Amerykańska rabin: Krytykowanie globalizmu jest antysemickie

Webp.net-resizeimage-70-2

Ortodoksyjny judaizm wyklucza – podobnie jak chrześcijaństwo i islam – kobiety z posługi duchowej. Współcześnie judaizm reformowany dopuszcza do stanowiska rabina również kobiety. Judaizm reformowany jest najliczniejszy w USA, gdzie większość Żydów jest związana z tym nurtem, w Izraelu natomiast – bardzo nieliczny i dopiero niedawno uzyskał pewną formę akceptacji państwowej. Akceptuje się w nim także homoseksualistów, także jako rabinów.

Jedną z jego denominacji jest Żydowska Odnowa (Jewish Revival), która jest nowym ruchem w ramach judaizmu, dążącym do ożywienia współczesnego judaizmu za pomocą mistycznych, chasydzkich, medytacyjnych i muzycznych praktyk. Termin „Żydowska Odnowa” opisuje się jako „zbiór praktyk w obrębie judaizmu, poprzez które usiłuje się ożywić to, co wydaje się umierające i nieinspirujące w judaizmie, obejmujący praktyki mistyczne, chasydzkie, muzyczne i medytacyjne pochodzące z różnych tradycyjnych i nietradycyjnych, żydowskich i innych źródeł.

To właśnie Rachel Barenblat – rabinka nurtu Jewish Revival, ordynowana przez ALEPH: the Alliance for Jewish Renewal i pełniące jednocześnie funkcje wiceprezesa organizacji jest autorka tekstu opublikowanego na portalu The Forward, powszechnie znanej jako The Jewish Daily Forward – gazety żydowskiej wydawanej w Stanach Zjednoczonych.

Sam już tytuł mówi wiele: „Yes, Ranting Against ‘Globalism’ Is Anti-Semitic” (Tak, sprzeciwianie się antyglobalizmowi jest antysemickie).

– „Globalista” to termin sprzęgniety z antysemicką historią i często jest rozumiany jako synonim „Żydów”, więc przynosi to wielu Żydom traumę. Zwłaszcza w następstwie zamachu bombowego w domu George’a Sorosa, wybitnego żydowskiego filantropa, często naznaczanego etykietą „globalisty”. Wiele z ostatnich prac Sorosa skupia się wokół promowania idei „społeczeństwa otwartego”, idei zaczerpniętej z książki Karla Poppera „The Open Society & Its Enemies”. Jak twierdzi Kate Maltby, otwarte społeczeństwa są otwarte na idee, ludzi i rynki, podczas gdy zamknięte społeczeństwa nie są. Maltby twierdzi również – uważam, że przekonująco – że ataki na Sorosa i jego filozofię są niebezpieczne nie tylko dla samego Sorosa, ale dla wolności słowa w całej Europie – pisze Barenblat.

Może i Soros, jak i inni globaliści są Żydami, ale mimo to rabinka twardo przekonuje iż „związek między globalistami a Żydami jest po części starym antysemickim wymysłem, że Żydzi nie są prawdziwie lojalnymi obywatelami żadnego narodu”. W przypadku wielu komunistów to też zapewne wymysł, przecież byli patriotami… sowieckimi. A że naród był to sztuczny, wymyślony – nic to!

– Powiedziałabym, że globalistą jest ktoś, kto postrzega siebie jako część globalnej społeczności ludzkiej, odrzucając triumfalistyczne stanowisko nacjonalizmu i który chce, aby globalna wspólnota ludzka rozwijała się razem. Prezydent (Trump – przyp. red.) używa tego słowa jako zniewagi. Po zapoznaniu się z jego definicją, jest to tytuł, który noszę z dumą. Jestem globalistką, ponieważ aspiruję do bycia obywatelem świata, a nie tylko obywatelem mojego narodu – dodaje Barenblat. – Nie mogłabym być bardziej wdzięczna za bycie częścią szerokiego, pięknego, różnorodnego, międzynarodowego, wzajemnie połączonego świata. Chcę, aby cały świat rozkwitał. Chcę, aby każdy człowiek na ziemi żył bezpiecznie i z poszanowaniem praw człowieka i godności, z zdrowiem i nadzieją i syty. Jako rabin, jako Żyd i jako człowiek nie mogę sobie wyobrazić, że pragnę czegoś innego.

Wracając na koniec do tytułowej kwestii „Sprzeciwianie się antyglobalizmowi jest antysemickie”, wywód rabinki z USA o braku związków Żydów z globalizmem łatwo obalić cytatem z Woltera (aczkolwiek generalnie nie jest on filozofem polecanym)

– By dowiedzieć się kto rządzi, wystarczy sprawdzić kogo nie można krytykować!

Marek Lamecki

za: forward.com

http://dzienniknarodowy.pl/amerykanska-rabin-krytykowanie-globalizmu-antysemickie/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Judaizacja Kościoła, JUDAIZM - ŻYDZI, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.