„Polacy współpracowali z nazistami”: Netanjahu opluł Polskę w Warszawie

©REUTERS/Kacper Pempel

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wywołał świeże kłótnie z Polską po tym, jak przeciwstawił się kontrowersyjnemu prawu [dotyczącego] Holokaustu, które kryminalizuje winę państwa polskiego za eksterminację Żydów.
Dolewając paliwa do ognia, Netanjahu wywołał ostre komentarze na temat polskiej ziemi, w stolicy, Warszawie, zabierając głos na marginesie konferencji w czwartek na temat Bliskiego Wschodu

Dziennikarze pytali, czy zgadza się on z polskimi próbami wybielenia historii w odniesieniu do Holokaustu.

„Tu mówię, że Polacy współpracowali z nazistami, znam historię i nie wybielam jej, podniosłem ją” –  odpowiedział premier Izraela.

Dodał:

„Polacy współpracowali z nazistami i nie znam nikogo, kto kiedykolwiek byłby sądzony za takie oświadczenie”.

(jak donosi donosi Haaretz)

(…) Zakazy [Ustawa o IPN] zabraniają zwrotów „polskich obozów śmierci”, „polskich SS” i tym podobnych, przez co nielegalne jest twierdzenie, że Polacy lub państwo polskie byli współwinni masowych mordów Żydów podczas II wojny światowej.

Prawo początkowo przewidywało wyroki pozbawienia wolności do trzech lat, ale później zostało rozwodnione, by obwiniać Polskę o Holokaust za przestępstwo cywilne, karane grzywną. Poprawka podpisana przez Dudę w czerwcu uspokoiła gorzki spór, wywołując pochwałę Netanjahu, który z zadowoleniem ją przyjął.

„Zawsze uznawaliśmy, że termin” polskie obozy koncentracyjne / zagłady „jest rażąco błędny i zmniejsza odpowiedzialność Niemców za założenie tych obozów”, powiedział Netanyahu i Duda we wspólnym oświadczeniu po wprowadzeniu poprawki.

W wywiadzie udzielonym w grudniu Duda zabrzmiał przepraszająco, kiedy powiedział, że „źle”, że ustawa została przyjęta przez polski parlament w przeddzień Dnia Pamięci o Holokauście.

Duda skrytykował także wypowiedź polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który zaognił napięcia między krajami, mówiąc w lutym, że byli też „żydowscy sprawcy” Holocaustu. Uwaga wywołała gniew społeczności żydowskich w Polsce, Izraelu i na całym świecie.

Jednak retoryka pojednawcza może stać się przeszłością po dokonaniu przez Netanjahu zamachu na istniejące prawo. Izraelskie media podały, że Morawiecki „poważnie rozważa” odwołanie swojej najbliższej wizyty w Izraelu, gdzie po raz pierwszy w przyszłym tygodniu ma uczestniczyć   w spotkaniu grupy wyszehradzkiej, której gospodarzem jest Tel Aviv.

W piątkowym poście postów na Twitterze Morawiecki zauważył, że naród polski zapłacił „niewyobrażalną cenę” i „nigdy nie współpracował z niemieckimi nazistami”, nawiązując do nowej wypowiedzi Netanjahu.

Polski premier wskazał, że w czasie II wojny światowej zginęło 6 milionów Polaków, w tym 3 miliony polskich Żydów i Polaków pochodzenia żydowskiego.

„Staliśmy po stronie dobra przeciwko absolutnemu złu” – napisał na Twitterze.

Haaretz poinformował, że polski rząd przygląda się tej uwadze.

____________

tłum. m.jasińska

Za; https://www.rt.com/news/451512-netanyahu-poland-collaboration-nazis/

Jedna odpowiedź na “„Polacy współpracowali z nazistami”: Netanjahu opluł Polskę w Warszawie”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: