„Cristo Velato” – „Chrystus spowity całunem” – jedna z najbardziej niezwykłych rzeźb na świecie

„Chrystus spowity całunem”: cud przezroczystego marmuru

Neapol, Cappella Sansevero / David Sivyer | CC

Z jedną z najbardziej niezwykłych rzeźb na świecie – „Cristo Velato” – wiąże się równie niezwykła legenda…

„Cristo Velato”, czyli „Chrystus spowity całunem” to rzeźba ukończona w 1753 roku, przypisywana początkowo (i błędnie) Antonio Corradiniemu. Jest uważana za jedno z najbardziej niezwykłych dzieł sztuki na świecie.

Nawet wielki neoklasycystyczny mistrz Antonio Canova, który próbował kupić tę pracę, powiedział, że byłby gotów oddać dziesięć lat ze swojego życia, byle tylko samemu stworzyć takie arcydzieło.

Sansevero Neapol / Liberonapoli | CC

Chociaż zadanie stworzenia rzeźby powierzono początkowo faktycznie Corradiniemu, to ten zmarł, przygotowawszy jedynie gliniany prototyp, który potem miał zostać wyrzeźbiony w marmurze.

Prace nad dziełem przejął Giuseppe Sammartino, który ukończył tworzenie tej niezwykłej rzeźby zmarłego Jezusa – przykrytego przezroczystym całunem, wykutym z tego samego, jednego kawałka marmurowego bloku. I to właśnie ten całun nie tylko zapewnił Sammartinowi poczesne miejsce w historii kultury Zachodu, ale także stał się przedmiotem legend.

Według niektórych z nich, artysta przykrył rzeźbę lnianą zasłoną, którą za pomocą złożonych procesów chemiczno-alchemicznych udało mu się przekształcić w marmur. Krążyły także opowieści, że Raimondo di Sangro, na którego zamówienie powstawało dzieło i który sam był alchemikiem, wprowadził Sammartina w tajniki swojej pseudo-nauki. Ale tą są oczywiście tylko legendy.

Rzeźbę można oglądać w kaplicy Sansevero w Neapolu.

Zobacz: „Chrystus spowity całunem”: zagadka rzeźby z Neapolu

___________________

Daniel Esparza | 15/04/2017

Za; https://pl.aleteia.org/2017/04/15/chrystus-spowity-calunem-cud-przezroczystego-marmuru/#.Wq0wGzwEs8o.twitter

Ten wpis został opublikowany w kategorii A.| Sztuka - zabytki; malarstwo, JEZUS CHRYSTUS ZBAWICIEL I ODKUPICIEL ŚWIATA, Wizerunki Pana Jezusa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.