„To pierwsze takie spotkanie w Watykanie”. Papież odpowiedział na prośbę aktywistów LGBT

(fot. Grzegorz Gałązka, galazka.deon.pl // deposit photos)

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przyjął w piątek, 5 kwietnia, 50-osobową grupę działaczy zaangażowanych w walkę z penalizacją homoseksualizmu. Poinformował o tym dyrektor ad interim watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti.

Jak pisze Gerard O’Connell, watykanista America Magazine, było to pierwsze takie spotkanie w Watykanie na oficjalnym poziomie. Działacze ochrony praw osób LGBT reprezentowali liczne organizacje międzynarodowe z obu Ameryk. Uczestnicy spotkania z kard. Parolinem pochodzili z kilkunastu krajów, m.in. Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Argentyny i Australii.

Jak informuje O’Connell, działacze poprosili najpierw o spotkanie z papieżem Franciszkiem, jednak ten – ze względu na liczne obowiązki – poprosił kard. Parolina, by ten go zastąpił. Kard. Parolin pełni funkcję sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej (nieformalnie jest zatem drugą osobą w strukturach Kościoła katolickiego) oraz zasiada w gronie dziewięcioosobowej Rady Kardynałów – bezpośrednich doradców Ojca świętego.

Biuro Prasowe Watykanu ws. „historycznego przemówienia” Franciszka nt. LGBT i homoseksualizmu >>

Gospodarzowi spotkania przedstawiono wyniki badań nt. penalizacji relacji homoseksualnych oraz przemocy wobec osób LGBT na całym świecie. Przemawiała trójka działaczy – Helena Kennedy reprezentująca Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników; Leonard Raznovich, aktywista LGBT z Argentyny; oraz sędzia Michael Kirby z Australii. Mówcy stwierdzili, że w co najmniej 10 państwach regionu Karaibów, „gdzie Kościół katolicki ma duże wpływy”, dochodzi do „łamania podstawowych praw człowieka” osób homoseksualnych.

Jak zauważono, „wypowiedź papieża miałaby fundamentalne znaczenie w walce z przemocą i dyskryminacją, która każdego dnia dotyka setki milionów ludzi”.

Działacze poprosili również Watykan o publikację oświadczenia, w którym jasno przedstawi się stanowisko Watykanu w sprawie ochrony praw człowieka w kontekście sytuacji osób homoseksualnych. Delegaci poprosili Kościół, aby oświadczył, że „godność ludzka oznacza szacunek każdej osoby stworzonej przez Boga” i „kryminalizacja osób LGBT, która ma miejsce dzisiaj, podobnie jak w najciemniejszych czasach w historii ludzkości, jest przejawem irracjonalnej nienawiści do tego, co różni się od normy oraz, że homofobia jest w rzeczywistości uczuciem nienawiści i wykluczenia, które Kościół potępia, gdziekolwiek ma ona miejsce”.

Działacze poprosili też, aby Kościół wezwał „wszystkich chrześcijan, a także pouczył wszystkie narodowe i regionalne konferencje episkopatów aby, bez wyjątku, pracowały na rzecz depenalizacji homoseksualizmu i zniesienia wszelkich form kar za dobrowolne, intymne akty seksualne między dorosłymi”.

Papież Franciszek spotkał się w Rzymie z katolikami LGBT >>

Na koniec poprosili, aby Kościół wezwał wszystkie państwa „do stwierdzenia nielegalności stosowania tak zwanych terapii „leczniczych” mających prowadzić do zmiany orientacji seksualnej jako poniżającego lub okrutnego traktowania i by wezwał pracowników służby zdrowia do powstrzymania się od jakiegokolwiek udziału w takich terapiach.”

Po wysłuchaniu prezentacji, kard. Parolin podziękował działaczom oraz wygłosił krótkie przemówienie, w którym przypomniał stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie obrony godności każdej osoby ludzkiej i przeciwko wszelkim formom przemocy. Zapewnił, że te |kwestie zostaną wzięte pod uwagę w doktrynie lub nauczaniu Kościoła” i powiedział, że przekaże to, co mu powiedzieli papieżowi Franciszkowi, i że Watykan oceni sposoby, w jakie mogliby współpracować z tą grupą w przyszłość.

*Pełen tekst odpowiedzi poniżejCzy za pedofilię wej Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści? [WYJAŚNIAMY] >>

Działacze na rzecz praw człowieka stwierdzili w czasie briefingu prasowego tuż po spotkaniu, że jest to „otwarcie dialogu w tej kwestii”.

________________________

Karol Wilczyński – redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees

Karol Wilczyński

data08.04.2019 12:39

Czy za pedofilię w Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści?

na zarzuty abpa Viganò odpowiedział m.in. kard. Blase Cupich, który nazwał raport byłego nuncjusza „zadziwiającym”:

jak widzimy, ohyda homoseksualizmu w Kościele ma charakter całkowicie jawny i uprawnioną obecność, można by powiedzieć, że wobec pedofili jest nawet całkiem cool … – m.jasińska

Nawet wśród poważanych osób pojawiły się głosy, że „główną żyłą pedofilii” w Kościele jest „tolerancja dla homoseksualistów wśród kleru”. Jaki jest związek między homoseksualizmem a pedofilią? Zapytaliśmy specjalistów.

