Florencja: dominikanie opuszczają zabytkowy konwent. Brakuje powołań

San_marco_view_aerea Widok na Muzeum św. MarkaWidok na Muzeum św. Marka

Ojcowie Dominikanie opuszczają słynny Konwent Świętego Marka we Florencji. Wszystko z powodu braku powołań. Obecnie w konwencie przebywa 4 starszych zakonników. Zostaną oni skierowani do konwentu Santa Maria Novella.

Konwent Świętego Marka we Florencji zamieszkiwali zakonnicy od niemal 600 lat. Przez pewien czas pełnił on funkcję jednego z głównych duchowych i kulturowych centrów świata. Tam przemawiał kontrowersyjny Girolamo Savonarola. Tam też ulokowano freski Fra Angelico.

Fra Angelico urodził się w 1395 w Vicchio del Mugello, a zmarł w Rzymie w 1455 roku. Jego malarstwo pod względem techniki uchodzi za renesansowe, ale pod względem motywów i przesłania pozostaje w ciągłości ze średniowieczem. Jak zauważył Juan Miguel Montes na łamach „Polonia Christiana” stanowi ono „szczególny hymn uwielbienia dla dwóch monumentalnych arcydzieł kulturowych i religijnych XIII wieku: Summy teologicznej św. Tomasza z Akwinu i Złotej legendy Jakuba de Voragine, czyli szczytowych wytworów myśli zakonu dominikańskiego, do którego Brat Anielski sam należał”.

Zdaniem portalu Rorate Caeli remedium na problemy zakonu dominikańskiego stanowiłoby przywrócenie dominikańskiego rytu Mszy, a także wznowienie dominikańskiego brewiarza. Trudno się z tym nie zgodzić. Wszak odejście od tradycyjnej pobożności nie sprzyja licznym powołaniom. Wbrew pozorom to chrześcijański radykalizm i nieugięta postawa zachęcają do heroizmu wymaganego od wiernych zakonników.

__________________

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-09-27)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dominikanie, Uncategorized, ZAKONY I ZGROMADZENIA ZAKONNE i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.