KAZANIE NA NIEDZIELĘ IV ADWENTU

KRÓTKI WYKŁAD

NA NIEDZIELĘ IV ADWENTU — KS. PIOTR XIMENES

Ewangelia u Łukasza św. w rozdz. 3   Gotujcie drogę Pańską, czyńcie proste ścieżki Jego.

– Te słowa wyrzeczone przez Jana św. do ludu zamieszkałego w krainie nad Jordanem, i wyszłe z ust jego z natchnienia Ducha Świętego dla przygotowania go do przyjęcia Boga Zbawiciela, któren mu się objawić miał, — stosują się też i do nas chrześcijan, i nauczają nas jakim sposobem Jezusowi Chrystusowi i Odkupicielowi naszemu drogę do serc naszych torować mamy.

Gotujcie drogę Pańską, czyńcie proste ścieżki Jego, — woła na nas, to jest:

Przygotowujcie Bogu serca wasze, szczerą chęcią i czystą intencją poznania woli Jego i stosowania do niej uczynków waszych;   — prostujcie ścieżki Jego, —  postępując szczerze na drodze przykazań Jego, a wtenczas Bóg raczy zbliżyć się do was i skłonić do serc waszych.

Pan Jezus zawsze gotów udzielać łask swoich każdemu, — choćby nawet najgrzeszniejszemu człowiekowi,   — lecz  chce, aby przynajmniej pragnieniem  serca, prostą i szczerą chęcią nawrócenia się do Boga, naprzeciw  Niemu wyszedł i wejrzenie miłosierdzia Jego na siebie ściągnął.

Bóg woła wewnętrznie na każdego z nas:   — Przygotuj mi drogę do serca twego, gotówem mieszkanie w nim swoje założyć;

— lecz jeżeli głusi na Jego czułe zachęty, nie biegniemy ku Niemu w prostocie ducha naszego,   — gotów się Pan od nas odwrócić i na inne wdzięczniejsze serca łaski swoje przenieść.

Gotujmy też także starannie serca nasze Panu w te dnie uroczyste, kiedy w nie sam wstępować raczy.

Nie zbliżajmy się do Niego bez wzbudzenia w sobie serdecznego żalu za popełnione grzechy, —  mocnego przedsięwzięcia do zaczęcia lepszego i świętszego życia po pojednaniu się z Nim;

— starajmy się przyozdobić przybytki serc naszych, do których Pan Jezus wchodzić ma, w uczucia pokory, wdzięczności, ufności i gorącej miłości ku temu Bogu,   — któren dla naszego zbawienia Niebo opuszcza i ku nam się zniża, 

—  a   odniesiemy   jak  największą korzyść z tych świętych Sakramentów, które wszystkim duchownym potrzebom zadosyć uczynić są w stanie, i źródłem naszego poświęcenia i wszelkich na nas spływających łask być nie przestają.

Cóż dalej mówi Ewangelia św.

—  Każda dolina napełnioną będzie, a każda góra i pagórek poniżon będzie,   — i miejsca krzywe wyprostują się, — a drogi ostre staną się bitymi i ogląda wszelkie ciało zbawienie Boskie.

Oto   nieocenione   korzyści   wynikłe   dla   nas  z przyjścia Jezusa Chrystusa na świat.

Każda dolina napełniona będzie,   — to jest łaska Zbawiciela zarówna przepaść,   którą   grzechy  nasze przed nogami naszymi wykopały, i za pomocą Jego, przez zasługi Jego, które próżność i ubóstwo serc naszych zapełnią,   — będziemy się mogli dostać do Nieba.

Każda góra i pagórek będzie poniżony.  

— To jest Pan sam swoim przykładem i swoimi słowy poniży pychę dumnych, nauczy korzyści wynikające z pokory i powie: — Że brama Królestwa Niebieskiego jest niską,   — i tylko pokorni i mali w duchu przez nią przejść potrafią.

Pokorni,  to jest ci, którzy Bogu wszystkie cnoty i wszystko dobro, co się w nich znajdować może, przypisują, nad innych się nie wynoszą, za złych i nieużytecznych sług Boskich się być uznają, obraźliwymi nie są, — lecz i owszem wzgardy bliźnich cierpliwie i w cichości serca znoszą, w pokorze się ćwiczą,   — i nie za zasługi swoje, lecz jedynie z miłosierdzia Boskiego zbawienia swego się spodziewają.

Miejsca krzywe wyprostują się.

— To jest Pan nawróci do siebie grzeszników, i zwróciwszy ich z dróg krzywych, przestępstwa i bezprawiów,   — naprowadzi na drogę prostą prawdy i cnoty.

Drogi ostre staną się bitymi.

— To jest Pan Jezus osłodzi łaską i miłością swoją trudności zastępujące nam na drodze zbawienia,   — utoruje nam ją osobiście, a kazawszy nam postępować za sobą drogą krzyża i umartwienia,  —  potrafi nam swe brzemię lekkim a swe jarzmo słodkim uczynić.

I ogląda wszelkie ciało zbawienie Boże.

— To jest, Pan się objawi światu całemu, brama miłosierdzia Jego stanie otwartą dla wszystkich, chwała Imienia Jego rozniesie się po wszystkich czterech częściach ziemi,  —  a cały naród ludzki odzyska przez niego stracone prawo do dziedzictwa Królestwa Niebieskiego.

Nie utracajmyż na nowo grzechami naszymi tego tak drogo dla nas nabytego prawa do Nieba przez męki i śmierć Syna Bożego,   — ale raczej korzystając z łask i dobrodziejstwa Jego, — zasłużmy sobie na uczestnictwo chwały Jego wiecznej w Niebie, do której nas przeznaczył.

–––––––––––

Krótki wykład świętych Ewangelij na Niedziele i Święta całego roku. Z włoskiego X. Piotra Ximenes na polskie przełożony. Tom I. Stanisławów 1848, ss. 14-16.
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Kraków 2009

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ADWENT, JEZUS CHRYSTUS ZBAWICIEL I ODKUPICIEL ŚWIATA, KAZANIA - REKOLEKCJE, Krzyż Chrystusa, NAUCZANIE KOŚCIOŁA, NOWY TESTAMENT, Uncategorized, św. Łukasz, Życie duchowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „KAZANIE NA NIEDZIELĘ IV ADWENTU

  1. Pingback: KAZANIE NA NIEDZIELĘ IV ADWENTU | Zaścianek Porusza-zapiski

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.