10 października: Dziękczynienie za zwycięstwo Chocimskie z roku 1621.

W roku 1621 sułtan turecki Osman z olbrzymią armią wyruszył na podbój Polski. Niewielka armia polska broniła się w obozie warownym pod Chocimiem. Mimo śmierci hetmana Chodkiewicza, dzięki wyraźnej pomocy Bożej Polacy wytrzymali oblężenie i zawarli korzystny pokój. Król Zygmunt III uprosił u Stolicy Świętej specjalne święto dziękczynienia.

salvator

KOLEKTA

Boże, który w największych niebezpieczeństwach naszego królestwa wznowiłeś dawne cuda Swojej potęgi, przyjmij dziękczynienie od rozradowanego ludu i gdy dałeś mu przyczynę takiego wesela, pozwól zakosztować owocu radości wiekuistej. Przez Pana naszego, Syna Twojego Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków.

Graduał:

Błogosławiony jesteś Panie, który wzrokiem zgłębiasz przepaści a siedzisz na Cherubinach; błogosławiony jesteś Panie na firmamencie niebios i chwalebny na wieki.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kościół Katolicki w Polsce, ROCZNICE, Uncategorized i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „10 października: Dziękczynienie za zwycięstwo Chocimskie z roku 1621.

  1. Pingback: 10 października: Dziękczynienie za zwycięstwo Chocimskie z roku 1621 | Zaścianek Porusza-zapiski

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.