrystusowych, na wymazanie 1053 lat ochrzczonego życia mojej ojczyzny. Jej niepodległej – diabłu, okupantom, kłamstwu, grzechowi, niewoli, wszelakiemu złu Polaków i nie-Polaków – wolności w Chrystusie.

A twórczość Tokarczuk to w warstwie ideowej apoteoza neopogaństwa – fascynacja mitami, astrologią, ezoteryką, zdolnościami parapsychologicznymi, wizją politeistyczną, przedchrześcijańską właśnie, poddaną rytmom księżyca i krwi, magii, wizją „naturalnie” pogańską.

Wracają bogowie. A z nimi ciemność i przerażenie. Oręż w rękach wielu w walce z kościelną wiarą w Chrystusa. Wiem, co piszę: czytam i oglądam, widzę i słyszę, czuję i myślę”.

Papież Benedykt XVI przypominał, – pisze ks. Szymik, – że niemiecki narodowy socjalizm był cofnięcięm się do germańskiej dzikości i rzekomo „prawdziwej” kultury; marksizm z kolei był cofnięciem się do żydowskiej nauki o nadziei (Mesjaszu), z której wyjęto Boga, a w jej miejsce włożono bożka nauki.

„Patronem mojej ojczyzny jest święty Wojciech, zabity 1020 lat temu podczas ewangelizacji pogan. To jest główny nurt naszych dziejów: chcieć Chrystusa i głosić Go nawet za cenę męczeństwa. Czy można odepchnąć i odrzucić to wszystko? Dlatego mocne „tak” dla świetnej współczesnej literatury i mocne „nie” dla obecnej w niej pochwały pogaństwa. Pamiętając, że świetność może być zwodnicza”

– dodaje ks. Szymik.

I podsumowuje niezwykle mocno, cytując własny wiersz, który dedykował sam sobie 30 lat temu, u początków swojego pisania.

jeśli piszesz
nie wyprowadzaj zdań ze swojej ciemności
demony bywają hojne i za wierną służbę płacą nierzadko fontanną złocistego słowa
choćby rzędy liter mieniły się od znaczeń i pociągały umysł genialnością uchwycenia istoty rzeczy
nie wierz, zniszcz i zawróć
nawet za cenę bełkotu czy skrwawionego milczenia.

______________

Zobacz:

Za; fronda.pl

Zobacz:  

Olga Tokarczuk to rzeczywiście świetna pisarka. W latach 90. pisała na przykład donosy na polskich antysemitów na zlecenie obcej ambasady

– komentuje przyznanie literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk redaktor naczelny „Najwyższego Czasu!”, Tomasz Sommer.

Fetowana obecnie pisarka Olga Tokarczuk znana jest głównie z nienawiści do Polski i skrajnego filosemityzmu.

 

Jedna odpowiedź na “Ks. prof. Jerzy Szymik ostrzega przed pisarstwem Olgi Tokarczuk”

  1. moze banal jednak dla wiekszoci umyslow a wlasnie do nich skierowane sa te słowa cos takiego jak „napisać: nie ma zgody”” znaczy tylko tyle ze ten o to ksiadz zgadza sie z tokarczuk gdzy umysl pomija słowo nie i „widzi” tylko słowo „zgoda”*.. warto sie chwile zastanowic po czyjej stronie stoi kosciol..

    *podstawy NLP..

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: