Franciszek „nie boi się rozłamu” w kościele katolickim a krytyków oskarża o „dźgnięcie go w plecy”

Pope Francis said he prayed there was no schism in the church – REUTERS / Papież Franciszek powiedział, że w kościele nie ma schizmy – REUTERS

Źródło: Pope says he’s ‚not afraid of a split’ in Catholic church as he accuses critics of stabbing him in the back| The Telegraph Za; https://www.yahoo.com/news/pope-says-hes-not-afraid-072315503.html /Tłumaczyła m.jasińska

Papież mówi, że „nie boi się rozłamu” w kościele katolickim, i oskarża krytyków o dźgnięcie go w plecy

Franciszek powiedział, że nie obawia się schizmy w Kościele rzymskokatolickim, ponieważ wśród konserwatystów narasta krytyka jego liberalnych poglądów wobec migrantów, ochrony środowiska i udzielania komunii rozwodnikom.

Przemawiając na pokładzie papieskiego samolotu po powrocie z podróży na Madagaskar, Mauritius i Mozambik, papież powiedział, że został niesprawiedliwie uznany przez swoich krytyków za „komunistę”, a najbardziej głośni są konserwatywni katolicy w Stanach Zjednoczonych.

W swoich najsilniejszych jak dotąd uwagach na temat ryzyka schizmy, powiedział, że „było wiele podziałów doktrynalnych w 2000-letniej historii Kościoła”, i modli się, aby nie było innego.

„Nie boję się schizm. Modlę się, aby ich nie było, ponieważ zagrożone jest zdrowie duchowe ludzi ”, powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu.

Odczuwana przez papieża obrona migrantów i uchodźców, jego sprzeciw wobec muru Donalda Trumpa na granicy amerykańsko-meksykańskiej, jego sympatia wobec homoseksualistów i jego otwartość na ponowne związki rozwiązanych małżeństw, którzy przyjmują komunię, przyniosły mu gniew konserwatystów, szczególnie w USA

Pope Francis answered questions from journalists while travelling back from a trip to Africa Credit: ALESSANDRA TARANTINO/ AFP / Papież Franciszek odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas podróży powrotnej z Afryki

Powiedział, że jest otwarty na omawianie różnic zdań ze swoimi krytykami, z których niektórzy oskarżyli go o herezję i wezwali do jego rezygnacji.

„Niech będzie dialog, niech będzie korekta, jeśli wystąpi błąd, ale ścieżka schizmatycka nie jest chrześcijańska” – powiedział.

Jego krytycy stawiali ideologię nad doktryną katolicką i zasłużyli na sympatię, a nie wrogość.

„Musimy być łagodni wobec tych, którzy są kuszeni tymi atakami, przechodzą trudny czas, musimy im delikatnie towarzyszyć” – powiedział.

Kościół katolicki po raz ostatni doznał schizmy w 1988 r., Kiedy Marcel Lefebvre, ultra-tradycjonalistyczny arcybiskup francuski, wyświęcił biskupów bez zgody papieża i utworzył swój własny ruch.

Franciszek podkreślił, że wiele z jego poglądów jest podobnych do tych, papieża Jana Pawła II, który jest uważany przez konserwatystów za ikonę, po części za jego rolę w przeciwstawianiu się ZSRR i doprowadzeniu do upadku komunizmu.

„O tym, co społeczne, mówię te same rzeczy, które Jan Paweł II powiedział, te same rzeczy. Kopiuję go. Ale mówią: „Papież jest komunistą”.

Pope Francis arrives for his weekly general audience, at the Vatican on Sept. 11 Credit: AP /Franciszek przybywa na cotygodniowe audiencje ogólne do Watykanu 11 września

Powiedział, że był otwarty, ale potępił tych, którzy podstępnie przeprowadzali ataki.

„Przynajmniej ci, którzy mówią, mają tę zaletę, że to mówią.” I podoba mi się to, ” – powiedział. „Nie lubię krytyki, gdy jest pod stołem, kiedy się do ciebie uśmiechają, a potem próbują dźgnąć cię w plecy”.

Poczynił uwagi do całego okresu swojego papiestwa, potępił populizm i ksenofobię, porównując populistycznych polityków do Adolfa Hitlera.

„Czasami w niektórych miejscach słyszę przemówienia o brzmieniu podobnym do wygłoszonego przez Hitlera w 1934 r. To tak, jakby chcieli wrócić do przeszłości w Europie”.

Powiedział, że ksenofobia jest „chorobą ludzką, taką jak odra”.

Pope Francis smiles as he arrives for his weekly general audience at St. Peter’s square  Credit: AFP / Franciszek uśmiecha się, kiedy przybywa do swojej cotygodniowej audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra

W widocznym nawiązaniu do planów prezydenta Trumpa dotyczących muru wzdłuż granicy USA z Meksykiem oraz wysiłków krajów europejskich, aby uchronić się od uchodźców i migrantów ogrodzeniem z drutu kolczastego, powiedział: „Ksenofobia to ludzka choroba, która wkracza do kraju, wchodzi na kontynent i budujemy ściany. Ale mury odgradzają tylko tych, którzy je zbudowali. Tak, pomijają wielu ludzi, ale ci, którzy pozostaną w murach, pozostaną sami. Ksenofobia jeździ na falach politycznego populizmu ”.

Franciszek skrytykował propozycje Trumpa sprzed trzech lat, dotyczące muru granicznego, mówiąc, że każdy, kto chce budować mury zamiast mostów, nie jest „chrześcijaninem”.

Ta uwaga oburzyła ówczesnego kandydata na prezydenta republikanów, który powiedział, że to „haniebne”, że papież powinien zapytać o swoją wiarę.

Na dyskomfort niektórych konserwatywnych katolików, Franciszek wielokrotnie ostrzegał przed ekscesami kapitalizmu, pozostawiającego miliony ludzi w tyle, podsycając problemy społeczne i szkodząc planecie.

_________

Tłumaczyła m.jasińska

Źródło: Pope says he’s ‚not afraid of a split’ in Catholic church as he accuses critics of stabbing him in the back| The Telegraph

Za; https://www.yahoo.com/news/pope-says-hes-not-afraid-072315503.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Franciszek, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Kościół i masoneria, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Nowa etyka moralności, Nowe '"credo" Franciszka, Synod Panamazoński 2019, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.