Poroszenko wzywa Ukraińską Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego do zmiany nazwy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał w sobotę ustawę, która zobowiązuje Ukraińską Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego do zmiany nazwy. Ma być w niej wskazane, że Cerkiew ta jest częścią Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Poroszenko ocenił, że pozwoli to wiernym na bardziej świadomy wybór Kościoła, którego chcą być częścią.

– Czy to nowo stworzonej autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, czy też Cerkwi, która nalega na zachowanie swoich związków i zależności od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej

– oświadczył.

– Łatwiej jest dokonywać wyboru, gdy nazwie się rzeczy swoimi imionami. (…) Realizacja ustawy da obywatelom całą pełnię informacji

– podkreślił Poroszenko.

W czwartek Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy wprowadziła zmiany do ustawy o wolności sumienia i organizacjach religijnych, zgodnie z którymi organizacje religijne, których centrum znajduje się poza granicami kraju, powinny wskazać to w swojej nazwie.

Oznacza to, że Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego powinna – jak chcą władze w Kijowie – zmienić nazwę na Rosyjska Cerkiew Prawosławna na Ukrainie.

Epifaniusz zwierzchnikiem nowej Cerkwi Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego sprzeciwiła się zjednoczeniu ukraińskich Kościołów prawosławnych, które 15 grudnia w Kijowie powołały do życia Cerkiew Prawosławną Ukrainy.

Weszły do niej Kościoły, które nie były uznawane za kanoniczne przez inne Kościoły prawosławne na świecie: Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna.

15 grudnia uczestnicy soboru zjednoczeniowego wybrali zwierzchnika nowej Cerkwi, którym został 39-letni Epifaniusz (Dumenko). 6 stycznia ma on odebrać z rąk ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I tomos (akt) o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

________________-

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP (http://www.tvn24.pl)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii 1. Grekokatolicy, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA KOŚCIOŁA, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Prawosławie, Społeczno - polityczna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.