O powiązaniu homoseksualizmu z pedofilią zrobiło się głośno po tym, gdy w sieci pojawiły się zarzuty abpa Viganò, byłego nuncjusza apostolskiego w USA, który stwierdził m.in., że w Kościele funkcjonuje homo-lobby, które kryje księży molestujących chłopców.

Pedofilia i zarzuty wobec papieża

Wiele portali sugeruje, że skoro ok. 80 procent ofiar księży to chłopcy, to „z pewnością ma to związek z aktywnością homoseksualną”.

W odpowiedzi na zarzuty abpa Viganò odpowiedział m.in. kard. Blase Cupich, który nazwał raport byłego nuncjusza „zadziwiającym”: – Wszelkie wzmianki, jakie kiedykolwiek poczyniłem na ten temat [tj. na temat homoseksualizu – przyp. red.] zawsze opierały się na wnioskach z badań „Causes and Context” opublikowanych przez John Jay School of Criminal Justice w 2011 roku – czytamy w oświadczeniu kard. Cupicha.

„Dane kliniczne nie wspierają hipotezy, że znacznie bardziej prawdopodobne jest wykorzystanie seksualne dzieci przez księży o tożsamości homoseksualnej lub tych, którzy angażowali się w zachowania seksualne z innymi mężczyznami niż przez księży o orientacji lub zachowaniach heteroseksualnych” – mówią wyniki badań z John Jay School of Criminal Justice, które badało tysiące przypadków molestowania seksualnego dzieci w latach 1950-2010 w USA.

Czy pedofilia to homoseksualizm?

– Te dwie rzeczy, orientacja seksualna (homoseksualizm) i zaburzenie preferencji seksualnej (pedofilia) nie mają ze sobą nic wspólnego – mówi Ewa Kusz, psycholog i seksuolog z Centrum Ochrony Dziecka.

– Orientacja seksualna mówi nam, jaka płeć jest dla nas atrakcyjna. Pedofilia zaś to zaburzenie preferencji seksualnej [parafilii], „w której osiągnięcie satysfakcji seksualnej jest uzależnione od pojawienia się specyficznych przedmiotów, rytuałów czy sytuacji” (za: Psychologia Zaburzeń, GWP, 2003, s. 630). Głównym lub wyłącznym obiektem seksualnym pedofila jest dziecko, przed okresem dojrzewania – dodaje Ewa Kusz.

Dlaczego zatem proporcja ofiar molestowania nieletnich jest odwrócona w przypadku kleru (80 proc. ofiar księży to chłopcy, w ogólnych statystykach ok. 2/3 stanowią dziewczynki)? – Jest kilka powodów – wskazuje Ewa Kusz – Po pierwsze chłopcy są bardziej dostępni księżom, którzy często pracują z ministrantami, grupami sportowymi itd. Po drugie wśród kapłanów – sprawców wykorzystania seksualnego – wielu jest niedojrzałych psycho-seksualnie. Oznacza, to że nie są oni zdolni do nawiązania dojrzałych relacji z osobami dorosłymi, w tym kontaktów seksualnych. Boją się własnej seksualności, więc ją wypierają.

– Inna przyczyną jest to, że dla niektórych kapłanów chłopcy są obiektem zastępczym, gdyż mają wdrukowane myślenie, że nie wypada im się spotykać z kobietami – tłumaczy Ewa Kusz.

Homoseksualizm i nasze uprzedzenia

Również w oświadczeniu prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza z 2014 roku, prezesa Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, zalecono, by rozróżnić „homoseksualizm” i „pedofilię”.

„Homoseksualność per se nie implikuje żadnej szczególnej predyspozycji do zakazanego prawem seksualnego wykorzystywania dzieci” – zaznaczył prof. Lew-Starowicz – „Znakomita większość przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce jest popełniana przez heteroseksualnych mężczyzn i ma miejsce w rodzinie (tj. wykorzystywanie dziewczynek przez mężczyzn będących członkami ich rodzin – np. przez ojca, ojczyma, dziadka, wuja itd.)”.

– Należy powiedzieć jasno, że nie ma żadnych badań potwierdzających tego typu związki. – podkreśla Ewa Kusz – Doszukiwanie się ich to objaw uprzedzeń i braku wiedzy.

Na homofobiczny aspekt przypisywania osobom homoseksualnym skłonności do seksualnego wykorzystania dzieci wskazuje również prof. Lew-Starowicz: „stanowi to nieuprawnione nadużycie, a rozpowszechnianie skojarzenia miedzy homoseksualnością a pedofilią jest domeną ludzi nieświadomych i niekompetentnych, bądź też uprzedzonych do ludzi homoseksualnych i sprzeciwiających się prawom obywatelskim tych osób” – napisał w oświadczeniu prezes PTS.

____________

Karol Wilczyński – dziennikarz DEON.pl. Współtworzy islamistablog.pl

2 odpowiedzi na “„To pierwsze takie spotkanie w Watykanie”. Papież odpowiedział na prośbę aktywistów LGBT”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: