Nie nazywaj (ani nie próbuj odkryć imienia) swojego Anioła Stróża

Jedną z najpiękniejszych i pocieszających nauką Kościoła katolickiego jest ta, że każdy z nas ma Anioła Stróża danego nam przez Boga, aby prowadzić nas na drodze do zbawienia.

Obok każdego wierzącego stoi Anioł jako obrońca i pasterz, prowadzący go do życia.
                                                                                                                                                                                                               – St. Bazyli Wielki

Anioły to duchy bezcielesne. Mają intelekt i wolę i działają w określony sposób, aby prowadzić, chronić i wpływać na nas, o czym możesz przeczytać tutaj:  25 Krótkich i fascynujących faktów o Aniołach Bożych.

Przywołanie naszych Aniołów Stróżów i nauczenie się rozpoznawania ich podszeptów jest nie tylko godne pochwały, ale również wskazane; istnieje jednak kilka niebezpieczeństw, których należy unikać, szukając bliższej relacji z nimi.

Istnieje jeden szczególny stały błąd wśród wielu katolików, jeśli chodzi o ich Aniołów Stróżów: próba odkrycia ich imienia lub tożsamości lub przypisanie im imienia.

Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że kiedy ludzie tworzą związek, poznanie siebie nawzajem jest pierwszym krokiem.

Istnieje jednak różnica, którą należy uznać, jeśli mamy zachowywać się odpowiednio w stosunku do naszych Aniołów Stróżów.

Wśród ludzi jesteśmy równi; ale tak nie jest między nami a potężnym Niebiańskim Zastępem. W rzeczywistości próba znalezienia lub nadania imienia naszemu Aniołowi Stróżowi jest złym pomysłem z trzech głównych powodów.

Po pierwsze, Bóg stworzył wiele aniołów, więcej niż moglibyśmy policzyć, a jednak dał ludziom imiona tylko trzech w Piśmie Świętym: Świętego Gabriela, Świętego Michała i Świętego Rafała. Ponieważ to wszystko Bóg postanowił nam ujawnić na temat tożsamości konkretnych aniołów, nie powinniśmy próbować odkrywać imion innych aniołów. Ta wiedza jest ponad naszym stanem, a jej poszukiwanie byłoby nie tylko lekceważące, ale oznaczałoby popadnięcie w występek ciekawości.

Przeczytaj Święto Świętych Archaniołów: ich tożsamość i misja.

Pismo Święte przekazuje relacje ludzi próbujących zbadać imiona aniołów, ale bezskutecznie. W Księdze Rodzaju patriarcha Jakub nie zdołał uzyskać imienia tajemniczej istoty, która walczyła z nim na pustyni. Jakub zapytał go: „Proszę, powiedz mi, jak masz na imię”. A on odpowiedział: „Dlaczego pytasz o moje imię?”

Kiedy anioł ukazał się matce Samsona, jak zapisano w Księdze Sędziów, powiedziała mężowi: „Przyszedł do mnie mąż Boży; wyglądał jak anioł Boży, przerażający. Nie zapytałem go, skąd pochodzi, ani nie powiedział mi, jak się nazywa. Ale powiedział do mnie: „Poczniesz i porodzisz syna…” Kiedy anioł powrócił, ojciec Samsona zapytał go: „Jak się nazywasz, abyśmy cię uhonorowali, gdy spełnią się twoje słowa?” Anioł Pański odpowiedział mu: dlaczego pytasz moje imię?”

Po drugie, akt nazwania ma ogromne znaczenie. Nazwać coś oznacza domagać się nad tym władzy. W rajskim ogrodzie Bóg dał Adamowi władzę nad zwierzętami. W ramach wykonywania władzy Adama Bóg przyprowadził zwierzęta do Adama, aby mógł nadać im odpowiednie imię. Jednak Bóg przyniósł Adamowi stworzenia, które miały niższą naturę niż ludzie (lub tej samej natury, jak w przypadku Ewy). Bóg nie przyniósł Adamowi stworzeń o wyższej naturze niż ludzie, to znaczy duchów bezcielesnych. Dlatego nie leży w naszej mocy nadawanie nazw ani wyszukiwanie imion stworzeń o wyższym porządku stworzonym niż my.

