Ogrodnik w Galilei znalazł pierścień z wizerunkiem św. Mikołaja sprzed 700 lat

Dekel Ben-Shitrit – ogrodnik, który znalazł pierścień z wizerunkiem św. Mikołaja. Fot. Nir Distelfeld i Clara Amit/Israel Antiquities Authority

Podczas pracy w ogrodzie w moszawie Ha-Jogew, w Izraelu, ogrodnik odkrył w ziemi wyjątkową biżuterię – stary pierścień z wygrawerowaną postacią. Po tym jak umieścił zdjęcie znaleziska na stronie facebooka, jego sąsiad Dr Drora Ben-Yosefa, dyrektor Centrum Edukacji Dolnej Galilei w Izraelu ds. Natury i Parków doradził mu, aby przekazał go do Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności.

Izraelski ogrodnik podczas pracy w ogrodzie, w Dolnej Galilei, znalazł przypadkiem pierścień sprzed ok. 700 lat. Widnieje na nim wizerunek św. Mikołaja. Zdaniem archeologów, prawdopodobnie pierścień zgubił w średniowieczu jeden z pielgrzymów.

Pierścień został zbadany przez Dr. Yanę Tchekhanovetz, badaczkę okresu bizantyńskiego. Tchekhanovetz pozytywnie oceniła znalezisko: „Ten wyjątkowy pierścień jest bardzo dobrze zachowany i wniesie dużo do nauki”. Pierścień jest wykonany z brązu. W centrum prostokątnego „oczka” widać uproszczoną postać mężczyzny z laską.

Znalezisko zostało zbadane przez Dr Yanę Tchekhanovetz, archeolog, która się specjalizuje się w okresie bizantyjskim. Jej zdaniem pierścień pochodzi z okresu XII-XV wieku. Widnieje na nim postać uśmiechniętego mężczyzny, który trzyma laskę. Okazuje się nim św. Mikołaj, który był patronem m.in. podróżnych, pielgrzymów i żeglarzy. Prawdopodobnie pierścień został zgubiony w średniowieczu przez jednego z pielgrzymów, którzy zmierzał z Ziemi Świętej. Prawosławni pielgrzymi, często zabierali ze sobą obrazy z jego wizerunkiem.

Pierścień z brązu z wizerunkiem św. Mikołaja, sprzed ok 700 lat. Fot. Clara Amit/Israel Antiquities Authority

Skąd wziął się pierścień ze św. Mikołajem w Dolinie Jezreel w Izraelu ? Tchekhanovetz uważa, że mógł należeć do chrześcijańskiego pielgrzyma podróżującego przez Ziemię Świętą w okresie średniowiecza. We wschodnim świecie chrześcijańskim św. Mikołaj jest czczony od dawna, między innymi jako patron podróżnych. Z tego powodu jego obrazy były często zabierane w drogę przez żeglarzy i pielgrzymów. Święty Mikołaj znany był także ze swojej hojności i odwagi.

Według archeologów w miejscu, w którym znaleziono pierścień, niegdyś prowadziła rzymska droga, którą wykorzystywali pielgrzymi – Wiemy, że tędy prowadziła główna rzymska droga ze znajdującego się nieopodal rzymskiego obozu tzw. Legio (Legionu. Musiała być również przez wieki używana przez chrześcijańskich pielgrzymów, którzy zmierzali w stronę Galilei, na górę Tabor, do Nazaretu i nad Jezioro Galilejskie – mówi Yotam Teppera, archeolog z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności.

Jednak zdaniem Barbary Drake Boehm i Melanie Holcomb kustoszek, z muzeum The Metropolitan Museum of Art., zajmujących się średniowieczem, pierścień mógł zgubić niekoniecznie pielgrzym. W czasach wypraw krzyżowych w rejonie miasta Megiddo, toczyły się zacięty walki. Być może pierścień należał do chrześcijańskiego rycerza.

Niezależnie do kogo pierścień należał, jest to niezwykle cenne znalezisko. Dekel Ben-Shitrit otrzymał od Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności nagrodę i certyfikat uznania za dobra postawę obywatelską.

_______________

Opr. m.jasińska

Źródło:

Biblical Archaeology Society, Times of Israel, MFA, Israel 21c, Live Science

22 /26 marca 2018

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2018/03/26/ogrodnik-w-galilei-znalazl-pierscien-z-wizerunkiem-sw-mikolaja-sprzed-700-lat/

https://swiato-podglad.pl/kultura-i-sztuka/w-dolinie-jezreel-w-galilei-ogrodnik-wykopal-pierscien-z-wizerunkiem-sw-mikolaja

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii św. Mikołaj. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.