Niezmienne prawdy nauki katolickiej. Biskupi przypominają papieżowi fundamenty wiary

Franciszek / Źródło: Flickr / Long Thiên / CC BY-SA 2.0

„Deklaracja Prawdy” – taki tytuł nosi dokument opublikowany przez biskupów i kardynałów z całego świata. Patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego, kard. Raymond Burke, emerytowany arcybiskup Rygi, kard. Janis Pujats, a także kilku biskupów, w tym abp Tomasz Peta z Astany potwierdzają w 40 punktach fundamenty nauki katolickiej. Pragną w ten sposób przypomnieć je Kościołowi i papieżowi Franciszkowi.

Deklarację podpisali też bp Athanasius Schneider i emerytowany ordynariusz Karagandy w Kazachstanie, Jan Paweł Lenga.

Autorzy „Deklaracji prawdy” przypominają wszystkim duchownym, także papieżowi Franciszkowi, że spoczywa na nich „moralny obowiązek jednoznacznego dawania świadectwa tym prawdom, które w naszych czasach są zaciemniane, podważane i negowane”. Zaznaczają, że takie świadectwo mogłoby zainicjować „ruch wyznania prawdy”, co stanowiłoby „zadośćuczynienie za powszechne grzechy przeciwko wierze oraz ukryte i otwarte odstępstwa od wiary katolickiej”. Wskazują jednocześnie na to, że duchownych, którzy dopuścili się takich grzechów i odstępstw, jest niewielu.

40-punktowa deklaracja dzieli się na cztery rozdziały: I. Podstawy wiary, II. Wyznanie wiary, III. Prawo Boże i IV. Sakramenty.

W pierwszym rozdziale podkreślono, że fundamentalne dogmaty nauki katolickiej są stałe, niezmienne i prawdziwe. Duchowni powinni przeciwdziałać relatywizacji tych formuł i „zniekształcaniu pojęcia nieomylności Kościoła”.

Dokument mówi o trosce Kościoła dot. potrzeb ludzi. Autorzy stwierdzają, że „muzułmanie i inni, którym brakuje wiary w Jezusa Chrystusa”, nie mogą oddawać Bogu „tego samego uwielbienia, jak chrześcijanie”. Ponadto za „oszustwa, które wykluczają zbawienie wieczne” uznano „duchowości i religie, które promują wszelkiego rodzaju bałwochwalstwo lub panteizm”. Wskazano, że żadne zachowanie sprzeczne z Dekalogiem i prawem naturalnym nie jest akceptowalne.

Deklaracja przypomina też niezmienny stosunek Kościoła ws. eutanazji, aborcji, antykoncepcji, nierozerwalności małżeństwa, pożycia pozamałżeńskiego, poważnie grzesznej natury aktów homoseksualnych, niedopuszczalności „małżeństwa” osób tej samej płci lub błogosławienia takich związków. Zaakcentowano również odrzucenie ideologii gender.

„Deklaracja prawdy” zawarta w 40 punktach ma podkreślić i przypomnieć niezmienne zasady wiary i nauki katolickiej między innymi papieżowi. Jak pisze portal lifesitenews.com, niektóre z tez odnoszą się pośrednio do kontrowersyjnych stwierdzeń i działań Franciszka. Dokument ma też wyjaśnić wątpliwości i niejasności pojęciowe, jakie pojawiły się lub narosły podczas obecnego pontyfikatu.

_______________

Ten wpis został opublikowany w kategorii Abp Carlo Maria Viganò, APELE - KOMUNIKATY, EKUMENIZM, Homolobby, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Z cyklu: Ekumeniczne wysiłki na rzecz Jednej Światowej Religii i NWO. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.