Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w kościele św. Brygidy w Gdańsku – dzieło życia ś.p. księdza Jankowskiego

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w kościele św. Brygidy w Gdańsku – dzieło życia ś.p. księdza Jankowskiego – Foto/ Parafia pw. św. Brygidy w Gdańsku

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny to wotum wdzięczności Narodu za odzyskanie niepodległości przez Polskę – Budowany od 2001 r. ołtarz liczy 120 m kw. a najważniejszym elementem jest obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy – namalowany po masakrze grudniowej z 1970 r. przez ks. Franciszka Znanieckiego, artystę z Pelplina – we wspaniałej, rzeźbionej sukience wykonanej z unikatowej odmiany białego bursztynu.

Foto/ wideo PAP

Madonna i Dzieciątko otrzymały bursztynowe korony ufundowane przez prezydenta Lecha Wałęsę i Danutę i jego małżonkę. Poniżej znajduje się logo Solidarności. W mosiężnych oprawach koron dla Maryi i Dzieciątka znalazło się 28 rubinów, upamiętniających 28 robotników Wybrzeża, który zginęli w Grudniu 1970. Korony zostały poświęcone przez Jana Pawła II 6 lipca 2001 r.

Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury św. Brygidy Szwedzkiej (patronki Europy) i św. Elżbiety Hesselblad – brygidki, która podczas wojny pomagała rodzinom żydowskim w Rzymie, chroniąc je przed Zagładą. Po bokach prezbiterium umieszczone są figury z brązu siedzących, zadumanych postaci Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, „przewodników ku wolności”. W ołtarzu umieszczono również metrowej wysokości relikwie męczennika Solidarności i piękny, bursztynowy relikwiarz Jana Pawła II.

Poniżej obrazu Matki Bożej znajduje się monstrancja z bursztynu o wysokości 1,73 metra, która była wykorzystywana w latach 2000 – 2014 podczas procesji Bożego Ciała ulicami Gdańska. W monstrancji widnieje drzewo życia, z którego wyrasta Jezus na krzyżu.

Całą konstrukcję ołtarza spina olbrzymich rozmiarów winorośl. A pod sklepieniem zrywa się do lotu biały bursztynowy orzeł. Na tej samej wysokości zostały zainstalowane polskie krzyże: niepodległościowe, solidarnościowe, partyzanckie i te z przydrożnych kapliczek. Symbolizują one drogę ojczyzny do wolności – poprzez krzyż i cierpienie.

Po lewej stronie prezbiterium w ostatnich latach zbudowano ambonę utrwalająca sceny ze strajku 80-tego roku, których autorem jest prof. Wawrzyniec Samp, znany gdański rzeźbiarz i grafik. Nad nią widnieje epitafium smoleńskie.

Śmiały projekt kompozycji biegnący półkolem o długości 10 metrów i wysokości 12 metrów, został doskonale wkomponowany w gotycką przestrzeń świątyni. Konstrukcja ołtarza o powierzchni 120 metrów jest ze stali, gałęzie winnego krzewu z pozłacanej prawdziwym złotem miedzi oraz bardzo dużo elementów ze srebra najwyższej próby, a każdy element nasączony jest bursztynem.

Bursztyn jest przecież największym skarbem Pomorza i Gdańska. Dlatego w ten sposób oddajemy chwalę Bogu – podkreśla abp Głódź w rozmowie z KAI.

Ołtarz będzie nadal rozbudowywany. Kolejnym elementem będą złote łany zbóż z bursztynowymi kłosami, symbolizujące Eucharystię.

– „Budowa ołtarza nie byłaby możliwa bez pomocy parafian, a także ludzi z całej Polski, a nawet z zagranicy. Polacy, Ukraińcy, Rosjanie cały czas przynoszą większe i mniejsze bryłki bursztynu, które poddawane są specjalnej obróbce. Dzielą się także srebrem i złotem potrzebnymi do oprawy elementów bursztynowych – mówi KAI ks. Ludwik Kowalski, proboszcz kościoła św. Brygidy.” – ekai.pl

***

Kościół św. Brygidy został podniesiony z gruzów po zniszczeniach wojennych przez ks. H. Jankowskiego. – Także teraz Polacy też nie mogą kopać polskiego bursztynu – licencję na wydobycie bursztynu mają Chińczycy – polscy bursztynnicy kupują go od Chin … i to drugiego sortu

Ks. Jankowski był proboszczem kościoła św. Brygidy był do 2004 roku. Został odsunięty od pełnienia funkcji z powodu oskarżeń o molestowanie seksualne wysuniętych przez jednego z ministrantów. Rodzina ministranta wycofała oskarżenie, a ks. Jankowski został oczyszczony z zarzutów

Nazywanie księdza Jankowskiego „kontrowersyjnym” nie jest niczym nowym, – znienawidzony od zawsze przez żydo-komunistyczne jak nikt inny w Polsce; najpierw miał zarzuty o nielegalne kopanie polskiego bursztynu na Ołtarz – votum wdzięczności za odzyskanie Niepodległości Polski.

Uroczystości odsłonięcia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny zostały zaplanowane z okazji 47. rocznicy krwawej masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. oraz 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ich centralnym punktem było odsłonięcie i poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w kościele św. Brygidy, świątyni świat pracy z pod znaku „Solidarności”, której patronuje bł. ks. Jerzy Popiełuszko. 16 grudnia 1970 r. był tragiczną datą w dziejach Gdańska, kiedy padły pierwsze strzały do protestujących stoczniowców.

Foto/ Pomorska Izba Rzemieślnicza

Bursztyn wykorzystany do budowy ołtarza jest w różnych kolorach: słomkowym, koniakowym, matowym białym, matowym miodowym oraz ciemnej wiśni.

Ołtarz Ojczyzny zaprojektował prof. Stanisław Radwański były rektor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a współautorem projektu i jego głównym wykonawcą jest słynny pomorski artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski.

___

m. jasińska

Źródła:

https://ekai.pl/16-grudnia-odsloniecie-bursztynowego-oltarza-ojczyzny/                       https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/bursztynowy-oltarz-ojczyzny-wotum-wdziecznosci-za-odzyskanie-niepodleglosci-przez                                                                                 http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114883,22793863,bursztynowy-oltarz.html

Bursztynowy Ołtarz w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku – real. Łukasz Grzyb

Ten wpis został opublikowany w kategorii A.| Sztuka - zabytki; malarstwo, Chrzest Polski 966 r., Gdańsk, HISTORIA KOŚCIOŁA, II Wojna Światowa, Kościół Katolicki w Polsce, ROCZNICE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w kościele św. Brygidy w Gdańsku – dzieło życia ś.p. księdza Jankowskiego

  1. Olasia aisalO pisze:

    Wspaniały Ołtarz Święty w Bazylice w Gdańsku

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.