Niemcy testują hormon oksytocyny jako środek do walki z ksenofobią antyimigrancką

fot. youtube

Portal niezalezna.pl dotarł do szokującego raportu opisującego niemieckie eksperymenty na ludziach, w których stosowany jest hormon oksytocyny jako środek zwiększający empatię.

Osoby poddane eksperymentowi wypełniały ankietę dotyczącą ich nastawienia do imigrantów, a następnie przedstawiano im zdjęcia i historie różnych osób potrzebujących pomocy.

Zadaniem badanych było podjęcie decyzji, kogo zdecydują się wesprzeć finansowo. Badanych podzielono na dwie grupy, z których jednej zaaplikowano hormon oksytocyny, a drugiej placebo.

Grupa osób, której podano oksytocynę, była zdecydowanie bardziej hojna.

W drugiej fazie eksperymentu uczestnicy otrzymali (oprócz ankiet, zdjęć i oksytocyny) dodatkową informację o tym,  ile pieniędzy każdemu potrzebującemu przekazały badane wcześniej osoby.

Okazuje się, że nawet te osoby, które początkowo w ankiecie określały się, jako negatywnie nastawione do imigrantów, ostatecznie decydowały się na przekazanie właśnie imigrantom o 74% więcej pieniędzy niż uczestnicy pierwszej fazy eksperymentu. 

Naukowcy uznali zatem, że postawa innych, — zwłaszcza naszych bliskich czy znajomych,  — odpowiednio połączona z podaniem hormonu oksytocyny, ma ogromny wpływ na nastawienie wobec imigrantów oraz chęć dzielenia się pieniędzmi z potrzebującymi.

Wstęp do raportu opisującego eksperyment świadczy o tym, że już niedługo możemy spodziewać się zastosowania hormonu oksytocyny na masową skalę.

Oksytocyna nazwana jest w nim środkiem do zwalczania ksenofobii.

— Stawiamy dolary przeciw orzechom, że oksytocyna będzie niedługo obowiązkowym składnikiem niemieckiej żywności.

  • a Polska importuje żywność… przyp. m.j

Oto nasze tłumaczenie wstępu do raportu:

„W obliczu szybko postępującej globalizacji, pokojowa koegzystencja kultur wymaga głębszego zrozumienia czynników wymuszających zachowania prospołeczne i blokujących ksenofobię.

Niestety, nie ustalono jeszcze, jakie czynniki sprzyjają zachowaniom altruistycznym w stosunku do osób spoza własnej grupy.

W naszym raporcie przedstawiamy wyniki eksperymentu pokazującego, że zwiększenie poziomu oksytocyny połączone z przekazem nakłaniającym do działalności charytatywnej może przyczynić się do zmniejszenia ksenofobii i zwiększenia altruizmu w stosunku do imigrantów.

Wyniki badania wskazują, że połączenie oksytocyny z naciskiem własnej grupy na zwiększenie działań o charakterze altruistycznym redukuje negatywne emocje w stosunku do osób spoza tej grupy nawet u jednostek najbardziej egocentrycznych i ksenofobicznych.

Należy się spodziewać, że w ten sposób można ułatwić adaptację ludzi do zmieniającego się ekosystemu społecznego.”

______________________

Źródło: niezalezna.pl, pnas.org

Przez Last updated Sie 25, 2017

Za; http://wprawo.pl/2017/08/25/niemcy-testuja-hormon-oksytocyny-jako-srodek-do-walki-z-ksenofobia/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: