Wieczny ogień – Niezwykły przykład łączenia europejskiej stylistyki z indyjską tematyką, tradycją i religią.

Kadr z filmu „Wieczny ogień”

Krótkometrażowa animacja „Wieczny ogień”, w reżyserii Piotra Janowczyka, ożywiająca malowidła Stefana Norblina jest już dostępna online – poinformował Instytut POLONIKA. Film obejrzeć można na stronie POLONIKI oraz na platformie Youtube. Premierowy pokaz filmu odbył się w Kinie Kultura z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

„+Miłość gorąca jest, lecz krucha i prędzej czy później demona napotka, co spalić ją będzie chciał, a popiół rozdmucha+ – ta ponadczasowa mądrość wybrzmiewa z Ramajany, indyjskiego eposu przedstawiającego dzieje Ramy, jego pięknej żony o imieniu Sita i brata Lakszmany.

To właśnie tę historię, ilustrowaną malowidłami Stefana Norblina, opowiada krótkometrażowa animacja +Wieczny ogień+” – poinformował Instytut.

Animacja ożywia sześć scen z Sali Orientalnej oraz jeden z obrazów z pałacu Umaid Bhawan w Jodhpurze namalowanych przez Stefana Norblina. „Malowidła łączą w sobie styl art deco i elementy sztuki indyjskiej. Przedstawiony w filmie fragment indyjskiego eposu wprowadza widza w orientalną scenerię, opowiadając ponadczasową historię o sile miłości” – napisano w informacji prasowej.

Instytut POLONIKA przypomina, że Norblin był „wybitnym i wszechstronnym warszawskim artystą”, który po wybuchu drugiej wojny światowej wyjechał z Polski. „Przez Rumunię, Turcję i Irak dotarł do Indii, gdzie spędził pięć lat pracowitego życia obfitującego w szereg, do niedawna zupełnie nieznanych, realizacji. Owocem tego pobytu są m.in. malowidła ścienne z indyjskich pałaców w Jodhpurze i Morvi poddane w ostatnich latach pracom konserwatorskim sfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych” – dodano.

Zespoły polskich konserwatorów pracowały pod kierunkiem Józefa Stecińskiego (Jodhpur) oraz dr hab. Joanny Czernichowskiej i Pawła Baranowskiego (Morvi).

„Wieczny ogień” to krótka, niezwykle plastyczna animacja, ożywiająca fragmenty scen z najsłynniejszego eposu Indii Ramajany. POLONIKA zaznacza, że celem filmu jest „nie tylko zapewnienie widzom wielu wrażeń estetycznych, lecz także uświadomienie istnienia na terenie Indii zespołu niezwykle malowniczych poloników stanowiących przykład łączenia europejskiej stylistyki z lokalną tematyką, tradycją i religią”.

Wskazano, że dzięki temu, iż cały film można obejrzeć w internecie „malowidła, które na stałe zdobią ściany odległego pałacu maharadży w Jodhpurze, znalazły się na wyciągnięcie ręki”. „Ich poznanie może stać się inspiracją do dalekich podróży śladami polskiej kultury” – oceniono.

Film powstał z inicjatywy Instytutu POLONIKA w ramach projektu „Ożywiamy dziedzictwo”. Jego reżyserem jest Piotr Janowczyk – historyk sztuki i plastyk, autor filmów o sztuce. Głosu postaciom użyczyli Miłogost Reczek, Jacek Rozenek i Olga Omeljaniec. Konsultantem filmu jest Agnieszka Kasprzak, historyk sztuki, badaczka twórczości Stefana Norblina.

Projekt został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Film w całości można obejrzeć na http://www.polonika.pl oraz na Youtube – prezentujemy go poniżej:

_________________

https://religie.wiara.pl/doc/5163825.Wieczny-ogien

Ten wpis został opublikowany w kategorii A.| Sztuka - zabytki; malarstwo, FILMY, Religie, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.