Licheń: rozpoczęły się największe na świecie warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi

Zdjęcie archiwalne. Fot. Ars Celebrandi.pl/RorateCaeli

„Dochodzimy do poziomów niepospolitych: Są głosy deklarujące obronę odwiecznego katolickiego depozytu wiary, które de facto bronią wiary, jaką głosi się powszechnie przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Jeśli ktoś twierdzi, że wiara katolicka głoszona powszechnie do lat sześćdziesiątych XX wieku jest tożsama z wiarą, którą głosi się powszechnie przez ostatnie kilkadziesiąt lat, rozmija się z prawdą.” – Ks. Jacek Bałemba SDB / Tak więc wprowadzenie Tridentiny bez powrotu do tradycyjnego nauczania katolickiego, nie wystarczy – m.jasińska

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu ruszyła szósta edycja warsztatów liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. Przez tydzień około dwustu osób z Polski i kilkunastu innych krajów będzie uczyło się wszelkich umiejętności potrzebnych do odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego oraz zasad organizowania ceremonii liturgicznych.

Zajęcia obejmują kilkustopniowe warsztaty dla kapłanów i ministrantów, ćwiczenia chorału gregoriańskiego dla śpiewaków liturgicznych oraz naukę dawnego polskiego śpiewu nabożnego. Oprócz nauki praktycznej przewidziane są wykłady teoretyczne. Dr Dominika Krupińska z biura prasowego Ars Celebrandi zaznacza, że jednym z ważniejszych owoców warsztatów są powołania kapłańskie.

Tegoroczna edycja wyróżnia się rekordową ilością kapłanów, kleryków oraz braci zakonnych, których łącznie jest ponad 50. Oprócz kleru diecezjalnego są wśród nich pijarzy, pallotyni, dominikanie, cystersi, werbiści, a także sercanie, kapucyni i inni. W odpowiedzi na prośby uczestników zagranicznych, jeden z warsztatów ministranckich prowadzony jest w języku angielskim.

Każdego dnia celebrowanych będzie wiele Mszy św., w tym solenne i śpiewane. Odprawiane będą także godziny kanoniczne. Uczestnicy będą w nich na bieżąco wykorzystywać nabyte podczas warsztatów umiejętności. Do udziału w liturgii zaproszony jest każdy zainteresowany. Program znaleźć można na stronie arscelebrandi.pl.

Organizatorzy dokładają starań, aby rozwojowi umiejętności liturgicznych towarzyszył rozwój duchowy oraz pogłębianie wiary. Dlatego przewidziane są kazania rekolekcyjne podczas codziennej głównej Mszy św. W tym roku głosi je ks. Piotr Buda, a ich tematem jest pełnienie woli Bożej.

„Bez posłuszeństwa woli Bożej nie ma pokoju serca, nie ma zbawienia” – zaznaczył w ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów. Wyjaśnił, że „w tych czasach jesteśmy szczególnie narażeni na zagubienie, dezorientację, brak głębokiego porządku, a lekarstwem na to jest właśnie podporządkowanie się woli Bożej”.

Warsztaty Ars Celebrandi oprócz codziennej, zwykłej nauki, obejmują zawsze również celebracje specjalne. W tym roku będą dwie. 16 lipca o godz. 11.30 Mszę św. solenną będzie celebrował ks. dr Gerald Goesche ISPN, przełożony Instytutu św. Filipa Nereusza z Berlina. Natomiast 15 lipca o godz. 13.40 w głównej Bazylice Licheńskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej będzie celebrowana Msza św. solenna w rycie dominikańskim. Będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii licheńskiego sanktuarium.

Ryt dominikański jest to własny obrządek liturgiczny zakonu dominikańskiego, istniejący od samych jego początków. Ma własne księgi, kalendarz i śpiewy liturgiczne oraz cechuje się interesującymi różnicami w porównaniu z obowiązującym w całym Kościele rzymskokatolickim rytem rzymskim. Mszę w tym rycie mogą sprawować jedynie dominikanie.

Po kilkudziesięcioletniej przerwie, którą zapoczątkowało przyjęcie przez zakon dominikański w 1969 r. nowej formy obrządku rzymskiego (mszał Pawła VI), ryt dominikański zaczął się w ostatnich latach odradzać i sprawowany jest w coraz większej liczbie miejsc na świecie. Szczególną rolę odegrało tu ogłoszenie przez papieża Benedykta XVI w 2007 motu proprio Summorum Pontificum, które uprościło zasady celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i innych tradycyjnych rytach łacińskich. Papież Benedykt XVI kładł również wielki nacisk na to, aby w Kościele pielęgnowano liturgiczne tradycje miejscowe i zakonne.

Organizatorem warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia – polski oddział międzynarodowego Stowarzyszenia Una Voce, pełniącego rolę oficjalnej reprezentacji katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Od samego początku warsztaty odbywają się pod patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.

___________

Źródło: KAI

WMa

2019-07-11

https://www.pch24.pl/lichen–rozpoczely-sie-najwieksze-na-swiecie-warsztaty-liturgii-tradycyjnej-ars-celebrandi,69464,i.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kościół Katolicki w Polsce, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, LITURGIA, MSZA TRYDENCKA, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.