San Marco we Florencji – zamykany klasztor

tomaszdostatniop_avatar_1436258540-260x260Tomasz Dostatni OP

Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomość, że zostaje zamknięty dominikański klasztor św. Marka we Florencji. To ten gdzie są genialne freski i obrazy Fra Angelico. Wychowałem się na nich. Znając tylko ich reprodukcje i wiele tekstów teologicznych i duchowych omawiających ich znaczenie. Po wielu latach życia zakonnego, przed kilku laty mogłem spędzić kilka godzin w tym konwencie, dziś muzeum – tam gdzie jest Fra Angelico.

Olśnienie, zachwyt i refleksja, przez kilkaset lat nikt tych obrazów – fresków nie widział. Były tylko dla braci. Umieszczone w celach zakonnych miały otwierać dominikanina tam mieszkającego na świat nadprzyrodzony – Boski.

Dzisiaj, za kilka dni dominikanie opuszczają to miejsce. Rozumiem, i nie rozumiem, brak braci, wysokie koszty itp. Ale to miejsce święte, i dalej skupiające wielu artystów i ludzi wiary.

Napisał o tym Bartosz Hlebowicz w najnowszym Tygodniku Powszechnym ( n. 40 ) obszernie, i pokazując historię i problem.

Dla mnie to miejsce nierozerwalnie związane z duchowością dominikańską, z tradycją naszą i z tym co najpiękniejsze w teologii – kontemplacji poprzez sztukę. Fra Angelico, Fra Bartolomeo, i inni.

Także współcześni ludzie wiary i kultury. Jan Paweł II mówił, że wiarę mamy przekładać na kulturę. Beatyfikował Fra Angelico i wielokrotnie się do niego odwoływał.

Sam gdy tylko jestem w Rzymie idę na grób tego świętego dominikańskiego malarza się pomodlić. Znajduje się w bazylice Santa Maria Sopra Minerva, tam gdzie w głównym ołtarzu jest pochowana św. Katarzyna ze Sieny.

Fra Angelico ma jako nagrobek starą kamienna płytę na lewo od grobu Katarzyny. Smutek i wielka prośba ratujmy konwent San Marco we Florencji, może można jeszcze tę decyzję zmienić.

___________________

https://blog.dominikanie.pl/tomasz-dostatni/2018/09/26/san-marco-we-florencji-zamykany-klasztor/

Ten wpis został opublikowany w kategorii A.| Sztuka - zabytki; malarstwo, Dominikanie, Uncategorized i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.