La Salette: sanktuarium najbliżej nieba.

25.jpg w=1200

Sanktuarium Matki Bożej w La Salette to miejsce wyjątkowe. Wybudowane na wysokości 1800 metrów n.p.m. we francuskich Alpach w departamencie Isère, jest odizolowane od cywilizacji. Otulone łagodnymi i pięknymi szczytami gór pozwala poczuć się bezpiecznie i bliżej Boga niż kiedykolwiek…

To w La Salette 19 września 1846 roku dwojgu dzieciom Melanii Calvat z pobliskiego Corps oraz Maksyminowi Girauda ukazała się Maryja z przesłaniem od Boga. 5 lat po tym fakcie miejscowy biskup uznał wydarzenie za prawdziwe i rozpoczęto budowę sanktuarium.

112.jpg w=1200

Sanktuarium zostało wybudowane na wysokości 1800 metrów n.p.m. we francuskich Alpach w regionie Isère./fot. Magdalena Galek

44.jpg w=1200

Wejście do Bazyliki. Sklepienie zbudowano w stylu neoromańskim, a kolumny i głowice zaczerpnięto z trendów neobizantyjskich. Szare i surowe kamienne ściany są ramą i tłem dla wyjątkowo pięknych witraży, ilustrujących wydarzenia i postacie biblijne. Sklepienie nad apsydą zdobi malowidło francuskiego artysty Arcabasa.

54.jpg w=1200

Tabernakulum i figura Matki Bożej w kanonie Niepokalanej w prezbiterium.

62.jpg w=1200.jpg

Po prawej stronie ołtarza wisi krzyż z charakterystycznymi atrybutami na poprzecznej belce. Taki krzyż miała na szyi Maryja podczas spotkania z dziećmi.

72.jpg w=1200

To fragment kamienia, na którym siedziała Maryja, gdy Melania i Maksymin zobaczyli Ją z daleka, pasąc krowy na zboczach tutejszych gór.

82.jpg w=1200

92.jpg w=1200

Po wyjściu z bazyliki „wita nas” piękna rzeźba przedstawiająca Maryję „unoszącą się do nieba”. Tak właśnie, wg relacji, zakończyło się spotkanie Matki Bożej z dziećmi. Ubranie Maryi jest podobne do tych, które nosiły kobiety w tamtych czasach, a „korona” na głowie ilustruje promienie światła, które okalały Jej głowę. W tle widzimy Gargas, szczyt o wysokości 2208 metrów n.p.m.

151.jpg w=1200 Szczyt Gargas od południowej strony.

Szczyt Gargas od południowej strony.

161.jpg w=1200 zejście z Gargas w maju fot. Magdalena Galek

Widok Sanktuarium zejścia z Gargas

231.jpg w=1200 wyjść z sanktuarium i wejść na szlak drogi krzyżowej, wiodącej wokół niewielkiego wzgórza zwanego Planeau. To zdjęcie

Nie trzeba wspinać się na szczyty, aby podziwiać cuda natury. Wystarczy wyjść z sanktuarium i wejść na szlak drogi krzyżowej, wiodącej wokół niewielkiego wzgórza zwanego Planeau. To zdjęcie zostało zrobione właśnie tam.

241.jpg w=1200 Planeau Droga Krzyżowa fot. Magdalena Galek

Wzgórze Planeau.

251.jpg w=1200 Widok z tarasu baru, na szczyty Alp

Widok z tarasu baru na na szczyty Alp.

26.jpg w=1200
27.jpg w=1200
***

Życzę wam, abyście zobaczyli to wszystko na własne oczy.

fot. Magdalena Galek
/ 19/09/2018
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii La Salette, LA SALLETE, MATKA BOŻA Z LA SALETTE, Uncategorized i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.