Watykan otworzy tajne archiwa z czasów II wojny światowej

No, to będzie temat do rozważań na Wielki Post i Wielkanoc; Franciszek się postarał  … m.jasińska

Franciszek ogłosił, że podjął decyzję o całkowitym otwarciu tajnych watykańskich archiwów z czasów pontyfikatu papieża Piusa XII, który stał na czele Kościoła w czasie II wojny światowej. Środowiska żydowskie domagały się tego od dziesięcioleci.

Pontyfikat Piusa XII przypada na lata 1939-1958. Krytycy papieża zarzucają mu, że przymykał oko na zbrodnie nazistów – w tym przede wszystkim przeprowadzany przez III Rzeszę Holokaust, nie występując przeciwko III Rzeszy wystarczająco zdecydowanie.

Watykan twierdził jednak, że Pius XII działał zakulisowo, aby uratować tylu Żydów, ilu mógł. Ponadto papież miał unikać zdecydowanych wypowiedzi, aby nie pogorszyć sytuacji mieszkańców okupowanej przez III Rzeszę Europy – m.in. katolików.

Archiwa z okresu pontyfikatu Piusa XII zostaną otwarte 2 marca 2020 roku, – ogłosił, – dokładnie w 80. rocznicę wyboru kardynała Eugenio Pacellego na Stolicę Piotrową – Kościół nie boi się historii – dodał.

– Podejmuję tę decyzję po wysłuchaniu opinii moich najbliższych współpracowników, w duchu spokoju i zaufania, pewien tego, że poważne i obiektywne badania historyczne będą w stanie ocenić we właściwym świetle i przy właściwym podejściu krytycznym momenty chwały tego papieża, a także bez wątpienia również chwile wielkich trudności, pełnych udręk decyzji, ludzkiej i chrześcijańskiej roztropności – oświadczył papież, ogłaszając swe postanowienie w sprawie otwarcia archiwów.

Według papieża pontyfikat Piusa XII był traktowany w sposób pełen „przesądów i wyolbrzymień”.

Franciszek odniósł się do potajemnych działań podejmowanych przez Watykan i samego Piusa XII w latach wojny.

– Mogą one wydawać się powściągliwością, lecz były to jednak próby, z ludzkiego punktu widzenia także bardzo trudne, utrzymania w okresach gęstych mroków i okrucieństwa płomyka inicjatyw humanitarnych, ukrytej, ale aktywnej dyplomacji, nadziei pokładanej w możliwe otwarcie serc – stwierdził.

– Kościół nie boi się historii, lecz ją kocha i chciałby kochać ją bardziej i lepiej tak, jak kocha Boga – zapewnił papież. – A zatem z taką samą ufnością moich poprzedników otwieram i powierzam badaczom to dziedzictwo dokumentów – dodał.

W ten sposób nawiązał do tego, że część archiwów została już wcześniej udostępniona.

Franciszek przypomniał, że postać papieża, który przewodził Kościołowi w jednym z „najsmutniejszych i najmroczniejszych momentów XX wieku” była przedmiotem wielu badań naukowych i była „często dyskutowana czy nawet krytykowana, można by rzecz z pewnym uprzedzeniem i przesadą”.

Franciszek jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires opowiadał się w 2010 roku za otwarciem tajnego archiwum Watykanu z dokumentami z lat pontyfikatu Piusa XII. Jako ówczesny kardynał Jorge Bergoglio wyrażał opinię, że Kościół, otwierając archiwa, nie powinien obawiać się prawdy.

Franciszka za jego decyzję pochwalił Komitet Żydów Amerykańskich (AJC).

„Przez ponad 30 lat AJC nawoływał do pełnego otwarcia tajnych archiwów Stolicy Apostolskiej z okresu drugiej wojny światowej” – stwierdził w e-mailu do agencji Reutera międzynarodowy dyrektor AJC ds. kwestii międzyreligijnych, rabin David Rosen.

Część środowisk żydowskich twierdzi, że Pius XII przymykał oko na zagładę Żydów podczas drugiej wojny światowej, nie wypowiadając się na ten temat dostatecznie głośno i zdecydowanie.

