Franciszek skrytykował poprzedników na Tronie Piotrowym – „Ignorowali prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością”

Tego jeszcze nie było: Bergoglio skrytykował poprzedników na Tronie Piotrowym za dopuszczanie kary śmierci. „Ignorowali prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością”

Powiedział, że papieże „w minionych wiekach” zignorowali „prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością” w kwestii kary śmierci. Tłumaczył się w ten sposób ze zmiany, której dokonał w treści Katechizmu Kościoła Katolickiego dotyczącej kary śmierci, którą nazwał „nieludzką formą kary”, która teraz jest „zawsze niedopuszczalna”.

Obecnie piastujący urząd biskupa Rzymu Franciszek 11 maja podjął decyzję o zmianie treści oficjalnej wykładni Kościoła na temat kary śmierci. ( zob. niżej) Mimo sprzeciwu teologów oraz zdrowego rozsądku, obecnie zapis całkowicie zakazuje stosowania kary śmierci, gdyż – według myślenia życzeniowego – „zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win”.

Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego. Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo

– czytamy w nowym brzmieniu art 2267 KKK.

Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że „kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie

– napisano w obecnej wersji nauczania.

Franciszek postanowił w końcu odnieść się do wielu zarzutów o zmianę nauczania Kościoła. Powiedział podczas spotkania z Międzynarodową Komisją przeciwko Karze Śmierci, że starania na rzecz formalnej zmiany nauczania Kościoła w tym temacie powziął już w pierwszym kwartale 2015 roku.

[Art 2267 KKK] Teraz wyraża postęp w doktrynie ostatnich papieży jak również zmianę w świadomości chrześcijańskiego ludu, który odrzuca karę śmierci, która poważnie szkodzi ludzkiej godności

– powiedział Franciszek.

Nawet w Państwie Papieskim ta nieludzka forma kary była stosowana, ignorując prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością

– przekonywał. Poszedł jednak o krok dalej, dając wstęp do walki z pozbawianiem wolności!

W ten sam sposób Magisterium Kościoła rozumie, że uwięzienie życia w sposób wykluczający możliwość moralnego i egzystencjalnego odkupienia dla dobra skazanych i dla wspólnoty jest ukrytą formą kary śmierci

– twierdził.

__________________

Źródło: lifesitenews.com / https://nczas.com/2018/12/18/czy-to-jeszcze-papiez-franciszek-skrytykowal-poprzednikow-na-tronie-piotrowym-za-dopuszczanie-kary-smierci-ignorowali-prymat-milosierdzia-nad-sprawiedliwoscia/

***

Franciszek oszalał. Kościół Katolicki po stronie morderców?

Watykan opublikował w czwartek wydaną 11 maja bieżącego roku decyzję papieża Franciszka, nakazującą prefektowi Kongregacji Nauki Wiary wprowadzenie do Katechizmu Kościoła Katolickiego stanowczej tezy, że kara śmierci jest niedopuszczalna.

Jak podawał dotąd artykuł 2267 Katechizmu, tradycyjna nauka Kościoła nie wyklucza stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Zastrzegał jednocześnie, że przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają.

Cytując ubiegłoroczną wypowiedź papieża Franciszka, nowy tekst tego artykułu głosi, iż „kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”.

„Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego. Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo. Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win” – czytamy w zmodyfikowanej wersji art. 2267.

Jego konkluzja brzmi: „Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że +kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby+, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie”. Zawarty w niej cytat pochodzi z przemówienia, jakie papież Franciszek wygłosił 11 października 2017 roku do uczestników spotkania zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Opublikowany także w czwartek i noszący datę 1 sierpnia list prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kardynała Luisa Ladarii do biskupów zaznacza, że „nowe sformułowanie artykułu 2267 stanowi wyraz autentycznego rozwoju doktryny, który nie jest sprzeczny z wcześniejszym nauczaniem Magisterium”.

Jak zaznaczył kard. Ladaria, modyfikacja artykułu ma „zachęcić do tworzenia warunków, które pozwolą na wyeliminowanie kary śmierci tam, gdzie wciąż ona obowiązuje”.

Papież Franciszek jawnie opowiedział się po stronie morderców, wyrzucają dwa tysiące lat nauczania Kościoła Katolickiego do kosza, o biblijnych nakazach nie wspominając.

_____________

(PAP) / https://nczas.com/2018/08/02/papiez-franciszek-oszalal-kosciol-katolicki-po-stronie-mordercow/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Dokumenty, Judaizacja Kościoła, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Społeczno - polityczna, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.