ŚWIĘTO ŚW. JAKUBA, APOSTOŁA

„Ścięcie św. Jakuba”, Albrecht Dürerźródło

Pielgrzymka do Santiago de Compostela, legenda o św. Jakubie w Hiszpanii

Legenda o grobie św. Jakuba

Według tradycji (przynajmniej w Hiszpanii i Portugalii) uważa się, że apostoł Jakub po śmierci Chrystusa udał się, żeby głosić Ewangelię na Półwyspie Iberyjskim. „Wyszkolił” tam kilku uczniów, którzy kontynuowali jego dzieło po tym, jak powrócił do Jerozolimy. Następnie przybył do stolicy Judei, żeby spotkać się z Maryją.

Czy to spotkanie doszło do skutku – nie wiadomo. Jedno jest pewne, w Jerozolimie czekała na niego śmierć męczeńska z rąk Heroda Agryppy I podczas pierwszych prześladowań chrześcijan. Został ścięty mieczem, a o jego szczątki zatroszczyli się uczniowie. Zgodnie z jego wolą przewieźli je przez Morze Śródziemne do Hiszpanii i zakopali.

Inna wersja tego samego wydarzenia mówi, że uczniowie tylko włożyli ciało do łódki i popchnęli ją w kierunku hiszpańskiego wybrzeża. Łódź dopłynęła do Galicii, którą rządziła wtedy królowa Lupa. Rozkazała służącym  położyć ciało apostoła na wozie zaprzężonym w woły i zdać się na wolę niebios przy wyborze miejsca pochówku. Tam, gdzie woły w końcu się zatrzymały, pochowano świętego Jakuba. Ale później jakoś zapomniano (?) o tym wydarzeniu i nikt nie wiedział, gdzie święty został pochowany.

Do czasu. Pod koniec VIII wieku pustelnik imieniem Pelayo zgłosił galisyjskiemu biskupowi Teodomirowi, że nad polem niedaleko jego siedziby widzi co noc dziwne światła, czy jasno świecącą gwiazdę (coś na kształt betlejemskiej, która świeciła uparcie w jednym miejscu). Stąd też pochodzi nazwa miasta Santiago de Compostela – święty Jakub z Pola Gwiazdy. Biskup postanowił się zająć tą sprawą i nie żałował. We wskazanym miejscu odkryto grób, w którym spoczywało ciało świętego i jego głowa. Król Alfonso nakazał zbudowanie kościoła w miejscu pochówku, a potem, to już poszło z górki. Cuda, cuda i jeszcze raz cuda, rozpoczęły się pielgrzymki, trzeba było ciągle powiększać świątynię, aż do kształtu obecnej Katedry w Santiago de Compostela.

Walczący święty

Oprócz „zwykłych cudów” – czyli uzdrowień, dobrych zbiorów, płodności itp., święty Jakub pomagał w walce Hiszpanów, a więc chrześcijan z najeźdźcami arabskimi, którzy zajmowali wtedy większą część Półwyspu. I to nie tylko jako symbol jednoczący i dający siłę, ale także we własnej osobie stawał do walki. W 845 roku, odbyła się słynna bitwa pod Clavijo. Król Ramiro I, po przegraniu pierwszej walki, miał sen, w którym ukazał mu się święty Jakub i obiecał, że wygrają. Następnego dnia, święty pojawił się na polu walki, na białym koniu z flagą w jednej ręce i szpadą w drugiej. Sam jeden pokonał setki Muzułmanów.

Jak widać, w średniowieczu sprawdzali się bardziej brutalni święci. Co to i porządek przywrócić umieli, i ściąć parę głów tu i tam. Nie jacyś pokorni i modlący się mnisi. źródło

Szlak pielgrzymkowy wiedzie przez większość państw Europy. Dzieli się na kilka pomniejszych szlaków, a tak naprawdę, to z każdego miejsca, w końcu trafiało się na szlak do Santiago. Drogi oznaczano symbolem muszli świętego Jakuba. Monarchowie hiszpańscy dla ułatwienia pielgrzymki fundowali budowy mostów, naprawą dróg, stawianiem szpitali i domów dla pielgrzymów.

trasa-pielgrzymkowa-do-santiago-de-compostela.j – kliknij, aby powiększyć

Oprócz przeżyć duchowych, ważne jest także to, co można zobaczyć po drodze. Jeden z najważniejszych szlaków Camino Frances, (tak się tylko nazywa, 98% szlaku znajduje się w Hiszpanii), wiedzie przez wąwóz Roncesvalles, miejsce śmierci Rolanda (z „Pieśni o Rolandzie”). Pireneje, Pamplona, czyli miasto, w którym podczas Sanfermines odbywają się biegi byków przez uliczki pełne ludzi, Burgos, León – to tylko niektóre z atrakcji.

Muszla świętego Jakuba

W średniowieczu równie często, a nawet częściej niż z innych przyczyn, takich jak prośby i dziękczynienia, pielgrzymowano, żeby odprawić pokutę. I to nie tylko w Hiszpanii. Spowiednicy wysyłali największych grzeszników do Santiago z najdalszych zakątków Europy, np. Anglii, Niemiec, czy Polski. I wykpić się nie było jak, bo w takim mieście wszyscy się znali, a ksiądz był ważną osobą, której nie warto się było narażać. Praca, rodzina, inne zobowiązania – to wszystko nie miało znaczenia. Taki grzesznik musiał więc po powrocie pokazać jakiś dowód odbycia pielgrzymki. Tym dowodem była muszla świętego Jakuba o charakterystycznym kształcie, po którą niektórzy udawali się aż na przylądek Finisterra (można o nim poczytać tu)

Znani pielgrzymi

Do Santiago pielgrzymowali władcy Hiszpanii, w tym Królowie Katoliccy, królowie Francji, Portugalii, ojciec Jana III Sobieskiego, możni, duchowni. Do innych znanych pielgrzymów należą: papież Jan Paweł II, Paulo Coelho, Michael Douglas, Shirley MacLaine, Stephen Hawking (podziwiam!). A przed wyjazdowymi turniejami piłkarze reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej udają się do Santiago de Compostela.

__________________________

/http://inviernogalicia.blogspot.com/2014/08/pielgrzymka-do-santiago-de-compostela.html

Jedna odpowiedź na “ŚWIĘTO ŚW. JAKUBA, APOSTOŁA”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: