Bergoglio otworzył presynod młodzieży: mówcie bez wstydu i „miejcie tupet” – „Kościół potrzebuje młodych prowokujących do odejścia od logiki (…)

—  „Kościół potrzebuje młodych prowokujących do odejścia od logiki (…)

– Idź o krok do przodu, ale pamiętaj o swoich korzeniach ( …)  — nie wracaj do korzeni, bo zostaniesz pochowany, ale zawsze o krok do przodu, zawsze z korzeniami.  A korzenie są starsze. Stąd znaczenie słuchania osób starszych..”

Bergoglio otworzył presynod młodzieży zatytułowany „Rozmawiamy razem”, na którym zgromadziło się ponad 300 młodych ludzi wybranych przez diecezje, seminaria, stowarzyszenia, szkoły i uniwersytety a także przedstawicieli młodzieży ateistycznej i różnych denominacji

” Po tygodniowych obradach i dyskusjach ma się pojawić dokument podsumowujący prace zgromadzenia, który ostatecznie trafi do ojców Synodu Młodych, który rozpocznie się w październiku pod hasłem: „Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania”.

Poprzedza on  październikowy synod biskupów, którzy będą debatować nad jego ustaleniami i propozycjami.

Franciszek zachęcił ich do „odważnego wyrażania swojego stanowiska odnośnie tego, co by chcieli zmienić w Kościele…,  bo „Kościół katolicki potrzebuje zmian i „kreatywności” młodych.

 Franciszek zachęcał, aby

— „Mówić odważnie!”  — „Tutaj zostawiamy nieśmiałość za drzwiami”

— Zbyt często ludzie mówią o młodości bez konsultacji z wami – podkreślił Franciszek.

Niektórzy uważają, że łatwiej byłoby trzymać was w bezpiecznej odległości, aby nie dać się sprowokować.   — Nie wystarczy wymienić kilku lapidarnych wiadomości lub udostępnić słodkie zdjęcia. Młodzi ludzie muszą być traktowani poważnie!

— „Nie musi tak być w Kościele” – przekonywał, dodając, że  — „spotkanie presynodalne chce być znakiem czegoś wielkiego: pragnieniem Kościoła, aby słuchać wszystkich młodych, bez wykluczania kogokolwiek”.

Nawiązując do Soboru Watykańskiego II, który, wg niego — „był bodźcem do walki z egoizmem i odważnie budował lepszy świat” — powiedział:

To zaproszenie do poszukiwania nowych ścieżek i chodzenia nimi z odwagą i ufnością, utrzymywania spojrzenia na Jezusie i otwieranie się na Ducha Świętego, aby odnowić samo oblicze Kościoła

—  Kościół, musi odzyskać „entuzjazm wiary” i „zamiłowanie odkrywcy”,

— ponieważ

—  „instytucja,   która   dokonuje wyborów, aby się nie zmieniać, pozostaje dzieckiem, nie wzrasta.”

A  wierni

—  muszą się odważyć wyznaczać „nowe ścieżki”, pomimo ryzyka, jakie może pociągać za sobą kroczenie po nich

—   Musimy zaryzykować, ponieważ miłość wie jak ryzykować. Bez ryzyka młody człowiek się starzeje, a Kościół też się starzeje

—  „Kościół potrzebuje młodych prowokujących do odejścia od logiki (…), by „pozostać twórczym w zgodzie z autentyczną tradycją.”  — Młodzi muszą sprawić, by starzy zaczęli „marzyć”.

Zachęcał

do odważnego, nawet „zuchwałego” dzielenia się swoimi opiniami.

Powiedział także, że cały Kościół musi ich słuchać,

nawet jeśli „czasami młodzi ludzie nie są roztropni”, ponieważ „mężczyzna lub kobieta, która nie podejmuje ryzyka, nie dojrzewa, a instytucja, która dokonuje  wyborów w taki sposób, aby nie ryzykować, pozostaje dzieckiem. Nie rośnie”.

– Jest to konieczne  aby wydobyć to, co każdy z nas ma w sercu.

Mów odważnie, nie wstydź się! W tym miejscu zostawiamy wstyd za drzwiami.

Tutaj będziesz mówić odważnie: — powiedz, co czujesz, a jeśli ktoś poczuje się urażony, poproś o przebaczenie i idź dalej.

– Wy, młodzi ludzie, macie tyle siły, aby robić tak wiele rzeczy: śmiech, płacz. My, dorośli zapomnieliśmy jak płakać (…)

Z tego powodu wzywam was: —   bądźcie   odważni w tych dniach, mówcie wszystko, co przychodzi wam na myśl. Jeśli popełnicie błąd, ktoś inny was poprawi

Papież zachęcał młodych do „prowokowania” starszych, by „wyszli poza logikę.” – Ta logika to trucizna, słodka trucizna, uspokaja duszę, zostawia cię trochę znieczulonym i nie pozwala ci chodzić – mówił.

Apelował o „kreatywność,” która ma niektórych przerażać, do tworzenia nowej kultury, która ma „jednak pewne korzenie”.

– Idź o krok do przodu, ale pamiętaj o swoich korzeniach ( …)

— nie wracaj do korzeni, bo zostaniesz pochowany, ale zawsze o krok do przodu, zawsze z korzeniami.

A korzenie są starsze. Stąd znaczenie słuchania osób starszych

O co temu draniowi chodzi, o jakie to „starsze korzenie” to my wiemy

epa04226131 Pope Francis (L) kisses the hand of Holocaust Survivor Eliezer (Lolek) Grynfeld (2-R) during a memorial ceremony in the Hall of Remembrances in the Yad Vashem Holocaust memorial in Jerusalem, Israel, 26 May 2014. Pope Francis honored the six-million Jews who perished at the hands of the Nazis during the Holocaust of World War II. Pope Francis is on a two days visit in Israel. EPA/ABIR SULTAN REPEATING RECROPPED VERSION.

maurizioblondet-it

Opr. m.jasińska

na podst.: http://www.pch24.pl/papiez-otworzyl-presynod-mlodziezy–mowcie-bez-

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: