Ukraiński ksiądz obiecał nie wpuszczać „Moskali, Polaków i innej swołoczy” na Ukrainę

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące, jak ukraiński kapelan wojskowy, najprawdopodobniej o. Mychajło Arsenycz, wygłasza przemówienie, w którym grozi wzięciem broni do rąk i niewpuszczeniem „Moskali, Polaków i innej swołoczy” na Ukrainę.

Nagranie wystąpienia duchownego opublikował w poniedziałek na Facebooku profil Є NАЦІЯ (ukr: Jest naród). Treści publikowane na tym profilu sugerują, że sympatyzuje on, lub jest związany z ukraińskimi organizacjami nacjonalistycznymi z Kołomyi i okolic.

Napis umieszczony na filmie informuje, że nagranie zostało wykonane 20. lutego br. we wsi Kamionka Wielka (ukr. Wełyka Kamjanka) w rejonie kołomyjskim. Film pokazuje najpewniej uroczystość z okazji 5-lecia wydarzeń na kijowskim Majdanie.

Na nagraniu widać, jak grupa osób, w tym trzech księży, odwiedza cmentarz, składa kwiaty na grobach osób poległych na wschodzie Ukrainy i modli się. Każdy z księży wygłasza przemówienie do zebranych.

Jeden z duchownych, ubrany w panterkę i czapkę z nacjonalistycznym symbolem mówi:

„Nigdy nie zdradzimy samych siebie. Nie zdradzimy tych, którzy patrzą na nas z niebios”.

Po tzw. cięciu ponownie widać tego samego duchownego.

– „Znowu weźmiemy do rąk broń. Znowu staniemy na kresach naszej ojczyzny i ani Moskala, ani Polaka, ani żadnej innej swołoczy [oryg.: nawołocz – red.] nie wpuścimy na ukraińską ziemię!”

– powiedział podniesionym głosem duchowny i wyciągając pięść do góry krzyknął – „Sława Ukrainie!”, – na co zebrani odpowiedzieli nacjonalistycznym okrzykiem „Herojam sława!” (Chwała bohaterom).

Nagranie nie podaje personaliów duchownego, podobnie jak i innych z osób widocznych na filmie, lecz jest to najprawdopodobniej kontrowersyjny greckokatolicki ksiądz z podkołomyjskiej wsi Matyjowce (Matejiwci) Mychajło Arsenycz. O duchownym tym zrobiło się głośno w 2013 roku, już w czasie wydarzeń na Majdanie, gdy w sieci pojawiło się nagranie jego wystąpienia z 2010 roku pod pomnikiem Stepana Bandery w Kołomyi(w nagraniu błędnie został on nazwany Arsenyczem Pałką).

Ksiądz stawiał wówczas słuchaczom za wzór ukraińskich terrorystów z OUN mówiąc m.in., że   –  „walkę można prowadzić tylko za pomocą zamachów”.

Jak twierdził, chciałby mieć pewność, że  –  „Chińczyk, Negr, Żyd i Moskal” – nie odbiorą domu Ukraińcom.

Za to wystąpienie o. Arsenycz otrzymał ostrzeżenie od biskupa.

Według ukraińskiej wersji Wikipedii ks. Arsenycz służył jako kapelan w Donbasie i nawet 22 przebywał w niewoli. – W sieci jest dostępny materiał pokazujący, jak dwa lata temu wraz z innymi kapelanami założył w Kołomyi społeczną organizację „Kapelani Wojskowi” (od minuty 1:33).

Kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-ksiadz-obiecal-nie-wpuszczac-moskali-polakow-i-innej-swoloczy-na-ukraine-video/

Jedna odpowiedź na “Ukraiński ksiądz obiecał nie wpuszczać „Moskali, Polaków i innej swołoczy” na Ukrainę”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: