Teolog: Nanoszenie zmian na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej to profanacja

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze (fot. arch.PAP/Waldemar Deska)

Nanoszenie zmian na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, który ma określony charakter w polskiej religijności i historii, to profanacja – wyjaśnił teolog prof. Grzegorz Łęcicki z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego, odnosząc się do profanacji obrazu Matki Bożej, do której doszło w nocy z 6 na 7 maja w Warszawie.

Papierowe plakaty z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczowymi aureolami pojawiły się na murach sanktuarium św. Faustyny i klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Wcześniej podobne plakaty i nalepki ktoś rozlepił w nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła św. Dominika. Nalepki trafiły m.in. na kosze na śmieci i na przenośne toalety.

Jak powiedział prof. Łęcicki, użycie wizerunku Matki Bożej w taki sposób to profanacja.

– Już samo miejsce, gdzie te plakaty się znalazły, czyli śmietniki czy przenośne toalety, było niegodne. Poza tym nanoszenie zmian na wizerunku, który ma określony charakter w polskiej religijności i historii, jest niemalże znakiem identyfikacyjnym, nie tylko dla ludzi wierzących, to jest profanacja. Wizerunek zostaje pozbawiony prawdy, przez te zmiany w aureoli staje się kłamliwy – ocenił.

Dodał, że sprawę dodatkowo komplikuje to, że w tym konkretnym przypadku na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej umieszczona została tęcza, która kojarzy się z „określonym środowiskiem i ideologią”.

Prof. Łęcicki odniósł się też do zatrzymania przez policję 51-letniej kobiety, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w Płocku.

– Kodeks karny zabrania profanowania przedmiotów i miejsc kultu, które są otoczone czcią. Można dyskutować na temat wysokości kary, natomiast jest to ewidentne naruszenie porządku prawnego – zastrzegł.

Zdaniem prof. Łęcickiego organizatorzy protestu, który pod hasłem „Tęcza nie obraża” ma się odbyć prof. w Warszawie, „nie rozumieją, o co chodzi”.

– Nie chodzi o to, czy tęcza sama w sobie jest obraźliwa, czy nie. Problemem jest umieszczenie tego znaku na obrazie, który ma konkretny kształt, kolor i formę – ocenił.

W opinii prof. Łęcickiego „są rzeczy nienaruszalne w życiu narodu i do nich należy ikona Matki Bożej Częstochowskiej”. – Trzeba mieć wyczucie, że pewnych rzeczy się nie robi, ponieważ jest to mylenie wolności z samowolą. To znamienne, że pewne środowiska tego nie rozumieją – powiedział.

Dodał, że naczelnym hasłem takich i podobnych działań jest tzw. wolność sztuki i wolność wypowiedzi.

– W mojej opinii artysta nie jest kimś stojącym ponad normami moralnymi i ponad porządkiem prawnym, który obowiązuje w danym społeczeństwie czy w danym państwie. Artysta nie może w imię swojej fantazji robić wszystkiego, co mu się podoba. Ponadto sztuka zawsze była związana z klasyczną triadą wartości: prawdą, pięknem i dobrem. Jeżeli żaden z tych elementów nie występuje w sztuce, to należy zadać sobie pytanie, czy to w ogóle jeszcze jest sztuka – zaznaczył.

_____________

MP, mnie 07.05.2019

Za; https://www.tvp.info/42517869/teolog-nanoszenie-zmian-na-wizerunku-matki-bozej-czestochowskiej-to-profanacja

Zobacz;

„Tęczowe” wizerunki Matki Bożej na murach klasztoru

Papierowe plakaty z tęczowymi aureolami wokół wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej rozlepiono w nocy na murach Sanktuarium św. Faustyny i…

 

Profanacja wizerunku Matki Boskiej w Płocku. Szef MSWiA: To kulturowe barbarzyństwo

Nie może być zgody na kulturowe barbarzyństwo w imię pseudotolerancyjnych „happeningów”

– oświadczył minister spraw wewnętrznych Joachim…

3 odpowiedzi na “Teolog: Nanoszenie zmian na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej to profanacja”

