Tablice ołtarzowe …. Jak wybrać tablice ołtarzowe?

cropped-osczasu

Dla księży oraz nowo powstających środowisk wiernych przywiązanych do Mszy Trydenckiej jednym z pierwszych problemów w przygotowaniu celebracji jest brak odpowiednich paramentów. Zdarza się, że w kościelnych zakrystiach ocalały stare ornaty, ale najczęściej trzeba je na nowo kompletować. Trudniej spotkać mszały z 1962 roku, a korzystanie z wcześniejszych edycji dla księdza rozpoczynającego celebracje może być nieco trudniejsze.

Graniczące z cudem jest odnalezienie tablic ołtarzowych, które po kilkudziesięciu latach przechowywania w często trudnych warunkach, nadawałyby się do użycia.

Nie chodzi przecież o tworzenie rekonstrukcji historycznej „mszy, która po staremu się odprawia”, ale sprawowanie autentycznego kultu Bożego. Dlatego paramenty liturgiczne zawsze miały cechować się użytecznością i praktycznością, przy jednoczesnej dbałości o ich jak najlepsze wykonanie. Ad maiorem Dei gloriam!

W przestrzeniach Internetu są dostępne wzory tablic ołtarzowych, z których można skorzystać. Tablice te nie mają kościelnego imprimatur, a więc ci, którzy decydują się na ich używanie, sami podejmują ryzyko i biorą na siebie odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości. Przyjrzyjmy się niektórym propozycjom dostępnym publicznie.

———–

Tablice ze strony Unavoce.org

Printable Altar Cards for the 1962 Missal

Na stronie znajdziemy dwie propozycje zestawów opracowanych w dwóch kolorach: czarnym i czerwonym. Należy zwrócić uwagę na drobny druk, który jednak nie zawiera błędów. Pomimo zgodności tekstu z mszałem korzystanie z tych wersji tablic nie jest łatwe ze względu na nieczytelną czcionkę. Tablice nie są wykonane estetycznie, nie można mówić o ich prostocie, a raczej trzeba nazwać to niechlujnością i bylejakością wykonania.

————-

Tablice ze strony nowyruchliturgiczny.pl

Tablice zostały wykonane przez księży z Archidiecezji Lubelskiej. Są dostępne bezpłatnie w internecie, a jedynym warunkiem ich użytkowania jest odprawienie przez kapłana jednej Mszy świętej w intencji Ojca Świętego. Tablice są wykonane bardzo estetycznie, ale niestety zawierają wiele błędów w postaci literówek, czy braku akcentów. Dla przykładu. w słowach przeistoczenia znajdziemy „coenatum” zamiast „cenatum”, w modlitwie „Suscipe” jest „negligentiis” zamiast „neglegentiis”, wielokrotnie jest użyta literka „j”, np. „majestatis” zamiast „maiestatis”. Może się wydawać, że są to błędy kosmetyczne, ale Kościół był zawsze rygorystyczny jeżeli chodzi o wymagania dotyczące ksiąg i paramentów liturgicznych. Takie błędy dyskwalifikują te tablice.

————-

Tablice ze strony tradycja-szczecin.pl

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tablice są wykonane estetycznie. Niestety wystarczy przyjrzeć się im przez więcej niż kilka sekund i można spostrzec poważne mankamenty. Użyte zdobienia zostały wybrane raczej przypadkowo. W efekcie obok siebie są dzieła sztuki, grafiki ze starych mszałów i motywy iście disneyowskie.

Na przykładzie powyższego fragmentu zwróćmy uwagę na rozbieżności w użytych motywach. Na pierwszy rzut oka widać, że tutaj nic do siebie nie pasuje

Podobnie tutaj widzimy przypadkowe nagromadzenie kolorów, które w żaden sposób nie korespondują z kolorystyką obrazu ostatniej wieczerzy.

Na tych dwóch przykładach widać, że trudno jest mówić o estetyce wykonania tych tablic. Ich autor na pewno miał pomysł, włożył w to wiele wysiłku, ale czy osiągnął zadowalający efekt?

Niestety tablice zawierają także błędy, np. „negligentiis” zamiast „neglegentiis”, niepotrzebna kropka po słowie „defunctis” w modlitwie „Suscipe”. Nie ma także zaznaczonych akcentów i wielu znaków przestankowych.

Nowe tablice ołtarzowe – ze świętymi Zakonu Dominikańskiego

Tablice ołtarzowe (kanony ołtarzowe) wykonane estetycznie, bogato zdobione z motywami florystycznymi i hagiograficznymi. Tablice są przeznaczone do odprawiania Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. Msza trydencka).

LINK DO TABLIC

Środkowa tablica ołtarzowa zawiera wszystkie potrzebne modlitwy kapłana z wyróżnionymi słowami konsekracji. W centralnym miejscu przedstawienie ostatniej wieczerzy (dla wygody na dole tablicy – dzięki temu kielich nie zasłania tekstu). Po bokach wizerunki św. Dominika i św. Katarzyny ze Sieny. Na górze i dole mniejsze medaliony z przedstawieniami św. Piusa V, św. Róży z Limy, św. Agnieszki z Montepulciano, św. Antoniego z Florencji.

Wymiar: 40x60cm

Boczna tablica z modlitwą błogosławieństwa wody i psalmem zawiera duży wizerunek św. Katarzyny Ricci i mniejsze medaliony z przedstawieniami św. Ludwika Bertranda, św. Wincentego Ferreriusza i św. Piotra z Werony.

Tablica z ostatnią Ewangelią zawiera duży wizerunek św. Tomasza z Akwinu oraz medaliony z podobiznami św. Rajmunda z Penyafort, św. Jana z Kolonii i polskiego świętego Jacka Odrowąża.

Wymiar: 30x20cm

Projekt graficzny tablic oparty na starych tablicach przeznaczonych do odprawiania Mszy św. w rycie dominikańskim. Po przeróbce zawierają modlitwy używane w mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowanej wg mszału św. Jana XXIII z 1962 roku.

LINK DO TABLIC

_________________-

https://tabliceoltarzowe.wordpress.com/

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: