Dobre wieści z Iraku! Boże Narodzenie ogłoszone oficjalnym świętem w całym kraju

Przygotowanie do pierwszej niedzielnej Mszy Świętej po wyzwoleniu z rąk ISIS miasta Kara Kusz (Bachdida / Al-Hamdanijja). FOT. REUTERS/Ahmed Jadallah/FORUM

Począwszy od tego roku Boże Narodzenie w Iraku jest oficjalnym dniem świątecznym w całym kraju. Według światowych mediów podjęta przed kilkoma dniami decyzja jest odpowiedzią władz na prośbę katolickiego patriarchy chaldejskiego, kard. Louisa Raphaëla Sako. I tak 25 grudnia będzie dniem świątecznym nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich obywateli. „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla naszych obywateli-chrześcijan, wszystkich Irakijczyków oraz świętujących na całym świecie” ­– życzył na Twitterze rząd Iraku.

Według informacji rozgłośni CNN z 24 grudnia, rząd zmienił ustawę o dniach świątecznych w kraju. Przy tej okazji zwrócono uwagę, że przed inwazją USA na Irak w 2003 roku w kraju żyło około 1,4 mln chrześcijan. Ucieczki z kraju na skutek wojny, braku stabilności, załamanie gospodarcze, a zwłaszcza przemoc ze strony Państwa Islamskiego spowodowały, że liczba chrześcijan stopniała do 300 tys.

W okresie świątecznym przebywa w Iraku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. W wieczór wigilijny sprawował on wraz z kard. Sako pasterkę w katedrze św. Józefa Bagdadzie, na którą przyszedł także prezydent Iraku Barham Salih. Wcześniej kard. Parolin spotkał się z premierem Adilem Abd al-Mahdim.

Wizyta kard. Parolina w Iraku potrwa do 28 grudnia. W najbliższych dniach planowane są jego wizyty w Irbilu na północy Iraku oraz w małych miasteczkach chrześcijańskich na równinie Niniwy. Według wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente, wizyta kard. Parolina w Iraku ma być może związek z planowaną podróżą papieża Franciszka do tego kraju.

_______________

KAI /MWł / https://www.pch24.pl/dobre-wiesci-z-iraku–boze-narodzenie-ogloszone-oficjalnym-swietem-w-calym-kraju,65058,i.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA KOŚCIOŁA, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Likwidacja świątyń, Społeczno - polityczna, WALKA Z KOŚCIOŁEM, WOJNA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.