 1. Wygląda na to że nasz teolog zawłaszczył sobie prawo interpretacj co Matka Boska zawsze Dziewica ma prawo mieć na głowie czy wokòł głowy. Nasz teolog to cymbał i powinien na nowo studiować bibli zwłaszcza te fragment kiedy nasz Pan i Zbawca mòwi o kochaniu naszych wrogòw…. a może ten teologiczny cymbał zapomiał czytać.., well, na internecie jest biblia gadada także po polsku… właśnie na taki wypadek jak jakiś kościelny cymbał zapomina o czym gada…
  Prised the Lord ! 🙏

  Polubienie

  1. Zły przez Ciebie człowieku przemawia.

   Tak, prawo do wykładania Ewangelii jest zawłaszczone przez Ojców i Doktorów Kościoła, i obowiązuje każdego, kto do tego Kościoła należy:

   2 List św. Piotra Apostoła
   2 P; 1-21

   20 To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia8. 21 Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili Boga święci ludzie9.

   „1
   1 Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa, do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, otrzymali wiarę równie godną czci jak i nasza: 2 Łaska wam i pokój niech będą udzielone obficie przez poznanie Boga i Jezusa, Pana naszego!

   Perspektywy rozwoju chrześcijańskiego życia

   3 Tak samo Boska Jego wszechmoc udzieliła nam tego wszystkiego, co się odnosi do życia i pobożności, przez poznanie Tego, który powołał nas swoją chwałą i doskonałością. 4 Przez nie zostały nam udzielone drogocenne i największe obietnice, abyście się przez nie stali uczestnikami Boskiej natury1, gdy już wyrwaliście się z zepsucia [wywołanego] żądzą na świecie. 5 Dlatego też właśnie wkładając całą gorliwość, dodajcie do wiary waszej cnotę, do cnoty poznanie, 6 do poznania powściągliwość, do powściągliwości cierpliwość, do cierpliwości pobożność, 7 do pobożności przyjaźń braterską, do przyjaźni braterskiej zaś miłość. 8 Gdy bowiem będziecie je mieli i to w obfitości, nie uczynią was one bezczynnymi ani bezowocnymi przy poznawaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa. 9 Komu bowiem ich brak, jest ślepym – krótkowidzem i zapomniał o oczyszczeniu z dawnych swoich grzechów. 10 Dlatego bardziej jeszcze, bracia, starajcie się2 umocnić wasze powołanie i wybór! To bowiem czyniąc nie upadniecie nigdy. 11 W ten sposób szeroko będzie wam otworzone wejście do wiecznego królestwa Pana naszego i Zbawcy, Jezusa Chrystusa.

   Nauczanie o paruzji i jej pewność

   12 Oto dlaczego będę zawsze wam przypominał o tym, choć tego świadomi jesteście i umocnieni w obecnej [wśród was] prawdzie. 13 Uważam zaś za słuszne pobudzić waszą pamięć, dopóki jestem w tym namiocie3, 14 bo wiem, że bliskie jest zwinięcie mojego namiotu, jak to nawet Pan nasz Jezus Chrystus dał mi poznać. 15 Starać się zaś będę, abyście zawsze mieli sposobność po moim odejściu o tym sobie przypominać4. 16 Nie za wymyślonymi bowiem mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy wam poznać moc i przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale [nauczaliśmy] jako naoczni świadkowie Jego wielkości. 17 Otrzymał bowiem od Boga Ojca cześć i chwałę, gdy taki oto głos Go doszedł od wspaniałego Majestatu5: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie. 18 I słyszeliśmy, jak ten głos doszedł z nieba, kiedy z Nim razem byliśmy na górze świętej6. 19 Mamy jednak mocniejszą, prorocką mowę, a dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali7 jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna7 wzejdzie w waszych sercach. 20 To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia8. 21 Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili Boga święci ludzie9.

   Grzechy sodomskie obrażają Majestat Boży i są bluźnierstwem wobec Boga i Jego Niepokalanej Matki NMP Dziewicy.
   „Przyozdabianie” Niepokalanej symbolem grzechu jest niewybaczalne i niesie ze sobą wielką karę, ponieważ jest to grzech przeciw Duchowi Świętemu.
   Publiczne afiszowanie się i propagowanie życia w grzechu wymaga publicznego zadośćuczynienia i szczerego nawrócenia i żalu za grzechy.

   Miłością do „naszych wrogów” jest pragnienie zbawienia dla nich i głoszenie im Ewangelii.

   Mniej złości a więcej refleksji i zadumy szczerze życzę.
   … i koniecznie uciekać od Zła.

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: