6 grudnia – Uroczystość Objawienia Pańskiego czyli tzw. „Święto Trzech Króli”.

„Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali:

— Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon.

Czytaj dalej…

POKŁONILI SIĘ TRZEJ KRÓLOWIE – DZIECIĘCIU – WCIELONEMU SŁOWU BOŻEMU

 

Bracia z Limburga, autorzy ilustracji w modlitewniku z początku XV w., pokazali spotkanie trzech władców w drodze do Betlejem

Pierwsze wzmianki o święcie Trzech Króli pochodzą z III wieku. — Już we wczesnym   chrześcijaństwie   przyznawano   mu   wysoką rangę, zgodnie ze słowami św. Augustyna, który upatrywał w nim bliźniaczą uroczystość do Narodzenia Pańskiego.   — Nazywano je greckim terminem epifania, — oznaczającym Objawienie się Boga w ciele ludzkim.

Czytaj dalej …

Relikwiarz Trzech Króli

 

Relikwiarz Trzech Króli,  tzw. Strona Salomona – około 1181–1230; katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii

Relikwiarz Trzech Króli – dzieło Mikołaja z Verdun stanowiące jeden z najważniejszych przykładów europejskiego rzemiosła artystycznego wieków średnich. Wewnątrz kryje relikwie Trzech Króli – patronów Kolonii. Ponadto przechowuje relikwie świętych Nabora i Feliksa oraz Grzegorza ze Spoleto. Relikwiarz stanowi zasadniczą część ołtarza głównego w katedrze pw. św. Piotra i NMP w Kolonii.

Czytaj dalej…

Święto Trzech Króli: Idźmy do Betlejem, nie do Asyżu!

 

Święto Objawienia Pańskiego powinno wzbudzić wielką radość w naszych sercach.  Jest   jednym z najstarszych świąt w całej liturgii, – aż do czasów Jana XXIII znajdowało się wśród najdonioślejszych wydarzeń roku liturgicznego.

Od lat 60. XX wieku jest ono jednak coraz mocniej deprecjonowane, degradowane,  a w wielu krajach zostało nawet przeniesione na niedzielę.

Czytaj dalej…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii A.| Sztuka - zabytki; malarstwo, Trzech Króli. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.