Watykan od lat stanowczo odpierał te zarzuty, twierdząc, że Pius XII po cichu pracował na rzecz ratowania Żydów, a także starał się nie pogarszać ich sytuacji. W ostatnich latach Watykan ujawniał nieznane dokumenty i listy świadczące o tym, że Pius XII był zaangażowany w ratowanie Żydów.

Proces beatyfikacyjny Piusa XII trwa od ponad 50 lat i był wstrzymywany na tle tych polemik. Ostatnio został wstrzymany w 2007 roku na mocy decyzji Benedykta XVI w związku z ówczesnymi protestami części środowisk żydowskich wobec planów ogłoszenia papieża czasów wojny błogosławionym.

W 2009 roku Benedykt XVI upoważnił z kolei Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do wydania dekretu o heroiczności cnót papieża, co jest ważnym krokiem na drodze do jego beatyfikacji.

/ Źródło: reuters, pap za;  (http://www.tvn24.pl) za; (rp.pl/Historia)

***

Watykan od lat wyraża wolę otwarcia swych tajnych dotąd archiwów z lat pontyfikatu Piusa XII, czyli czasów II wojny światowej i Holokaustu.

Zapewnił o tym watykański rzecznik, komentując doniesienia prasy brytyjskiej, że Franciszek ma zamiar to uczynić.

Pius XII z kanadyjskimi żołnierzami po wyzwoleniu Rzymu w 1944 r. / Foto Canada Dept. of National Defence / TVN24

Przyjaciel papieża Franciszka, rabin Abraham Skórka powiedział gazecie „Sunday Times”, że pragnie on otworzyć archiwa dotyczące działalności Kościoła w latach wojny. – Uważam, że Franciszek otworzy archiwa, kwestia jest bardzo delikatna i musimy ją dalej analizować – podkreślił rabin z Buenos Aires, który kilka dni wcześniej widział się z papieżem w Watykanie. W reakcji na te słowa watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi oświadczył: – Nie widzę w tym nic szczególnie nowego. Podkreślił, że od kilku dekad Stolica Apostolska wyraża wolę ujawnienia zasobów archiwów watykańskich oraz innych materiałów źródłowych na temat tego okresu.

– Otwarcie to, planowane od lat, wymaga jednak czasu z powodów technicznych w związku z koniecznością uporządkowania dokumentów przed ich udostępnieniem – wyjaśnił ks. Lombardi. Papieska obojętność?

Rabin Skórka w rozmowie z brytyjskim dziennikiem powiedział, że Franciszek chciałby otworzyć archiwa przed ewentualną beatyfikacją Piusa XII. Jego długi proces beatyfikacyjny został faktycznie zatrzymany z woli Benedykta XVI niemal na ostatnim etapie, w związku z licznymi polemikami na temat postawy papieża wobec Holokaustu.

Niektóre środowiska oskarżają go o obojętność wobec Zagłady Żydów lub o to, że zrobił zbyt mało w ich obronie. Watykan stanowczo odpiera te zarzuty i w ostatnich latach ujawnił nieznane dokumenty i listy świadczące o tym, że Pius XII był zaangażowany w ratowanie Żydów. Przypomina się, że obecny papież jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires opowiadał się w 2010 roku za otwarciem tajnego archiwum Watykanu z dokumentami z lat tego pontyfikatu.

W książce napisanej razem z rabinem Skórką kardynał Jorge Bergoglio wyraził wtedy opinię, że Kościół otwierając archiwa nie powinien obawiać się prawdy.

Autor: db\mtom / Źródło: PAP (http://www.tvn24.pl)

_____________

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA KOŚCIOŁA, II Wojna Światowa, JUDAIZM - ŻYDZI, KRONIKA NOVUS ORDO 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Watykan otworzy tajne archiwa z czasów II wojny światowej

  1. zapiniotodement pisze:

    Ach, jakżesz lubię tę parkę: Franciszka ze Skórką…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.