Rząd otworzy się na imigrantów! W Polsce brakuje pracowników – firmy potrzebują Azjatów

Braki personalne na rynku pracy oraz perspektywa zapaści demograficznej to powody nadchodzących zmian w prawie. Właśnie dobiegają końca międzyresortowe negocjacje w sprawie strategii imigracyjnej. Spodziewać możemy się jeszcze szerszego otwarcia się Polski na przybyszów spoza Unii Europejskiej – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak informuje dziennik, pracownicy z Ukrainy nie wypełniają w wystarczającym stopniu luki na rynku pracy. Dlatego też konieczne jest jeszcze większe otwarcie na wschód. Oznacza to, że już wkrótce do Polski mogą przybyć liczni pracownicy spoza UE – w tym z Azji Południowo-Wschodniej.

Negocjacje w sprawie zmian legislacyjnych prowadzą resorty: pracy, spraw wewnętrznych oraz inwestycji i rozwoju. Efektem ustaleń ma być nowelizacja przepisów o instytucjach rynku pracy.

Rząd planuje między innymi wydłużenie okresu pracy na podstawie oświadczenia z 6 miesięcy do roku. To rozwiązanie dotyczy sześciu krajów byłego ZSRR. Kolejną zmianą będzie ułatwienie uzyskiwania pozwoleń na pracę i wydłużenie ich obowiązywania. Dziś to maksymalnie trzy lata, zaś po zmianach – pięć. Co więcej, jeśli jeden z małżonków ma pozwolenie na pracę, to w myśl nowych przepisów współmałżonek nie będzie musiał występować o dokument.

Rozszerzona zostanie także lista krajów objętych łagodniejszą polityką migracyjną. Jak powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” wiceminister Paweł Chorąży, chodzi głównie o osoby z Wietnamu i Filipin, gdyż doświadczenie pokazuje, że dobrze integrują się z polskim społeczeństwem.

Tymczasem rząd jest zainteresowany nie tylko uzupełnieniem braków na rynku pracy, ale także zmniejszeniem konsekwencji wynikających z kryzysu demograficznego. Politycy chcą, aby obcokrajowcy nie tylko w Polsce pracowali, ale także zakładali rodziny.

____________

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” / gosc.pl
MWł
Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-06-04)
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Społeczno - polityczna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.