Od 27 kwietnia w Kolegiacie św Krzyża na wrocławskim Ostrowie Tumskim można będzie oglądać reprodukcje fresków Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej

„Kawałek Kaplicy Sykstyńskiej we wrocławskim »małym Watykanie«”

przez trzy miesiące można oglądać reprodukcje ponad 30 fresków Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej

Reprodukcje ponad 30 fresków Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej zostaną wystawione w Kolegiacie św. Krzyża na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Od 27 kwietnia przez trzy miesiące będzie można oglądać je w rzeczywistych rozmiarach, na materiale imitującym ścianę.

Jak wyjaśnił w czwartek na konferencji prasowej Sascha Gajew, przedstawiciel firmy Yolo Event z Berlina, która jest organizatorem wystawy, pokaże ona 34 freski namalowane przez Michała Anioła w latach 1508 – 1512, które zdobią sufit i ściany Kaplicy Sykstyńskiej, jako wierne oryginałom repliki.

Zwiedzający z uwagi na długi czas oczekiwania i tłumy ludzi często bywają rozczarowani wizytą w Kaplicy Sykstyńskiej. Freski znajdują się na suficie, więc nie można dokładnie zobaczyć, co przedstawiają. Dzięki wystawie będzie można po raz pierwszy podziwiać je w oryginalnych rozmiarach, z bardzo bliska. Odwiedzający będą mogli obejrzeć malowidła, dostrzegając wszystkie szczegóły w spokoju i bez presji czasu.

S. Gajew

Na wystawie będzie można zobaczyć w rzeczywistych rozmiarach m.in. „Stworzenie Adama” o wymiarach 2,7 metrów wysokości i 5,7 metrów szerokości oraz „Sąd Ostateczny” – o rozmiarach 12 na 12,5 metrów (150 m kw.).

Aby przygotować tak wierne kopie obrazów potrzebna była bardzo dokładna kamera, która pozwoliła na wykonanie zdjęć oddających każdy szczegół. Poza tym powierzchnia, na której malował Michał Anioł, nie jest równa. Natomiast my pokazujemy te freski na prostym płótnie, co było dodatkowym wyzwaniem. Materiał podobny jest do ściany. Stwarza wrażenie, że stoi się przed prawdziwym freskiem.

S. Gajew

Podkreślił, że wrocławska wystawa jest także formą podziękowania św. Janowi Pawłowi II, gdyż to dzięki jego decyzji 30 lat temu rozpoczęła się renowacja fresków w Kaplicy Sykstyńskiej.

Bardzo ucieszyła mnie propozycja zrealizowania wystawy właśnie we Wrocławiu. Będziemy mogli zobaczyć fragment Watykanu w naszym „małym Watykanie”. Mam nadzieję, że będzie to ogromne wydarzenie kulturalne. Zwiedzający będą mogli z bliska zobaczyć wspaniałe dzieła sztuki zdobiące Kaplicę Sykstyńską.

ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedralnej parafii

Dla zwiedzających przygotowane będą też specjalne audioprzewodniki z pełnym opisem twórczości Michała Anioła.

Wystawa była już prezentowana w 15 miastach na świecie, m.in. w Montrealu, Nowym Jorku, Berlinie, Szanghaju i Wiedniu. Wrocław ma być pierwszym, ale nie ostatnim polskim miastem, w którym zorganizowana zostanie wystawa.

___________

2019-02-14

https://wroclaw.tvp.pl/41310940/kawalek-kaplicy-sykstynskiej-we-wroclawskim-malym-watykanie

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii A.| Sztuka - zabytki; malarstwo, Kaplica Sykstyńska, KRONIKA NOVUS ORDO 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.