Tablice ołtarzowe …. Jak wybrać tablice ołtarzowe?

cropped-osczasu

Dla księży oraz nowo powstających środowisk wiernych przywiązanych do Mszy Trydenckiej jednym z pierwszych problemów w przygotowaniu celebracji jest brak odpowiednich paramentów. Zdarza się, że w kościelnych zakrystiach ocalały stare ornaty, ale najczęściej trzeba je na nowo kompletować. Trudniej spotkać mszały z 1962 roku, a korzystanie z wcześniejszych edycji dla księdza rozpoczynającego celebracje może być nieco trudniejsze.

Graniczące z cudem jest odnalezienie tablic ołtarzowych, które po kilkudziesięciu latach przechowywania w często trudnych warunkach, nadawałyby się do użycia.

Nie chodzi przecież o tworzenie rekonstrukcji historycznej „mszy, która po staremu się odprawia”, ale sprawowanie autentycznego kultu Bożego. Dlatego paramenty liturgiczne zawsze miały cechować się użytecznością i praktycznością, przy jednoczesnej dbałości o ich jak najlepsze wykonanie. Ad maiorem Dei gloriam!

W przestrzeniach Internetu są dostępne wzory tablic ołtarzowych, z których można skorzystać. Tablice te nie mają kościelnego imprimatur, a więc ci, którzy decydują się na ich używanie, sami podejmują ryzyko i biorą na siebie odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości. Przyjrzyjmy się niektórym propozycjom dostępnym publicznie.

———–

Tablice ze strony Unavoce.org

http://unavoce.org/resources/printable-altar-cards-for-the-1962-missal/

Na stronie znajdziemy dwie propozycje zestawów opracowanych w dwóch kolorach: czarnym i czerwonym. Należy zwrócić uwagę na drobny druk, który jednak nie zawiera błędów. Pomimo zgodności tekstu z mszałem korzystanie z tych wersji tablic nie jest łatwe ze względu na nieczytelną czcionkę. Tablice nie są wykonane estetycznie, nie można mówić o ich prostocie, a raczej trzeba nazwać to niechlujnością i bylejakością wykonania.

————-

Tablice ze strony nowyruchliturgiczny.pl

Tablice zostały wykonane przez księży z Archidiecezji Lubelskiej. Są dostępne bezpłatnie w internecie, a jedynym warunkiem ich użytkowania jest odprawienie przez kapłana jednej Mszy świętej w intencji Ojca Świętego. Tablice są wykonane bardzo estetycznie, ale niestety zawierają wiele błędów w postaci literówek, czy braku akcentów. Dla przykładu. w słowach przeistoczenia znajdziemy „coenatum” zamiast „cenatum”, w modlitwie „Suscipe” jest „negligentiis” zamiast „neglegentiis”, wielokrotnie jest użyta literka „j”, np. „majestatis” zamiast „maiestatis”. Może się wydawać, że są to błędy kosmetyczne, ale Kościół był zawsze rygorystyczny jeżeli chodzi o wymagania dotyczące ksiąg i paramentów liturgicznych. Takie błędy dyskwalifikują te tablice.

————-

Tablice ze strony tradycja-szczecin.pl

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tablice są wykonane estetycznie. Niestety wystarczy przyjrzeć się im przez więcej niż kilka sekund i można spostrzec poważne mankamenty. Użyte zdobienia zostały wybrane raczej przypadkowo. W efekcie obok siebie są dzieła sztuki, grafiki ze starych mszałów i motywy iście disneyowskie.

Na przykładzie powyższego fragmentu zwróćmy uwagę na rozbieżności w użytych motywach. Na pierwszy rzut oka widać, że tutaj nic do siebie nie pasuje

Podobnie tutaj widzimy przypadkowe nagromadzenie kolorów, które w żaden sposób nie korespondują z kolorystyką obrazu ostatniej wieczerzy.

Na tych dwóch przykładach widać, że trudno jest mówić o estetyce wykonania tych tablic. Ich autor na pewno miał pomysł, włożył w to wiele wysiłku, ale czy osiągnął zadowalający efekt?

Niestety tablice zawierają także błędy, np. „negligentiis” zamiast „neglegentiis”, niepotrzebna kropka po słowie „defunctis” w modlitwie „Suscipe”. Nie ma także zaznaczonych akcentów i wielu znaków przestankowych.

Nowe tablice ołtarzowe – ze świętymi Zakonu Dominikańskiego

Tablice ołtarzowe (kanony ołtarzowe) wykonane estetycznie, bogato zdobione z motywami florystycznymi i hagiograficznymi. Tablice są przeznaczone do odprawiania Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. Msza trydencka).

LINK DO TABLIC

Środkowa tablica ołtarzowa zawiera wszystkie potrzebne modlitwy kapłana z wyróżnionymi słowami konsekracji. W centralnym miejscu przedstawienie ostatniej wieczerzy (dla wygody na dole tablicy – dzięki temu kielich nie zasłania tekstu). Po bokach wizerunki św. Dominika i św. Katarzyny ze Sieny. Na górze i dole mniejsze medaliony z przedstawieniami św. Piusa V, św. Róży z Limy, św. Agnieszki z Montepulciano, św. Antoniego z Florencji.

Wymiar: 40x60cm

Boczna tablica z modlitwą błogosławieństwa wody i psalmem zawiera duży wizerunek św. Katarzyny Ricci i mniejsze medaliony z przedstawieniami św. Ludwika Bertranda, św. Wincentego Ferreriusza i św. Piotra z Werony.

Tablica z ostatnią Ewangelią zawiera duży wizerunek św. Tomasza z Akwinu oraz medaliony z podobiznami św. Rajmunda z Penyafort, św. Jana z Kolonii i polskiego świętego Jacka Odrowąża.

Wymiar: 30x20cm

Projekt graficzny tablic oparty na starych tablicach przeznaczonych do odprawiania Mszy św. w rycie dominikańskim. Po przeróbce zawierają modlitwy używane w mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowanej wg mszału św. Jana XXIII z 1962 roku.

LINK DO TABLIC

_________________-

https://tabliceoltarzowe.wordpress.com/

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii LITURGIA, MSZA TRYDENCKA, TRADYCJA, Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.