Kuropaty można obronić tylko przy wsparciu społeczności międzynarodowej

29 czerwca delegacja z Polski, na czele z szefem gabinetu Prezydenta Rzeczpospolitej Krzysztofem Szczerskimi i ambasadorem RP w Mińsku złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod krzyżami wzniesionymi na miejscu dołów śmierci na uroczysku .

dyplomatów w miejscu kaźni ofiar trwała dosłownie chwilę i miała charakter nieoficjalny, a jej uczestnicy nie spotkali się z Białorusinami protestującymi przeciwko profanacji tego miejsca.

Podmińskie Kuropaty to miejsce męczeństwa nawet ćwierci miliona Białorusinów, Polaków i Żydów.

Dodajmy, że spoczywają tam ofiary „operacji polskiej” NKWD i z zajętych przez sowietów przedwojennych Kresów, zabici po roku 1940. Być może na Kuropatach należy szukać szczątków 3 872 polskich oficerów z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej.

Ale nie dowiemy się tego tak długo, jak długo u sterów władzy w Mińsku stoi podporządkowany Kremlowi Aleksander , który nie godzi się na przeprowadzenie tam prac poszukiwawczych.

Ani na Kuropatach, ani w Trościeńcu, ani w innych miejscach pod Mińskiem, wskazywanych przez białoruskich historyków jako miejsca, gdzie również należy przeprowadzić w celu ustalenia, czy nie spoczywają tam ofiary stalinowskich represji.

jest uznawany przez oficjalny wyłącznie jako miejsce byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Tymczasem na uroczysku Błagowszczyna (obok Trościeńca) w latach 50. XX wieku powstało .

Zdaniem historyka Igora Mielnikowa – badacza zbrodni stalinowskich, góra śmieciowa nie powstała przypadkowo, ale w celu ukrycia rozmiaru zbrodni stalinowskich. Jego zdaniem pod górą śmieciową, która dosłownie kilka lat temu została zamknięta, mogą spoczywać .

Łukaszenka i jego świta sprytnie wykorzystali zbudowany tam do bieżącej polityki. Na 29 czerwca zaprosili do Mińska prezydentów czterech państw; Polski, Czech, Austrii (byłego i obecnego) i Niemiec.

Jak informowaliśmy tu,  oddelegowała na to wydarzenie szefa gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego, i głównym punktem programu polskiej delegacji był udział w ceremonii odsłonięcia Memoriału w miejscu byłego obozu niemieckiego w Trościeńcu Małym.

Minister w ramach wizyty odwiedził też Kuropaty, złożył kwiaty pod krzyżem i zapalił lampkę. jednak, że nie znalazł chwili, by uścisnąć ręce obrońcom Kuropat, działaczom opozycyjnych partii politycznych i organizacji społecznych, którzy od ponad miesiąca domagają się zamknięcia restauracji „Pojedziemy, pojemy” uruchomionej pod koniec maja w pobliżu uroczyska i protestują przeciwko odbywającej się za zgodą władz profanacji tego miejsca, świętego dla Białorusinów i Polaków.

Witali Siwczyk, jeden z uczestników protestów powiedział radiu Racyja, że wizyta polskiej delegacji – przedstawicieli oficjalnej Warszawy, była jedyną pozytywną wiadomością w ostatnich dniach.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni urzędnikom państwowym z sąsiedniego kraju, gdyż była to bardzo ważna wizyta. Ponieważ my sami nie jesteśmy w stanie walczyć o Kuropaty. My możemy dalej tam stać i domagać się zamknięcia tej knajpy, ale może się to udać tylko przy wsparciu społeczności międzynarodowej. I w takiej formie w jakiej było ono możliwe, to wsparcie zostało zademonstrowane”,

– powiedział Siwczyk.

Dodajmy, że obrońcy Kuropat są regularnie poddawani szykanom, karani wysokimi grzywnami, aresztami, jeden z nich został umyślnie potrącony przez samochód wjeżdżający do restauracji, ma złamaną rękę.

_________________

Kresy24.p/racyja.com/ba

Za; https://kresy24.pl/kuropaty-mozna-obronic-tylko-przy-wsparciu-spolecznosci-miedzynarodowej/

2 lipca 2018

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Judaizacja Kościoła, JUDAIZM - ŻYDZI, KOMUNIZM, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, KRONIKA NOVUS ORDO 2014, Społeczno - polityczna, Uncategorized, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.