Wspólne oświadczenie Izrael – Grupa Wyszehradzka

***

Szefowie   rządów:   Węgier,   Polski,   Czech   i   Słowacji   oraz  Premier Izraela — spotkali się w Budapeszcie 19 lipca podczas pierwszego szczytu krajów V4 i Izraela.

Uczestniczące w szczycie państwa reprezentowane były przez Premiera Węgier   Viktora Orbána, Premier RP Beatę Szydło, Premiera Czech Bohuslava Sobotkę oraz Premiera Słowacji Roberta Fico.

Uznając łączące je wartości uniwersalne, prawa człowieka, podstawowe wolności,  demokrację, gospodarkę rynkową, rządy prawa i wysokie standardy rządzenia, —  państwa V4 i Izrael z satysfakcją odniosły się do łączących je więzi politycznych, gospodarczych i kulturalnych.

Pięciu liderów wyraziło swoje wsparcie dla wzmacniania relacji między Unią Europejską i Izraelem.

W ramach tych wysiłków państwa biorące udział w szczycie będą dążyły do odbycia   spotkania na forum Rady Stowarzyszenia UE-Izrael, podczas którego [UWAGA! ??? — m.j] —  wyznaczone zostaną nowe priorytety współpracy w ramach zmienionej Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

Państwa V4 i Izrael wskazały też, że będą nadal wspierały współpracę przemysłów kreatywnych, ośrodków badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw.

Jednym z priorytetów powinno być wspieranie wymian studentów i pracowników naukowych.

Kraje uczestniczące w spotkaniu stwierdziły, że będą poszukiwały sposobów na zacieśnienie współpracy w dziedzinie źródeł energii, przywiązując szczególną uwagę do szans wiążących się z wykorzystaniem gazu ziemnego.

Kolejnym tematem rozmów była współpraca w ramach organizacji międzynarodowych   (m.in. ONZ i NATO)   oraz   sytuacja   międzynarodowa  — zwłaszcza w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Liderzy rozmawiali o działaniach tzw. Państwa Islamskiego, konfliktach w Syrii, Libii, Iraku i Jemenie, zgadzając się, że konieczna jest współpraca społeczności międzynarodowej w zwalczaniu terroryzmu oraz potępiając ostatnie ataki terrorystyczne w Izraelu i innych miejscach na świecie.

Pięciu przywódców zgodziło się pogłębić współpracę m.in. w dziedzinach obronności, cyberbezpieczeństwa, zagrożeń hybrydowych i wymiany informacji.

Rozmowy dotyczyły również konfliktu bliskowschodniego i procesu pokojowego.  — Liderzy uznali, że rozwiązanie konfliktu wymaga obustronnego uznania przez strony konfliktu i zapewnienie im bezpieczeństwa.

Premierzy krajów V4 zapewnili o swoim poparciu dla rozwiązania dwu-państwowego i prawie Izraela do pokojowego współżycia ze wszystkimi sąsiadami, w tym z Palestyńczykami.

Podkreślili również swój sprzeciw wobec prób delegitymizowania Izraela.

Premierzy  państwa V4 i Izraela zgodzili się, że podejmując próbę rozwiązaniu obecnego problemu uchodźców należy zwrócić uwagę na jego przyczyny oraz nawiązać ścisłe współdziałanie z krajami pochodzenia i tranzytu uchodźców.

Rozmowy dotyczyły także współpracy i wymiany w dziedzinach kultury i edukacji oraz wspierania bezpośrednich spotkań między ludźmi zamieszkującymi Izrael i kraje V4.

Liderzy   Państw   V4  przyjęli zaproszenie Premiera Netanjahu i kolejny szczyt V4+Izrael ma odbyć się w Izraelu w 2018 r.

Pełen tekst wspólnego oświadczenia (w języku angielskim).

za: embassies.gov.il/…/07-Szczyt-V4-Iz…

***

CZY WIECIE, DLACZEGO PREMIER SZYDŁO NIE UCZESTNICZYŁA W UROCZYSTOŚCIACH OBRANIA PANA JEZUSA ZA KRÓLA I PANA W KRAKOWIE? —  PONIEWAŻ BYŁA W TYM CZASIE W IZRAELU, A TEN WYPADEK JĄ WYDAŁ  —   www.tvp.info/27866298/zderzenie-pojaz…

ZOBACZ:

Izrael: Benjamin Netanjahu chwalił Polskę za „odważną walkę z antysyjonizmem”

Izraelskie rakiety dla Polski w nowej umowie z USA

21 lipca 2017

Za; https://gloria.tv/article/uR6Aww7JV4T73qDpDP28BnH11

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, „Nostra aetate”, CZASY OSTATECZNE, Judaizacja Kościoła, JUDAIZM - ŻYDZI, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, MASONERIA, Sobór Watykański II, Społeczno - polityczna, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.