„Nie rzucajcie pereł przed wieprze”

Waldo_at_third_lateran_council

„Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed wieprze, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały” (Mt 7,6).

Krótka refleksja poświęcona słowom Pana Jezusa kończącym fragment Ewangelii św. Mateusza.

„Nie rzucajcie pereł przed wieprze, by ich nie podeptały nogami…”

Orygenes przestrzega przed „tymi, którzy depczą”….  „To ci którzy słuchają słowa Bożego niegodni a po usłyszeniu go nie zostają z nami jako wierni a poznawszy tajemnice i przeniknąwszy sekrety wiary napadają na nas, sprzeciwami rozrywają nasze serca depcząc perły słowa Pańskiego”

Zdanie o perłach rzucanych przed wieprze Ojcowie Kościoła odnosili do nas katolików a nie do jakichś bezbożników czy heretyków.  Także Orygenes, teolog żyjący w III w. (Heretyk, to który nie chce przyjąć prawdy Bożej, takiej jaką ona jest, a usiłuje ją kształtować po swojemu)

„Zamiast mocą Słowa odbudowywać walące się mury świątyni, usiłujecie pokryć tynkiem to, co się rozpada Nawet kiedy przebywacie w kościele nie okazujecie gorliwości i plecami odwracacie się od Słowa Bożego Czyż wolno mi perły słowa Bożego przynosić głuchym i nieprzychylnym?  (Orygenes)

„Nie mów do uszu głupiego, bo wzgardzi mądrością twej mowy” (Prz 23,9) Obdarzać prawdą głupiego – „kleić skorupy rozbitego dzbana” Syr (22,9n)

Biedniejszy od głupca jest tylko szyderca – ten, kto się wyśmiewa z tego co najważniejsze. – „Kto poucza szydercę, ściąga na siebie wzgardę. – Nie strofuj szydercy, by cię nie znienawidził”. (Księga Przysłów 9,7n)

(No cóż, te słowa obecnie odnoszą się do mnie, ponieważ okazało się, że prawda w oczy kole. Spotkałam się z nieprawdopodobną nienawiścią i pogardą, a przecież ja mówię prawdę zawartą w Bożych przykazaniach i Piśmie Świętym opartą na tradycyjnym nauczaniu Kościoła Katolickiego.)

***

Opr. m.jasińska

Cytaty zaczerpnięte z wątków o. J. Salija w mateusz.pl

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: