Jak dom Matki Bożej w Nazarecie trafił do Włoch

Ten mały dom, zwany Świętym Domkiem, w którym młodą dziewicę odwiedził Anioł Gabriel i gdzie Bóg stał się człowiekiem, to prosta siedziba zbudowana z kamieni.

Matka Boża z Loreto jest uważana za patronkę lotnictwa ze względu na cuda związane z jej domem

Loreto to małe miasteczko na zachodnim środkowym wybrzeżu Włoch. Oferuje piękne widoki na Morze Adriatyckie, ale jest najbardziej znane ze względu na związek Matki Boskiej z miastem –  Matka Boża z Loreto. Nabożeństwo do Matki Bożej z Loreto nawiązuje do tradycyjnych relacji o cudownym przeniesieniu domu Dziewicy z Nazaretu do tej małej włoskiej wioski.

Ten mały dom, zwany Świętym Domkiem, w którym młodą dziewicę odwiedził Anioł Gabriela i gdzie Bóg stał się człowiekiem, to prosta siedziba zbudowana z kamieni.

Stał się reliktem chronionym przez chrześcijan Ziemi Świętej od pierwszych wieków po Chrystusie, ponieważ pod dachem tej skromnej siedziby ogłoszono, że nasz Pan będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, i że Pan Bóg da mu tron Dawida, jego ojca, i będzie panował nad domem Jakuba na zawsze, a jego królestwu nie będzie końca.

Niektóre tradycje utrzymują, że w tym samym domu mieszkała także Święta Rodzina.

Wieki później, w 1291 roku, w epoce wielkiej ekspansji islamu, mówi się, że dom w niewytłumaczalny sposób zniknął. Tak samo niewytłumaczalnie pojawił się w mieście Trsat, w dzisiejszej Chorwacji. Kapłan z okolicy, zszokowany nagłym pojawieniem się budowli, otrzymał we śnie wiadomość od Matki Bożej, która powiedziała mu, że to dom, w którym Jezus został poczęty przez Ducha Świętego, i że jako znak, drogi kapłan zostanie uzdrowiony z choroby, którą od dawna cierpiał. Tak też się stało.

Ludzie zaczęli pielgrzymować do tego miejsca i otrzymali wiele łask i cudów. Lokalni urzędnicy wysłali posłańców do Ziemi Świętej, aby ustalić, czy dom naprawdę stamtąd pochodzi. Mówi się, że w Nazarecie odkryli jedynie fundament domu i napotkali szok Nazarejczyków po zniknięciu domu. Fundamenty miały takie same wymiary domu teraz w Trsacie. (Fundacja ta jest nadal zachowana do dziś w  Bazylice Zwiastowania w Nazarecie ). Tymczasem dom w Trsacie był nietknięty i nie wykazywał żadnych oznak rozebrania i przebudowy.

Jakieś trzy lata później nastąpił nowy cud: 10 grudnia 1294 r. Domek został ponownie przeniesiony i przesiedlony do lasów Loreto.

Wierni przypomnieli przepowiednię św. Franciszka z Asyżu, że Loreto stanie się kiedyś jednym z najświętszych miast świata i że zostanie tam zbudowana bazylika ku czci Matki Bożej.

Godne uwagi są pewne rzeczy dotyczące struktury w Loreto:

*    Skały, z których jest wykonany, nie są lokalne we Włoszech; są jednak lokalne w regionie Nazaretu w Ziemi Świętej
*     Drzwi wykonane są z cedru, drewna również nie występującego we Włoszech, ale także lokalnego w Palestynie
*     Kamienie ścian są zbudowane z rodzaju cementu typowego dla Palestyny w czasach Jezusa, ale nie były używane we Włoszech w momencie pojawienia się domu w Loreto
*    Pomiar domu doskonale odpowiada pomiarowi fundamentu pozostawionego w Nazarecie
*     Dom – mały i prosty – był typowy dla okolicy w czasach Jezusa

Matka Boża z Loreto jest patronką lotnictwa, a to w związku z cudownymi wydarzeniami Jej Świętego Domku.

___________________________________

Matka Boża z Walsingham w Anglii jest również związana ze Świętym Domem.

W 1061 r. Saksońska szlachcianka, wdowa po władcy dworu Walsingham Parva, Lady Richeldis de Faverches, została poproszona przez Matkę Bożą w celu zbudowania repliki Świętego Domu. Matka Boża przetransportowała Richeldis w wizji do Nazaretu, aby pokazać jej dom. Pokazano jej dom trzy razy i kazano zanotować pomiary.

Po modlitwie i przezwyciężeniu różnych przeciwności losu dom został zbudowany, a Walsingham stał się znany jako „Nazaret Anglii”.

Oryginalna świątynia istniała, dopóki Henryk VIII jej nie zniszczył. Walsingham było jednym z wielkich miejsc pielgrzymek średniowiecza.

Zobacz więcej…

___________

Tłum. m.jasińska

Za; https://gazetawarszawska.com/index.php/sancta-ecclesia/3954-how-our-lady-s-home-of-nazareth-ended-up-in-italy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Loreto, Matka Boża Anielska, Matka Boża z Loreto (Włochy), Uncategorized, ZWYCIĘSTWA MARYI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.