W tym obozie był Bóg i Matka Boska.

Cudze chwalicie swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie …cykl. Cz. I

W obozie   w  Oberlangen 6C/Z  zanotowanym w Bundesarchivum  jako Oflag  przetrzymywanych  było 1721  kobiet – Żołnierzy …AKaczek z  Powstania  Warszawskiego 44  zebranych tu z  męskich  stalagów …24.12.1944 – 12.04.1945

W sumie w  obozach jenieckich w  Niemczech razem  z  oficerkami w  „Molsdorf” po Powstaniu  1.8.44 – 2.10.44  przebywało 2,5 tysiąca  AKaczek. Był to jedyny w świecie wojskowości ewenement   – tak duża ilość kobiet jeńców wojennych.   Dlaczego tak mało się o nich mówi.  Czy w polskich szkołach są wzmiankowane na lekcjach historii? Prawa kombatanckie według Konwencji Genewskiej i Haskiej uzyskały według postulatów Umowy kapitulacyjnej PW 44 podpisanej przez obie strony walki.

Na Kapitolu w Rzymie na ostatniej wystawie Tajnych dokumentów Watykanu spotykamy niezwykłą ekspozycję pamiątek z ”Oberlangen”. Wśród dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski znajduje się list biskupa Józefa Gawliny, który przekazał papieżowi Piusowi XII, obraz wykonany z blachy po konserwach – wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej – dar polskich kobiet z obozu jenieckiego Oberlagen.

3 maja 1945 tuż po wyzwoleniu odwiedził  je Józef Gawlina, biskup polowy Wojska Polskiego i opiekun wychodźstwa polskiego, który odprawił dla nich Mszę Św, a niektórym z nich udzielił sakramentu bierzmowania.  Z okazji wizyty biskupa kobiety przygotowały prezenty dla Piusa XII – wykonany przez Janinę Krassowską z różnych blach    ryngraf   Matki Boskiej Częstochowskiej, który owinięto w opaskę powstańczą Wojskowej Służby Kobiet – WSK.

Kilka dni później bp. Gawlina przekazał te szczególne dary – jako wotum podzięki za opiekę i wyzwolenie   do papieskiego Sekretariatu Stanu wraz ze swym listem napisanym po włosku…w którym relacjonuje warunki obozowe i poobozowe.

Dzisiaj te szczególne pamiątki znajdują się w Archiwum Watykańskim, wśród dokumentów, które nie są jeszcze udostępnione do konsultacji.

______

Wizyta bp. Józefa Gawliny 3 maja 1945 na terenie wyzwolonego   obozu w Oberlangen

___

Ryngraf Matki Boskiej Ostrobramskiej wykonany w obozie jenieckim „Oberlangen”

___

W obozie jeńców wojennych kobiet przetrzymywanych w Oberlangen urodziło się 9 niemowląt …które otrzymały numery jenieckie i przydział „prowiantu”

___

Po wyzwoleniu ogromną pomoc otrzymały ze strony pancerniaków…Dywizji Pancernej gen. St. Maczka, którego Patrol ten obóz wyzwolił 12 kwietnia 1945 roku.

Tu nie było ofiar przemocy i szykan…dzięki wspaniałej postawie komendantek, interwencji, wojskowej dyscyplinie…….i opieki Matki Boskiej….

***

Dział Interwencji Historycznej –   Hamburg

Halina Morhofer Wójcik,                                           

wrzesień  2019                                                                         

SPK  DIH  HH,

morhofer-wojcik@web.de

Za; https://gazetawarszawska.com/index.php/historia/3938-w-tym-obozie-byl-bog-i-matka-boska

Ten wpis został opublikowany w kategorii MATKA BOŻA, Matka Boża Częstochowska, Uncategorized, WOJNA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.