Poznanie imienia anioła oznacza odkrycie znacznie więcej jego tożsamości niż w przypadku, gdy znamy imię człowieka. Ponieważ anioły są prostymi duchami, poznanie ich imienia oznacza poznanie ich esencji, samego rdzenia ich istoty i celu ich stworzenia. Ta wiedza jest tylko dla Boga i dla tych w niebie, z którymi dzieli się tą wiedzą.

Po trzecie, kiedy próbujemy odkryć imię naszego Anioła Stróża, szukamy sygnałów, że nasz anioł próbuje odpowiedzieć nam konkretnym imieniem. Oczywiście, moglibyśmy pomylić wiele rzeczy z „sygnałami”, które byłyby niczym w tym rodzaju, a na koniec samych siebie oszukalibyśmy.

Nie tylko to, ale tak jak zawsze jesteśmy w towarzystwie aniołów, tak samo jesteśmy w towarzystwie demonów. Jeśli demon zobaczy, że próbujemy odkryć imię naszego Anioła Stróża, i zna rodzaje rzeczy, które pomylimy jako znaki (ponieważ są świetnymi oszustami), mogą maskować się jak anioły światła i wysyłać nam fałszywe sygnały. Jeśli zauważą, że podążamy za ich oszustwem, mogą nas wprowadzić w błąd.

To jest powód, dla którego święci ujawnili nadprzyrodzone wydarzenia w swoim życiu swojemu spowiednikowi lub duchowemu dyrektorowi, aby służyły jako ochrona przed demonicznym oszustwem.

I jest jeszcze jeden ostatni powód: Kościół przestrzega przed tą praktyką. Zgodnie z katalogiem pobożności ludowej i liturgii Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej:

Należy odradzać praktykę przypisywania imion Świętym Aniołom, z wyjątkiem przypadków Gabriela, Rafaela i Michała, których imiona są zawarte w Piśmie Świętym.

Podsumowując, ponieważ ludzie zostali stworzeni mniejszymi od aniołów, nie powinniśmy zajmować wyższego miejsca, próbując nazwać lub znaleźć imiona aniołów, którzy są wyznaczeni, aby nam służyć i nas prowadzić.

Kościół zniechęca do tej praktyki dla naszego własnego bezpieczeństwa. Podobnie jak wszystkie nieudane próby niewłaściwej komunikacji ze światem duchów, takie postępowanie może nas otworzyć na demoniczne wpływy, na które Bóg może zezwolić, aby uczyć nas lekcji pokory.

Wasz anioł ma imię, ale jest to tajemnicze i święte imię. Jest powód, dla którego Bóg decyduje się nie dać każdej duszy poznać imienia swego anioła. To może wydawać się nam dziwne, ale nie musimy się martwić; wszystko, co musimy wiedzieć, to to, że mamy niesamowity dar Anioła Stróża, który jest zawsze przy nas.

Z tych powodów jasne jest, że nie jest naszym właściwym miejscem, aby wiedzieć więcej o naszych aniołach, niż Bóg nam objawił. To dla naszego własnego dobra. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy się z nimi zapoznać. Codziennie szukaj modlitwy u swojego Anioła Stróża, naucz się go kochać i podążaj za nim, ale nie próbuj poznać jego potężnego imienia!

Nasi Aniołowie Stróże są naszymi najwierniejszymi przyjaciółmi, ponieważ są z nami dzień i noc, zawsze i wszędzie. Powinniśmy ich często przywoływać. ”

– St. John Vianney

__________

Tłum. m.jasińska

Za; https://www.getfed.com/dont-name-your-guardian-angel-6140/

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANIOŁ STRÓŻ, ANIOŁOWIE, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.