Bp Jenky: prawdziwa Obecność Pana Jezusa w Eucharystii to nie kwestia opinii, lecz fundament Wiary

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (James Chan)

Uznając dowody, że „przez kilka pokoleń” Kościół katolicki nie nauczał w wystarczającym stopniu swoich podstawowych prawd, biskup Daniel R. Jenky wezwał, by wszystkie parafie w jego diecezji (Illinois, USA) „celowo skoncentrowały się” na rzeczywistej obecności Pana Jezusa w Świętej Eucharystii.

Dokument biskupa zatytułowany „Prawdziwa Obecność” wydano 16 września – sześć tygodni po publikacji ankiety Pew Research Center, z której wynika, że ​​większość katolików w Stanach Zjednoczonych nie wierzy, iż chleb i wino używane podczas Mszy św. stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.

„Ta porażka wiary i przekonań zdarzyła się pomimo faktu, iż otrzymane nauczanie sięga czasów apostolskich i zawsze było uważane za fundament naszej katolickiej tożsamości” – napisał duchowny. „Więc jako wasz biskup uważam, że jest to dla mnie poważny osobisty obowiązek, aby starać się mówić tak jasno, jak tylko potrafię, o kilku podstawowych prawdach dotyczących Najświętszego Sakramentu” – czytamy w liście.

Bp Jenky przedstawił znalezione w Piśmie Świętym, Katechizmie Kościoła Katolickiego i w świadectwach świętych „trwałe dowody” prawdziwej Obecności.

„Jest to określony dogmat Kościoła Katolickiego, objawiony przez Ducha Świętego i zachowany przed wszelką możliwością błędu. Ciało i Krew, Dusza i Boskość Jezusa Chrystusa są naprawdę i zasadniczo obecne w Najświętszej Eucharystii” – napisał. „Nie jest to opinia, którą należy porównywać z jakimikolwiek sondażami, ale raczej boskie Objawienie wyrażone przez absolutny Autorytet Pisma Świętego i Tradycji”.

Hierarcha skierował także mocne słowa do katolików, którzy zaprzeczają temu nauczaniu. „Pan powiedział kiedyś: Kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Tak więc ci, którzy zaprzeczają Prawdziwej Obecności, w pewnym sensie odrzucają Jezusa i sytuują się poza przekonaniami naszej wiary” – napisał.

Od czasu swojego ingresu w Peorii w 2002 roku hierarcha wydaje (zwykle na początku roku kalendarzowego) coroczny dokument zatytułowany „List rocznicowy”. W liście wprowadzającym do „Prawdziwej Obecności” biskup powiedział, że jego „List rocznicowy – 2020” został wydany wcześniej, by nadać ton różnym inicjatywom w parafiach wraz z wdrożeniem programów pracy tej jesieni. Pełny tekst zostanie wydrukowany w 29. numerze „The Catholic Post” – diecezjalnej gazety Peorii.

„Chociaż każda doktryna naszej wiary jest ważna, wiara w Eucharystię jest wyraźnym fundamentem chrześcijaństwa katolickiego” – napisał bp Jenky w liście wprowadzającym. „Dlatego proszę, aby w tym roku i w nadchodzących latach cały nasz lokalny kościół szukał sposobów na wzmocnienie naszego nauczania i świadectwa o Najświętszym Sakramencie”.

Hierarcha przypomniał, że ​​katolicy ponoszą „odwieczną odpowiedzialność wobec Wszechmogącego Boga”, aby przekazywać Boską prawdę bezkompromisowo i bez uszczerbku. I chociaż nauczanie Kościoła na temat rzeczywistej Obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie nie zmieniło się, duchowny zwrócił uwagę na „zauważalny spadek naszej rytualnej czci i uznania” w ostatnich dziesięcioleciach.

„To, jak się modlimy, jest z pewnością integralną częścią naszego sposobu wierzenia” – napisał. „Uważna cisza w kościele – a także rytuały, w tym klęczenie, błogosławieństwo wodą święconą i modlitwy przed i po Mszy – zachęcały do ​​pewnego rodzaju wspólnej nabożnej czci przed czymś, co miało nastąpić i wydawało się tak święte i cudowne”. Ale współczesna kultura amerykańska jest „nieubłaganie nieformalna” – ubolewał hierarcha, wskazując, że „czasem nasze kościoły mogą wydawać się bardziej hotelowymi lobby niż niezwykłym Domem Bożym”. Duchowny zachęcił do oddawania czci Najświętszemu Sakramentowi poprzez częsty udział w różnych nabożeństwach, procesjach, ale także poprzez ciche chwile osobistej modlitwy.

Powiedział, że Msze na weselach i pogrzebach dają „wielkie możliwości świadectwa naszej wiary w Eucharystii jako duszpasterski dar dla tych, którzy mogli być słabo katechizowani lub nawet odpadli od wiary”. Zachęcał też, by Komunia Święta była ofiarowana, zarówno pod postacią chleba, jak i wina, o ile to możliwe „ze względu na pełnię znaku ustanowionego przez Chrystusa”.

Wymieniając korzyści płynące z wiary indywidualnej i wspólnotowej, które mają miejsce podczas każdej Mszy świętej, bp Jenky zapytał: „Jak moglibyśmy kiedykolwiek odważyć się zaniedbywać niedzielną Mszę lub nie dzielić się z przyszłymi pokoleniami nieskończonym skarbem Prawdziwej Obecności naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie?”.

„Jesteśmy Kościołem Eucharystycznym, którego życie i posługa koncentrują się wokół daru Eucharystii” – napisał duchowny. Wyjaśniając, w jaki sposób Eucharystia umożliwia katolikom docenienie i przeżywanie wszystkich innych sakramentów, dodał, że „tak jak Chrystus wstąpił do nieba, tak naprawdę zstępuje w Sakramentach, dopóki nie przyjdzie ponownie w chwale”.

________________

Źródło: cruxnow.com / AS/ https://www.pch24.pl/bp-jenky–prawdziwa-obecnosc-pana-jezusa-w-eucharystii-to-nie-kwestia-opinii–lecz-fundament-wiary,70960,i.html / 2019-09-19


DATA: 2019-09-19

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: