Szykuje się rewolucja? Znamy pierwsze konkretne postulaty Drogi Synodalnej Kościoła w Niemczech

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Yolanda Coervers)

W niemieckim Kościele katolickim ujawniono dokumenty przygotowawcze do Drogi Synodalnej. Ich autorzy domagają się między innymi rewizji moralności seksualnej, dopuszczenia świeckich do głoszenia kazań, dyskusji nad sensem celibatu oraz rolą kobiet – zwłaszcza w kontekście święceń diakonatu i prezbiteriatu.

W Kościele katolickim w Niemczech trwają przygotowania do kontrowersyjnej Drogi Synodalnej. Proces „odnowienia” Kościoła ma ruszyć 1 grudnia. Kilka dni temu Konferencja Episkopatu Niemiec opublikowała cztery obszerne dokumenty przygotowawcze do Drogi.

Dokumenty te zostały stworzone przez fora dyskusyjne złożone z duchownych i świeckich. Dotyczą czterech tematów: podziału władzy w Kościele, celibatu, roli kobiet oraz moralności seksualnej.

Forum ds. podziału władzy pisze w swoim dokumencie, że do pilnego odnowienia rozumienia władzy wzywa przede wszystkim kryzys związany z nadużyciami seksualnymi popełnianymi przez niektórych kapłanów. Kościół w Niemczech musi skupić się bardziej na Piśmie Świętym i przyznać prymat ewangelizacji. Według forum szczególnie w XIX wieku wykształcił się obraz kapłana wzorowany na monarchii, który wypaczył istotę posługi duchownych. W czasach demokracji nie da się dłużej utrzymać takiego nieewangelicznego uświęcenia władzy księży nad wiernymi. Odnowy należy dokonać, w ocenie forum, wychodząc od uznania fundamentalnej równości wszystkich członków Kościoła. Władza kierownicza oraz decyzyjna nie ma już być związana tylko ze święceniami. W praktyce świeccy mają silniej kontrolować duchownych i uczestniczyć bardziej aktywnie w zarządzaniu Kościołem. Na Mszach świętych mają mieć też możliwość wygłaszania kazań.

Gdy idzie o moralność seksualną uczestnicy odpowiedniego forum domagają się głębokich zmian. W dokumencie roboczym czytamy, że większość obradujących popiera „rewizję kościelnych norm moralności seksualnej w kontekście kanonu wartości”. Dokument oparto na wykładzie, jaki w marcu wygłosił przed biskupami profesor teologii moralnej Eberhard Schockenhoff z Fryburga. Uczony zaproponował między innymi akceptację stosunków homoseksualnych i pozamałżeńskich oraz antykoncepcji i onanizmu. Za rozsądne uznał też odejście od uznawania istnienia tylko dwóch płci. Forum uważa, że należy wypracować teologiczne „kontury etyki seksualnej oddającej sprawiedliwość człowiekowi dzisiejszych czasów”. Większość uczestników chce przyznać katolikom prawa „mówić tak czynnościom seksualnym, których chcą” oraz „wybierać, kogo chcą kochać”. Nieokreślona bliżej mniejszość debatujących jest przeciwna zmianom.

Trzecie forum w dokumencie poświęconym kapłaństwu zwraca uwagę, że nie można patrzeć na księży jako na stan, ale kształtować wszystko podług miary ewangelizacji. Wzmiankuje się tu konieczność rozważenia dopuszczenia kobiet do kapłaństwa. Padają też pytania o związek celibatu z istotą kapłaństwa, a także o posługę księży homoseksualnych. Dokument nie przynosi jednak jeszcze żadnych konkretnych propozycji.

Grupa debatująca o kobietach pisze z kolei, że kwestia ich posługi w Kościele jest absolutnie kluczowa dla wiarygodności głoszenia Ewangelii. Trzeba otwarcie dyskutować wszystkie podnoszone w ramach pytania o rolę kobiet tematy, w tym temat święceń kapłańskich. Bez tej dyskusji Kościół straci zaangażowane w jego życie i prace kobiety – przekonuje forum. Skandalem ma być przepaść, jaka w ostatnich dziesięcioleciach powstała między praktyką życia kościelnego, a twierdzeniami teologii akademickiej. Trzeba w ocenie forum przebadać poziom autorytatywności kościelnych dokumentów mówiących o kapłaństwie kobiet, a także ponowne rozważenie używanej w tym obszarze argumentacji. Forum zgadza się, że rola kobiet w Kościele musi być większa niż dotąd. Dopuszczanie do diakonatu i pozostałych stopni święceń jedynie mężczyzn uznano za sprzeczne z równością godności obu płci uzasadnianą nawet na gruncie teologicznym. Według forum, Kościół nie może głosić wiarygodnie Ewangelii, gdy „wyklucza połowę ludzkości” z posługi urzędowej. Forum jest przekonane, że kobiety mogą być diakonisami (sporna jest tylko kwestia święceń). Powinny też pełnić w parafiach i diecezjach więcej roli kierowniczych.

________________

Źródło: Katholisch.de

Pach /2019-09-20

Za; https://www.pch24.pl/szykuje-sie-rewolucja–znamy-pierwsze-konkretne-postulaty-drogi-synodalnej-kosciola-w-niemczech-twt,70973,i.html#.XYSVd5EpbCU.twitter

Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA KOŚCIOŁA, Kościół i masoneria, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Nowa etyka moralności, Sobór Watykański II, Synod 2019, Synod Panamazoński 2019, Uncategorized, Z cyklu: Ekumeniczne wysiłki na rzecz Jednej Światowej Religii i NWO. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Szykuje się rewolucja? Znamy pierwsze konkretne postulaty Drogi Synodalnej Kościoła w Niemczech

  1. janciowodnik7 pisze:

    Nowy luteranizm?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.