W Mikstacie tradycyjnie od 300 lat święcili zwierzęta.

W Mikstacie 16 sierpnia odbyło się kolejne ,w ponad 300-letniej tradycji, święcenie zwierząt pod Sanktuarium Diecezjalnym św. Rocha. Jak zwykle przybyły tłumy wiernych z najodleglejszych zakątków Polski.

Przed kościołem można było zobaczyć krowy, świnie, psy, koty, gęsi, kury, króliki, a nawet papugi, kanarki, chomiki i żółwie. Do tej niewielkiej miejscowości w Wielkopolsce, jak co roku, zjechało kilkaset osób z całej Polski, by pobłogosławić swoje zwierzęta. Zgodnie z wierzeniami, święty Roch przez rok chroni poświęcone zwierzęta przed chorobami.

  Najpierw odbyła się Msza, po której biskup poświęcił prowadzone w barwnym korowodzie zwierzęta. Wiele z nich przyozdobiono kolorowymi kwiatami, kokardami i kotylionami, tak, by prezentowały się jak najpiękniej i najdostojniej w tym wyjątkowym dla nich dniu.

Wieloletnia tradycja

   – Obrzęd błogosławieństwa zwierząt z okazji uroczystości odpustowych ku czci świętego Rocha odbywa się zawsze 16 sierpnia, w dniu patrona miasta. Tradycja liczy ponad 300 lat – poinformował proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy ks. kanonik Krzysztof Ordziniak.

Zgodnie z tradycją, święty Roch zapewnia poświęconym zwierzętom ochronę przez następny rok. Święcenie zwierząt w Mikstacie odbywa się od około 300 lat, jednak okładna data pierwszego takiego nabożeństwa nie jest znana, jednak niewykluczone, że należy ją wiązać z 1707 rokiem, czyli datą powieszenia obrazu przedstawiającego świętego Rocha w miejscowym kościele.

Pomimo upływu lat, forma nabożeństwa nie uległa większym zmianom.

Tak jak było ponad 300 lat temu, jest i teraz. Z tą różnicą, że koni i krów jest coraz mniej, za to woda święcona kropi coraz częściej psy, świnki morskie, króliki, a nawet pająki – wylicza ks. Ordziniak. Modlili się o miłosierdzie

W tym roku uroczystą Mszę sprawował biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, ks. Łukasz Buzun.

Potrzebujemy ludzi świętych i patronów, bo człowiek potrzebuje świętości. Jeśli myślimy o św. Rochu, to był on człowiekiem miłosierdzia. Jako młoda osoba, która straciła rodziców, oddał wszystko ubogim i poświęcił się ludziom chorym na dżumę – mówił.

Ks. biskup  podkreślił, że święty Roch jest opiekunem zwierząt domowych, rolników, lekarzy, weterynarzy, aptekarzy, szpitali, – „a więc ogarnia tych ludzi, którzy są powołani do tego, aby być świadkami miłosierdzia i mają dobre serca”.

– Ludzie przyprowadzają zwierzęta, bo to są żywiciele całych rodzin i chcą, żeby były zdrowe. Miłosierdzie dla wielu ludzi jest słowem trudnym do przełknięcia, dlatego dzisiaj bardziej niż miłosierni, imponują ci, którzy potrafią się przebić, wiedzą, jak się utrzymać na powierzchni – powiedział.

Na zakończenie błogosławieństwa tradycyjnie wypuszczono w niebo gołębie. Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństw zwierząt zostały wpisane w grudniu 2015 r. na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Zobacz:

św. Rocha – 16 sierpnia

___________

m.j

Źródła:

Relacja z tego wydarzenia na portalu wlkp24.info.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized, św. Roch i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.