Rany stały się perłami. Śmierć nabrała nowego znaczenia – Ikona

– Ikona oczyszcza człowieka, robi go bardziej szczęśliwym. A ikonostas rozdziela niebo z ziemią. To taka ściana z oknami, w których stoją święci. Mają nam pomóc otworzyć się na Boga

– mówi proboszcz parafii greckokatolickiej w Krynicy Zdroju ksiądz Jan Pipka, pomysłodawca i opiekun duchowy Warsztatów Pisania Ikon w Nowicy w Beskidzie Niskim.

Pierwsze spotkania rozpoczynają się 16 czerwca. Warsztaty z przerwami potrwają do końca wakacji. Wezmą z nich udział uczestnicy z całej Polski.

TYGODNIK.TVP.PL : Co Ikona mówi do współczesnego człowieka?

KSIĄDZ JAN PIPKA: Nie wiem co mówi, bo to jest bardzo osobiste doznanie, ale jestem przekonany, że potrafi dotrzeć swoim przekazem do człowieka XXI wieku. Dzisiaj jesteśmy zablokowani na wiele rzeczy, również na słowo. A obraz, którym jest ikona, przemawia do nas.

Osoby, które zwiedzają krynicką Galerię Ikon zachwycają się nimi. Starają się tu być przez dłuższą chwilę, aby je pokontemplować i adorować. Widać, że to ich porusza. Myślę, że jest taka potrzeba, bo wokół nas jest duża pustka duchowa.

Sztuka przestała być ważna dla człowieka. Ostatnio mój znajomy mówił, że współczesne domy są coraz bardziej puste, bo nie chcemy już „meblować” naszych ścian obrazami czy ikonami. Wchodzi się do takiego domu i ma się wrażenie, jakby nie było tam życia.

ks. Jan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Krynicy Zdroju. Fot. Wacław S. Bugno

Ja zawsze pragnąłem otaczać się rzeczami pięknymi, dziełami sztuki. I tak też się dzieje. Gdy jestem w takim pomieszczeniu, wchodzi we mnie jakaś wewnętrzna siła, jestem wyciszony i radosny. Nie czuję się samotny. Mam wrażenie, że otacza mnie wiele osób, które te obrazy stworzyły i mnóstwo świętych. To dla mnie duże przeżycie. Nie odczuwam takiego stanu w domu bez ikon.

Ikona jest dziełem ludzkim czy boskim?

Dla mnie ikona jest dziełem bosko-ludzkim. Pierwsza ikona, jak twierdzi wielu badaczy powstała jeszcze za życia Jezusa. Została nazwana obrazem niestworzonym ludzką ręką. Myślę, że tak jest w przypadku każdej z ikon, jeśli w trakcie jej tworzenia towarzyszy tej osobie modlitwa. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby uczestnicy naszych warsztatów byli otwarci na Boga. Bo bez tego nie ma to sensu. Wtedy to, co tworzymy, staje się zwyczajnym obrazem. Jest tylko jedna płaszczyzna – ludzka. A ważne jest tutaj też działanie boskiej ręki. Pisaniu ikony towarzyszy zawsze modlitwa ikonopisarza. Gdy człowiek działa w łączności z Bogiem, jest o wiele bogatszy duchowo i mocniejszy.


To jest malarska kontemplacja wizerunku Chrystusa, Matki Bożej i świętych?

Tak. Ikona jest obrazem sakralnym powstałym z kręgu kultury bizantyńskiej, wyobrażająca postacie świętych, sceny biblijne czy liturgiczno-symboliczne.

Częste wizerunki, które są przedstawiane na ikonach, to Chrystus Pantokrator – sędzia i władca, Mandylion (twarz Jezusa na chuście) oraz Emanuel, Matka Boska z Dzieciątkiem na ramionach lub trzymająca Jezusa na lewym ramieniu i wskazująca na niego ręką, a także ikony świętych.

_______________

Za; https://tygodnik.tvp.pl/37596972/rany-staly-sie-perlami-smierc-nabrala-nowego-znaczenia

piątek,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: