Biskup opowiada o fali islamskiego terroryzmu wstrząsającego południem Filipin

fot. Ariana News / Wikimedia Commons

Myśleliśmy, że u nas nie będzie jak na Bliskim Wschodzie. Przeliczyliśmy się

– powiedział filipiński biskup Edwin de la Peña y Angot, opowiadając o wybuchu konfliktu z islamskimi terrorystami w Malawi.

Miasto Marawi na południu Filipin od dwóch tygodni boryka się z falą islamskiej   przemocy.     —    Według   lokalnych   źródeł   ofiarą   grupy   „Maute”,  powołującej się na związki z ISIS, padło już ponad 100 osób.

Ponadto islamiści zmusili 12 tys. osób do porzucenia swoich domów, zaprezentowali w internecie wideo, na którym pokazują niszczenie lokalnej katedry oraz porwali wikariusza generalnego i kilku jego współpracowników.

Rząd filipiński wypowiedział islamistom otwartą wojnę.

Jak zaznaczył biskup Marawi, Edwin de la Peña y Angot,

— „sytuacja jest bardzo trudna i chrześcijanie nie mogą być pewni jutra”.

— Wszędzie widać zniszczenia, ogień, ruiny. Ewakuowano wielu moich współpracowników i członków wspólnoty. Nie wiem, co się z nimi dzieje. Walki między rządem i terrorystami toczą się z dużą ostrością. Nikt nie wie, kiedy uda się pokonać islamistów. Nie wiemy, czy przeżyjemy

– poinformował biskup w rozmowie z dyrektorem filipińskiej gałęzi organizacji „Kościół w potrzebie”, Jonathanem Luciano.

Jak   wyjaśnia   hierarcha,   —  przywódcami grupy Maute są dwaj bracia, Omar i   Abdullah Maute żyjący do niedawna z handlu narkotykami, co lokalne władze w zasadzie akceptowały.

Odkąd jednak rząd prezydenta Rodrigo Duterte wypowiedział handlarzom wojnę,   bracia   Maute   stracili   wpływy   i   dochody, co stało się przyczyną ich radykalizacji.

Dodatkowo filipińskie  środowiska ekstremistyczne nawiązały kontakty z ośrodkami z zagranicy, czerpiąc od nich zarówno pieniądze, jak i idee.

Choć rząd Filipin zapewnia, że w kraju nie ma ISIS, według biskupa prawda jest inna.

–   Bracia   Maute studiowali na Bliskim Wschodzie, trenowali zagranicą.   —   Pochodzą   z  bardzo bogatych rodzin, ich dzieci chodzą do szkół w Arabii Saudyjskiej i Jordanii

– stwierdził duchowny.

Biskup   przyznał też,   że   marawijska   katedra  została całkowicie zniszczona, — tak jak pokazali to islamiści na opublikowanym w sieci filmie.

Żeby tego było mało, ze względu na to, że znajduje się ona w centrum walki między terrorystami a siłami rządowymi, została dotknięta bombardowaniami.

Nie sposób przewidywać, kiedy uda się ją odbudować.

Biskup mówił też, że   — przed wybuchem konfliktu relacje lokalnych chrześcijan z muzułmanami, stanowiącymi w Marawi zdecydowaną większość,   — były bardzo dobre.

Mahometanie wysyłali często swoje dzieci do szkół katolickich a władze katedry blisko współpracowały z islamskimi organizacjami.

Wszyscy byli przekonani, że w Marawi nie dojdzie do tego samego, do czego doszło na Bliskim Wschodzie.

Niestety, przeliczono się i nie zauważono w porę, z jakim sukcesem radykałowie prowadzą swoją propagandę, pozyskując coraz to kolejnych młodych ludzi.

Pytany o przyszłość hierarcha wskazał, że jest dobrej myśli.  — Większość muzułmanów w Marawi jest w jego ocenie przeciwna terrorystom.

Jest pewne, że katolicy nie będą szukać pomsty, ale wyciągną pierwsi rękę, gotowi budować pokój.

_________________

Źródło: kath.net

Pach

2017-06-15
Read more: http://www.pch24.pl/biskup-opowiada-o-fali-islamskiego-terroryzmu-wstrzasajacego-poludniem-filipin,52319,i.html#ixzz4k57Otk9u

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, CZASY OSTATECZNE, EKUMENIZM, Islam, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Kościół i masoneria, Prawda o islamie, Sobór Watykański II, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.