Kulisy spotkania prezesa PiS z przedstawicielami środowisk żydowskich. Jonny Daniels: „To było spotkanie pełne wzajemnego zrozumienia”

PREZES PIS PRZERWAŁ URLOP I NA KILKA GODZIN WRÓCIŁ DO WARSZAWY …

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w środę w Warszawie z przedstawicielami środowisk żydowskich w Polsce — poinformowały PAP źródła partyjne.

Czego dotyczyły rozmowy? — M.in. relacji polsko-żydowskich, także w kontekście artykułu „Washington Post”.

„Washington Post” zamieścił na swoim portalu 10 sierpnia depeszę AP zatytułowaną

„Żydzi proszą przywódcę Polski o potępienie narastającego antysemityzmu”,

—  w której poinformowano o liście przedstawicieli społeczności żydowskiej w Polsce skierowanym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W liście tym  — jak zaznaczyło AP  — wzywają Jarosława Kaczyńskiego,

— „by potępił, jak mówią, narastający antysemityzm, z powodu którego obawiają się o swoją przyszłość w tym kraju”.

W środowym spotkaniu z prezesem PiS uczestniczyli szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman, naczelny rabin Krakowa Eliezer Gurary oraz rabin domu modlitwy Chabad-Lubawicz w Warszawie Szalom Ber Stambler oraz były doradca Donalda Trumpa, a także założyciel i prezes Fundacji From the Depths zajmującej się relacjami Polaków i Żydów Jonny Daniels.

Daniels w rozmowie z PAP poinformował, że spotkanie odbyło się na zaproszenie prezesa PiS i trwało ok 1,5 godziny.

— To było nieprawdopodobnie miłe spotkanie, pełne wzajemnego zrozumienia, w trakcie którego rozmawialiśmy o historii Żydów, ale także o przyszłości Żydów w Polsce

— powiedział.

Jak podkreślił, — uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem „głębokiego rozumienia”  historii,  zwyczajów  i  religii żydowskiej  prezesa PiS.

— Rozmawialiśmy o bardzo wielu kwestiach — od odbudowywania obecności   i kultury Żydów w Polsce po poczucie bezpieczeństwa Żydów tutaj.

To było doskonałe spotkanie

— podsumował.

AP odnotowała, że list niektórych przedstawicieli społeczności żydowskiej w Polsce to „rzadki wyraz obaw” i został napisany prawie dwa lata po zwycięstwie wyborczym PiS, które określiła jako

—   „głęboko konserwatywną, nacjonalistyczną i antymigrancką partię, która   jest   wspierana przez niektóre grupy o antysemickich poglądach”.

— Jesteśmy przerażeni najnowszymi wydarzeniami i obawiamy się o nasze bezpieczeństwo, jako że sytuacja w naszym kraju staje się coraz bardziej niebezpieczna

cytuje AP fragment listu napisanego — jak informuje — przez przewodniczącego   Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesława Piszewskiego i szefową Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Annę Chipczyńską.

Chipczyńska powiedziała AP, że społeczność żydowska dotąd nie otrzymała odpowiedzi na list.

Według AP obchodzi w liście wskazano na   — „narastanie postaw antysemickich w ostatnich miesiącach”, — czemu towarzyszy — „agresywna mowa nienawiści i nacechowane przemocą zachowanie, skierowane przeciwko naszej społeczności” — i zwrócono się do Kaczyńskiego o zdecydowane potępienie antysemityzmu.

AP omawia także wymienione w liście przykłady wypowiedzi uznanych za antysemickie, po czym pisze, że

— „niektórzy polscy obserwatorzy mówią, iż ten klimat przywołuje nastroje panujące w kraju w 1968 roku, kiedy reżim komunistyczny rozpętał antysemicką kampanię przeciwko Żydom, której kulminacją było wydalenie tysięcy (Żydów) z kraju”.

Nie chcemy powrotu do 1968 roku

— napisano w liście.

__________________

— w Polsce niezdejmowanie kapelusza w pomieszczeniu uznane jest za szczyt chamstwa! dlatego nie życzymy sobie chamskiej żydowskiej kultury w naszym kraju i  — w przeciwieństwie do Kaczyńskiego i jemu podobnych — nie będziemy jej tolerować — m.j

___________________

ak/PAP

za: wpolityce.pl/polityka/353481-kulisy-s…

Za; https://gloria.tv/article/SJFQPryAYxM11rWhwM6m8kRDb

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, „Nostra aetate”, CZASY OSTATECZNE, JUDAIZM - ŻYDZI, KARY I ZNAKI BOŻE, KOMUNIZM, MASONERIA, Sobór Watykański II, Społeczno - polityczna, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.