Kościół przeznaczony do rozbiórki uratowany dzięki… przerażającej instalacji

(fot. depositphotos.com)

Budynkowi jeszcze kilka lat temu groziła rozbiórka – wszystko zmieniło się za sprawą umieszczonej tam instalacji zaprojektowanej przez czeskiego artystę Jakuba Hadravę.

Luková to niewielka wieś w Czechach położona 45 km od Pilzna. Dziś jest już prawie opustoszała, a ludzie przyjeżdżają tu najczęściej tylko latem w celach rekreacyjnych.

To właśnie w tej wsi znajduje się pochodzący z XIV wieku kościół św. Jerzego, obecnie mocno zniszczony i nazywany jednym z najstraszniejszych Kościołów. Od ponad sześćdziesięciu lat stoi opuszczony i coraz bardziej popada w ruinę. Budynkowi jeszcze kilka lat temu groziła rozbiórka – wszystko zmieniło się za sprawą umieszczonej tam instalacji zaprojektowanej przez czeskiego artystę Jakuba Hadravę.

W 2012 roku umieścił on w tym kościele 32 rzeźby wykonane z gipsu, wyglądające niczym ludzie okryci tkaniną i swoim wyglądem przypominające… duchy.

(fot. Piefke La Belle is licensed under CC BY-NC 2.0)

Część rzeźb postawiono w formie klęczącej bądź siedzącej w ławkach, pozostałe stoją w przejściach. Nieruchome, niczym skupione na modlitwie, trwają nieustannie wśród ciszy opuszczonego kościoła.

https://www.instagram.com/lubakornilova/?utm_source=ig_embed

Niektóre z nich pokryte są farbą fluorescencyjną, co sprawia, że świecą w ciemności. Przerażająca atrakcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, a dzięki ich dobrowolnym opłatom za wstęp zbierane są środki na odbudowę kościoła. Prowadzone są także starania o uzyskanie dotacji na remont dachu.

(fot. Piefke La Belle is licensed under CC BY-NC 2.0)

_____________

Za; https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,39270,kosciol-przeznaczony-do-rozbiorki-uratowany-dzieki-przerazajacej-instalacji.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii CZASY OSTATECZNE, Czasy postchrześcijańskie, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Likwidacja świątyń, Uncategorized, Z cyklu: Ekumeniczne wysiłki na rzecz Jednej Światowej Religii i NWO. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.